Praha 5 si skrze pamětní desky připomněla dva válečné hrdiny

9.9.2018
Fefík

Jaroslav Kopecký se narodil v Praze 4. května 1892 v rodině majitelů restaurace U Šenfloků na Václavském náměstí. Vystudoval tři ročníky ČVUT, které nedokončil z důvodu vypuknutí 1. světové války. V srpnu 1914 narukoval do rakousko-uherské armády a byl převelen na východní frontu. V rakousko-uherské armádě na východní frontě dosáhl hodnosti poručíka.
Do zajetí upadl 28. června 1916 v Haliči. Do řad příslušníků československých legií na Rusi se přihlásil 1. srpna 1916 v Borispolu. V legiích začínal v hodnosti poručíka službu u záložního praporu, svoji službu končil v hodnosti kapitána u 21. pěšího pluku. (Jaroslav Kopecký byl velitelem československého pěšího oddílu v Archangelsku.) Definitivně byl z řad příslušníků legií vyřazen v roce 1920 v hodnosti štábního kapitána. Za bojové aktivity obdržel (mimo jiné) kříž francouzské Čestné legie, kříž polského řádu Odrodzenia Polski a kříž rumunského řádu Steaua României.
Po skončení první světové války pracoval na Ministerstvu národní obrany. V roce 1924 zakládal Aeroklub republiky Československé (ARČS) a byl také jeho generálním tajemníkem.
Během německé okupace Čech a Moravy byl činný v ilegální organizaci Obrana národa, kde pomáhal organizovat odchody českých letců za hranice protektorátu, aby mohli bojovat v cizineckých jednotkách, když je ukrýval ve svém bytě v Lesnické ulici číslo 6. V roce 1940 byl zatčen gestapem. O rok později, 12. března 1941 (ve věku 48 let) byl umučen v koncentračním táboře v Buchenwaldu.
Posmrtně byl povýšen do hodnosti plukovníka.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Druhým hrdinou je František Víravský.
Narodil se 3. prosince 1893 v Haliči. Ředitel nemocenské pojišťovny byl jedním za zakladatelů ilegální odbojové organizace PVVZ (Petičního výboru Věrni zůstaneme), obstarával léky pro parašutisty, kteří provedli atentát na Heydricha. Po zatčení gestapem byl převezen do koncentračního tábora Dachau, kde 12. března 1945 zemřel následkem „lékařských experimentů“ prováděných na vězních táborovými lékaři SS.
Zrenovovaná pamětní deska (z roku 2006) je umístěna na adrese jeho posledního občanského bydliště, v ulici Pavla Švandy ze Semčic číslo 20.

FOTO: Nové pamětní desky odbojářů v Praze 5

Nové pamětní desky odbojářů v Praze 5 - 1 P1260831Nové pamětní desky odbojářů v Praze 5 - 2 00px-Jaroslav.Kopecky.(1892-1941).Pam.Deska.Praha5.Lesnicka wiNové pamětní desky odbojářů v Praze 5 - 3Nové pamětní desky odbojářů v Praze 5 - 4 Vl. Štrupl, vetsNové pamětní desky odbojářů v Praze 5 - 5 semč 20
Další fotky
Nové pamětní desky odbojářů v Praze 5 - 0 P5++


Nepřehlédněte