Prachovské skály, jedna z perel Českého ráje, jsou přívětivé i k podzimním turistům

29.9.2022
Fefík

Podzimní čas ve skalních městech je jedním z nejkrásnějších období. Přes léto centra skalních oblastí čím dál tím více zatěžuje velká návštěvnost, koncem prázdnin se ale vše mění a září, říjen i listopad postupně přinášejí do skal klid a ticho.

Jedno z nejmalebnějších českých pískovcových skalních měst, Prachovské skály, leží nedaleko Jičína. Nejkratší přístup od vlaku je ze zastávky Jinolice na trati Jičín–Turnov krásnou cestou kolem Jinolických rybníků. Přímo u dvou vstupů do Prachovských skal jsou také poměrně rozsáhlá parkoviště, ale i úschovna jízdních kol.

Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn. Skály jsou protkány značenými stezkami, které nabídnou dva základní okruhy: malý a velký. Malý okruh mohou využít návštěvníci Prachovských skal pro krátkou, fyzicky méně náročnou procházku a letmé seznámení se s dominantami Prachovských skal. Měří asi kilometr a půl, pohodlné projití zabere 45 minut.

Turnovské muzeum vystavuje šperky pro královnu Alžbětu II.

 

Od Turistické chaty vede cesta po žluté turistické značce pod majestátnými věžemi Prachovskou jehlou a Čapkou směrem k rozcestí Zadní točenice. Zde odbočuje vpravo a po schodišti stoupá Myší dírou – nejužším místem v Prachovských skalách – na Vyhlídku Českého ráje. Z vyhlídky pokračuje k rozcestí U buku a odtud po hlavní turistické trase na Vyhlídku míru, ze které je vidět centrální část Prachovských skal. Odtud pokračuje až na rozcestí Nad Císařskou chodbou. Následuje sestup po schodech Císařskou chodbou až na rozcestí Zadní točenice a návrat k Turistické chatě.

Okruh velký už je více časově náročný, měří asi pět kilometrů a jeho projití trvá zhruba dvě hodiny. Prostřednictvím velkého okruhu se nabízí možnost poznat všechny krásy a zajímavosti Prachovských skal. Nachází se zde vícero prudkých stoupání a klesání a je samozřejmě fyzicky náročnější než malý okruh. Turisté se však mohou rozhlédnout prakticky ze všech přístupných vyhlídek, včetně krásné Šikmé věže. Ta vám poskytne výhled mimo Prachovské skály od Veliše přes Jičín až k Zebínu.

V okolí Prachovských skal se nalézají další krásná místa – Ervínův hrad, Přivýšina a Brada nebo pozůstatky skalního hradu Pařez.

Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký krajNepřehlédněte