Když vás někdo pochválí, cítíte se trapně? Tipy, jak se s tím vypořádat

15.12.2018
Filip

Vězte, že nejste sami, kdo by se po pochvale nejraději propadl hanbou do země. Až 70 procent lidí spojuje pozitivní uznání s rozpaky a nekonformitou. Jeden z příkladů, že tomu tak skutečně je, může být situace, kdy se lidé až panicky vyhýbají dobrému ohodnocení a raději řeknou: „Byla to týmová práce.“

Hádky u rodinné večeře nejsou fajn. Známe 5 tipů, jak konfliktům předejít

Proč se to ale děje?

Tak zaprvé, komplimenty zcela jistě způsobují nebo prohlubují vrásky v sociální struktuře. Obecně jsme od narození nastaveni tak, abychom otevřeně neříkali pozitivní věci o sobě a abychom nepříliš otevřeně s nikým nesouhlasili. A právě tady může kompliment narazit!

Jóga může zapříčinit narcistické rysy osobnosti. Je to vůbec možné?

Jste-li na straně chváleného, můžete buď kompliment popřít, čímž byste porušili druhé pravidlo, anebo s ním můžete souhlasit, čímž byste ovšem porušili to první, a to nechválit sám sebe.

Možná znáte pojem impostor syndrome. To jednoduše znamená, že jste přesvědčeni, že vaše úspěchy a pochvaly nejsou zasloužené.

Koneckonců, pokud vám vaši kolegové pochválí práci, o které nejste stoprocentně přesvědčený, poukazuje to pouze na vaši tendenci se podceňovat.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

Velkou roli tu hraje okolí. Úzkosti související s pozitivní pozorností okolí a dobře zdokumentované a současně snadno pochopitelné. Když vám totiž někdo řekne: „Odvedl jsi dobrou práci,“ zároveň tím dává najevo, že vás sleduje. Možná to na vás dává větší míru zodpovědnosti, nebo jen přemýšlíte, co všechno o vaší práci ví.

Řekněme si, že s těmito obavami nebo pocity bojujete. Pomoci vám může fakt, že nejste sami. Ovšem by bylo dobré se pro příště komplimenty nenechat vykolejit.

Televize jako zabiják vztahů? Je to přesně naopak, tvrdí vědci

Existuje naštěstí několik metod, které snad udělají z pochval něco příjemného nebo snad jen méně nepříjemného.

Proto aby se z komplimentu nestal KOmpliment, zkuste si osvojit tento přístup:

Ten, který dává kompliment je stejně tak dárce jako příjemce. Když vám totiž poskytne kompliment, dává tím najevo jak se ho vaše práce dotkla. Neptá se jestli souhlasíte s jeho názorem, jen to dává vědět a mnohem více tak prozradí sami o sobě než o vás.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?Nepřehlédněte