Za romantickým příběhem je děsivá realita. Víte, čím se doopravdy inspirovala pohádka Kráska a zvíře?

16.12.2018
Filip

Pohádka Kráska a zvíře dne patří mezi klasiky. Posledního adaptace se dočkala v roce 2017, kde hlavní postavu ztvárnila herečka Ema Watson. Ovšem, málokdo ví, že tento romantický příběh má mnohem temnější kořeny.

kráska a zvíře 2

Po tisíce let, příběhy z celého světa obsahovali popisy nevěst z různými zvířaty. A když francouzská spisovatelka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve vydala v roce 1740 první písemnou verzi příběhu, vycházela ze smutných ale pravdivých událostí.

Ta skutečná „bestie“ příběhů, byl skutečně podivuhodný muž. Petru Gonsalvus se narodil v roce 1537 na Kanárských ostrovech a byl vůbec prvním zaznamenaným člověkem, který trpěl hypertrichózou – tedy nemocí zvanou jako vlkodlačí syndrom. Tento stav se později objevovala jak u mužů, tak i žen a její příčiny nebyli objeveny až do roku 2011.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

Závěr byl takový, že extra geny chromozomu X, mohou spustit potlačený gen pro růst vlasů. Jedná se o tak vzácný jev, že na světě je dosud známo pouze necelých 100 takových případů.

Gonsalvus prožil skutečně těžký život. Už v desíti letech byl „zatčen“ a v kleci odeslán králi Jindřichovi II. jako svatební dar. Trvalo dlouhých let, než tehdejší lékaři skutečně potvrdili, že ten chlupatý tvor uzavřený v kleci, je skutečně chlapec.

kráska a zvíře

Když se pozdější král Henry rozhodl dát Gonsalvusovi vzdělání, nemyslel si, že to k něčemu bude. Prý byl moc monstrózní na to, aby se mohl něco naučit.

To však nezabránilo tomu, aby se chlapec naučil společenskému chování a plynule hovořil několik jazykům, včetně latiny. Dokonce se prý začal prosazovat ve špičkové etiketě.

Skrývá se ve vás sebestředný narcista? Udělejte si rychlý test

Gonsalvus byl tak úspěšným, že se stal váženým členem královského dvora. Jako šlechtic si žil i celkem pohodlný život, tedy jen do doby, než na trůn usedla manželka Catherine de Medici. Ta byla známá svou vrtkavou povahou a „odlišný“ muž ji okamžitě zaujal.

Záznamy se liší v tom, proč chtěla Gonsalvuse oženit. Někteří říkají, že mu pouze chtěla pomoci s založením rodiny, jiní ale tvrdí, že chtěla mít další děti trpící hypetrichózou.

Když vás někdo pochválí, cítíte se trapně? Tipy, jak se s tím vypořádat

Královně se skutečně podařilo najít dívku, která se taktéž jmenovala Catherine a byla ochotna se za Gonsalvuse provdat. Bez ohledu na záměry královny, jejich manželství překonalo všechna očekávání, a zůstali svoji dalších bezmála 40 let. A společně vychovali 7 dětí stejně jako v pohádce. I tady, patrně platilo, že se ho naučila milovat.

Ne vše je ovšem tak růžové jak se může zdát. Podle záznamů, čtyři nebo pět děti také trpělo hypertrichózou. Rodina byla proto vláčena po městech Evropy jako forma zábavy. A přestože se objevují portréty, kde jsou zobrazováni v elegantním oblečení, ve skutečnosti byli využíváni a zkoumány vědci z celého světa. Postižené děti byli odvlečeni a rozeslány jako dary šlechticům. Zkrátka je vnímali jako mazlíčky a ne jako lidi. A i když za svou přítomnost dostávali slušně zaplaceno, svobodu kterou jim jejich odlišnost vzala, jim nebyla dopřána.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

 

 

 



Nepřehlédněte