Pozor na dezinformace z Google. Konspirační teorie vás mohou stát život!

1.6.2021
Simona Knotková

Zavčas odhalit příčinu a nasadit nejúčinnější léky samo o sobě nestačí. Lékaři se stále častěji setkávají s neochotou pacientů léčit se. Raději totiž věří fake news a konspiračním teoriím, které si přečetli někde na pochybném webu.

Podle medicínských odborníků je důležité, aby se české zdravotnictví co nejrychleji vrátilo do původního stavu a pozornost se znovu začala věnovat chronickým nemocem, které se kvůli covidu zanedbávaly. I o tom debatovali lékaři na letošním XXIX. výročním kongresu České kardiologické společnosti.

Kýla narostla muži do obřích rozměrů. Kvůli covidu čeká už přes rok operaci

„Jen dnes jsem měl v ordinaci tři pacienty, kteří i přes veškeré informace o důležitosti správné léčby raději věří tomu, co říkal soused nebo tzv. doktor Google,“ popsal na kongresu předseda Slovenské asociace aterosklerózy doc. MUDr. Branislav Vohnout. Pacienti, kteří si informace o své léčbě vyhledávají na nedůvěryhodných zdrojích, si sami mění dávkování nebo léky přestávají úplně užívat. Tak si do budoucna zadělávají na vážné komplikace.

Podle lékařů je potřeba s pacienty komunikovat a informovat je o tom, jak je léčba důležitá. Když to nejde po dobrém, doktoři by se neměli bát být i trochu přísnější a bez okolků upozorňovat na rizika. „Ptám se ho, kdo se postará o rodinu, když za pět let dostane infarkt,“ říká Vohnout.

Lidé chodí s nádory pozdě. Nezanedbáváte kvůli covidu prevenci?

Alternativou neověřených serverů s informacemi mohou být odborné webové stránky, na jejichž obsahu se podílí sami lékaři. Za pozornost stojí například web Kapitoly zdraví, na kterém pacienti najdou nástroje, které jim pomohou například v monitoringu naměřených hodnot tlaku a glykémie a v on-line komunikaci s lékařem.Nepřehlédněte