Lékař, který Karlovy Vary znovu objevil pro svět. Jean de Carro se zasloužil o českou balneologii

Další fotky

Některá století bývají docela nudná. Vlečou se beze změny, sem tam nějaká ta válka, jinak nuda a šeď. Devatenácté století se trochu vymyká. Na jejím počátku byla česká věda popelkou. Mluvila německy nebo francouzsky, názvosloví pro cokoliv směšné a krkolomné. Národ odsunutý na venkov. Kočí a kuchařky a služebné. A kanónenfutr pro děla. Ohnuté hřbety nebo povýšenost. Cizinci budili podezření. Vždy a všude. I zájem policie. Ten malý muž, který právě vládl ve Francii, budil strach.

Jean de Carro byl také cizinec. Švýcarský lékař a balneolog. Nepříliš známé jméno mimo oblast svého působení. Není po něm pojmenována ani pražská čtvrť, ani filmové ateliéry. Dokonce byl o generaci starší než Joachim Barrande, kterého jste jistě poznali. Zasloužil se však o českou balneologii stejně významně, jako Barrande o paleontologii. Narodil se v Ženevě, v roce 1770. V Čechách bylo ještě stále nevolnictví, povinná katolická víra, o které se nepochybovalo, a o nejmodernějších poznatcích vědy se diskutovalo všude jinde než v Praze.

Legenda praví, že pes spadl do tůně s horkým tryskajícím pramenem. Tak byly objeveny Karlovy Vary

Karlovy Vary byly nicméně již dobře známé a zavedené lázně. Smetánka tehdejší Evropy si zde léčila svoje neduhy, stejně jako je tomu dnes. Jean de Carro objevil tyto lázně pro svoje zdraví celkem pozdě, bylo mu 56 let. Přijel si léčit nemoc bohatých, dnu. I když zřejmě v jeho případě nebyla způsobena jednostrannou výživou. Rok 1826 i léta následující byly dobou uklidnění po napoleonských válkách. Když zmizel hrozivý, černý mrak, nastal opět čas pro vědu a bádání. Jeho léčebná kúra byla zřejmě účinná, prodloužila mu život o dalších třicet let. V průběhu sezony se věnoval pacientům, jinak trávil život ve Vídni.  Zavedl očkování proti neštovicím a podávání jódu proti nemocím štítné žlázy. Rovněž inicioval v okolí Vřídla vybudování parních lázní.

Okolí Slaného pramene dostane facelift zřejmě letos. Dal jméno městu Slaný a byly u něj lázně

Jeho Almanach, věnovaný lázním, poskytuje velice významné informace nejen z jeho současnosti, nýbrž i z minulosti Karlových Varů. Poskytl v nich, mimo jiné, i informace z deníků svého kolegy, Georga Handsche, který ve Varech působil o čtvrt tisíciletí dříve. Osobní lékař Filipiny Welsserové a Ferdinanda Tyrolského zde popisuje léčebnou kúru tohoto vznešeného páru, při které by se nám, zhýčkaným pacientům jednadvacátého století, obracela zřejmě duše v těle. Svými močopudnými lektvary, v kombinaci s pitím naprosto nepředstavitelných objemů léčivé vody, docílil toho, že se oba pacienti zbavili svého neduhu, močových kamenů, přirozenou cestou.

FOTO: Jean de Carro a Karlovy Vary

Jean de Carro a Karlovy Vary - VřídloJean de Carro a Karlovy Vary - Hotel Jean de CarroJean de Carro a Karlovy Vary - Jean de CarroJean de Carro a Karlovy Vary - náhrobekJean de Carro a Karlovy Vary - Karlovy Vary 16. století
Další fotky
Jean de Carro a Karlovy Vary - Jímání horké vodyJean de Carro a Karlovy Vary - Vary 19. století

Jean de Carro je dost neprávem opomíjen. Naštěstí v Karlových Varech nezapomínají. Sady Jeana de Carro, stezka téhož jména a hlavně luxusní hotel Jean de Carro, tuto křivdu částečně napravuje. Lékař, který Karlovy Vary znovu objevil pro svět, našel ve svém městě i místo posledního odpočinku. Odpočívá v Mozartových sadech, od roku 1857.

 

Včera, 15:40
Ano, ta kovoveš nás stále otravuje, PES štěká a kouše, nic s tím nenaděláme. Můžeme...
Včera, 13:40
Bez černý je listnatý keř nebo malý stromek dorůstající do výšky přibližně 3 – 7...
Včera, 11:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 11:40
Na možné úskalí Modernizačního fondu, který po vypořádání v mezipřipomínkovém řízení zamíří na vládu, upozornila...
Včera, 10:20
Kdo by neznal klasiku české autobusové dopravy z Vysokého Mýta? Karosa řady 700 zanedlouho oslaví...
Včera, 08:11
Osud Adolfa Schwarzenberga, posledního majitele Hluboké, vás zaujal, a tak jsme se vypravili za dalšími...
22.11.2020
Navzdory tomu, že nyní nemohou dělat svou milovanou práci, tedy hrát a zpívat, neztrácejí herečtí...
22.11.2020
Štika obecná, dravá ryba z čeledi štikovitých, patří k nejznámějším sladkovodním dravcům Evropy a k...
22.11.2020
Proto takto v době morní zapovídány i ouředně nejen rozmanité hříchy, ale i zábavy. V...
22.11.2020
Přestože byl film Marečku, podejte mi pero! natočen před čtyřiadvaceti lety, je stále aktuální, vtipný...
22.11.2020
„Svobodu! Svobodu!“ Skandování tohoto hesla, spolu s revoluční euforií a obrovskými nadějemi, neoddělitelně patřilo ke...
Reklama