Praha 7 pojmenuje ulici po zakladateli dětské onkologie Josefu Kouteckém

1.12.2020
Adéla Přibylová

V pražských Holešovicích bude pojmenována nově vzniklá ulice po zesnulém zakladateli dětské onkologie profesoru Josefu Kouteckém. Spojovat bude ulice Argentinskou, U Staré plynárny a U Měšťanských domů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Koutecký založil dětskou onkologii v Československu v roce 1964, do té doby tento lékařský obor v zemi neexistoval. Zemřel 5. července 2019 ve věku 88 let.

S návrhem na pojmenování ulice po Kouteckém přišla radnice Prahy 7, která jej předložila magistrátu. Na mapách bývá ulice označována jako pokračování Poupětovy, ale oficiálně její součástí nikdy nebyla. „Dosud zde také nebyla žádná adresa, což se nyní, s ohledem na dokončovanou bytovou výstavbu, změní,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Lékař, který Karlovy Vary znovu objevil pro svět. Jean de Carro se zasloužil o českou balneologii

Koutecký vedl od roku 1978 ve Fakultní nemocnici v Motole první samostatné oddělení dětské onkologie, z něhož se o pět let později stala Klinika dětské onkologie. Zatímco na počátku přežívala tři procenta dětí, které onemocněly rakovinou, dnes je to 80 procent.

Po roce 1989 byl Koutecký po čtyři funkční období děkanem 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, zastával také funkci univerzitního prorektora. V roce 1996 dostal od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy II. stupně. V roce 2010 obdržel hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie a před pěti lety převzal Cenu J. E. Purkyně.

S přispěním ČTKNepřehlédněte