• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Angelika zůstává populární i po padesáti letech. Známe 5 důvodů, proč tomu tak je

  17.12.2018
  Jitka Lenková
  Další fotky

  Destilát romantiky, pravý balzám na ženské srdce a předmět posměchu pro jejich protějšky. Dobře vědí, že na legendárního Geoffreye nemají a nikdy mít nebudou. Nebo mu závidí krásnou Angeliku? A co ještě nevíte?

  Archetypální záležitost – Pokud se autorovi podaří trefit do tzv. archetypů, pak má vyhráno. Problém je v tom, že archetyp, čili pravzor, nelze vypočítat. Vyhodnocuje je lidské podvědomí. Často se s „čistými“ archetypy setkáváme v pohádkách. Základní dvojice je animus a anima, muž a žena. O ženskosti Angeliky a mužnosti Geoffrey nelze pochybovat ani v nejmenším. Každá žena by si, podvědomě, přála najít svého Geoffrey. Tady ho vidí aspoň ve filmu. Ne každý muž by si přál najít právě Angeliku, i když svéhlavost se mezi typicky ženské vlastnosti jistě počítá, a ne zrovna v dobrém. U muže je stejná vlastnost – schopnost stát si za svým – naopak ceněna velmi vysoko, a pozitivně. V rámci mužského soupeření jsou muži schopni žárlit na úspěšnějšího muže, i když ho vidí jen ve filmu. A protože předčít ho nemohou, snaží se ho aspoň zesměšnit nebo se mu vysmívat.

  Legendární Mrazík se nikdy neomrzí. Hádejte, jak dostala svou roli nechutná Marfuša

  Kráska a zvíře – Další archetypální dvojice. V knižní předloze je mladičká, teprve 17 let stará Angelika, předhozena, a to sexuálně doslova, „zvířeti“, třicetiletému Geoffreymu de Peyracovi, kulhajícímu „netvoru“ se zjizvenou tváří, který jí musel v jejím věku připadat i nepřijatelně starý. Když se Peyrac vzdá svého nároku a rozhodne se nevymáhat násilím, na co získal právo sňatkem, ukáže, že není „zvířetem“. Stejně jako ve známé pohádce.

  Za romantickým příběhem je děsivá realita. Víte, čím se doopravdy inspirovala pohádka Kráska a zvíře?

  Exotické geny – Na přitažlivosti představitele filmového hraběte de Peyrac pro ženské pohlaví se nemalou měrou podílejí jeho „exotické“, v tomto případě ázerbájdžánské geny. Tady navíc tvoří skvělou protiváhu Angelice jako křehké blondýnce. Typově jí odpovídalo více hereček, volba nakonec padla na Michelle Mercier. Z efektu přitažlivosti „cizích genů“ těžila či těží řada herců, např. Omar Shariff, u nás třeba Sagvan Tofi. Předobrazem filmu jsou i v tomto případě skutečné preference při výběru partnera v běžném životě. Čím jsou geny budoucího páru odlišnější, tím větší je naděje na zplození kvalitního potomstva nestiženého dědičnými chorobami obdařeného navíc vynikajícím imunitním systémem.

  15 zajímavostí o filmu Pretty Woman. Víte, že Gere opravdu hrál na klavír a Julia se vytratila na kafe s prostitutkami?

  Knižní předloha – Autorka celkem čtrnáctidílné knižné série o Angelice se narodila roku 1921 jako Simone Changeux. Do světa literatury vstoupila roku 1956 dílem Angelika, markýza andělů, a to spolu se svým manželem ruského původu. Spolu s ním utvořila autorskou dvojici Serge a Anne Golon, později, po smrti manžela roku 1985, jako Sergeanne Golon. Zemřela roku 2017 při psaní závěrečného dílu své epopeje „Království Francie“, v níž Angelika završí svá vítězství. Děj jejího příběhu se odehrává v letech 1649 – 1682 a autorka kladla velký důraz na historické reálie. I díky nim je Angelika skutečně „jako živá“ a podobně jako Peyrac prochází i určitým psychologickým vývojem. V díle se celkem vykystuje na 1350 postav a Angelika se nakonec ocitne i v Kanadě, kde spolu s Peyracem bojují, kromě jiného, i s Indiány.

  FOTO: Angelika

  Angelika - Kultura iDNESAngelika - BleskAngelika - MirrorAngelika - Kultura iDNES – 2Angelika - FR – CINEMA – SYMPHONIE POUR UN MASSACRE
  Další fotky
  Angelika - GONE WITH THE WIND, from left: Vivien Leigh, Clark Gable, 1939Angelika - cinetomAngelika - Filmový přehledAngelika - Fine Art AmericaAngelika - Groovy HistoryAngelika - RealFilm.czAngelika - wikipedieAngelika - kafe.cz

  Nezdolnost a nezlomnost – Angelika po celou dobu proti něčemu anebo za něco bojuje. Za vlastní svobodu, za svoji ekonomickou nezávislost, o lásku svého osudového muže, proti nespravedlnosti, někdy i o holý život. Tím se podobá další podobné nejprve literární a později i filmové postavě, Scarlett O´Hara ze Severu proti Jihu. A nakonec i současným ženám, které také často o něco a za něco bojují, nebo jsou nuceny bojovat. Byť ne za tak dramatických okolností. I proto obě tyto hrdinky zůstávají svým čtenářkám a divačkám stále sympatické a mají jim co říct.  Nepřehlédněte