Praha 9 vstoupí do nového roku v rozpočtovém provizoriu

19.12.2018
Martin Solar

Městské části mohou svůj rozpočet schválit až poté, co schválí rozpočet hlavní město. Teprve tehdy radnice zjistí, s jakými penězi mohou počítat, tedy pro jaký projekt mohou získat finanční podporu magistrátu. Termíny, kdy je známa podoba rozpočtu hlavního města, se liší a některé roky je schválen například dva týdny před koncem roku. Z tohoto důvodu Praha 9 hospodaří začátkem roku v provizoriu pravidelně.

„Rozpočet teď půjde do komisí, komise se k němu vyjádří. Nám provizorium nevadí, protože investičních akcí není moc a všechny se přesouvají. Provizorium by bylo problémem ve chvíli, kdy by té rozpracovanosti bylo mnohem více nebo by se připravovaly nové projekty, které by musely začít v lednu,“ řekl Portlík.

Radnice bude měsíčně využívat maximálně jednu dvanáctinu rozpočtu, který byl schválen na letošní rok. V něm počítala městská část s výdaji 578 milionů korun a příjmy 427,5 milionu korun. Schodek dorovnává ze svých peněz.

V provizoriu bude městská část dále platit některé projekty, které se už realizují a je na ně dotace. Týká se to například projektu na nový kamerový systém, stavby gymnastických sálů v Základní škole Litvínovská, úprav Jablonecké ulice nebo prodloužení parku Přátelství.

Zastupitelstvo hlavního města, které je po říjnových volbách v novém složení, schválilo rozpočet pro příští rok 13. prosince. Většina velkých radnic v Praze se připravila pro rok 2019 na hospodaření v provizoriu. Schválená pravidla rozpočtového provizoria má napříkad radnice Prahy 8. S provizoriem počítají i Praha 5 a 10.

Devátá městská část zahrnuje celé území Proseka a části katastrálních území Vysočany, Hrdlořezy, Střížkov, Hloubětín, Libeň a Malešice. Žije v ní zhruba 56.300 obyvatel.

Zdroj: čtk

Angelika zůstává populární i po padesáti letech. Známe 5 důvodů, proč tomu tak jeNepřehlédněte