Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

13.12.2018
Filip

Co si představíte, když s řekne Albert Einstein? Je to jeho zvláštní teorie relativity? Jeho rovnice E = mc2? nebo snad Nobelova cena za fotoelektrický efekt?

Hádky u rodinné večeře nejsou fajn. Známe 5 tipů, jak konfliktům předejít

I když možná znáte jeho úspěchy a důležitost na poli vědy, nejspíš jste si jako úplně první věc představili onu až šerednou fotku Alberta Einsteina s vypláznutým jazykem, která se objevuje snad u každé zmínky o něm. Není se čemu divit. Pokud si myslíte, že pro vědce takového formátu jako byl Einstein, je to opravdu hloupý výraz, patrně neznáte okolnosti.

Obraz, který časopis Guardian nazval “Nejznámější tiskovou fotografií slavné osobnosti 20. Století“, byl pořízen 14.března roku 1951 na oslavě Einsteinových narozenin.

Víte, proč je moč vždy žlutá? Známe odpověď

Einstein v průběhu večera opustil večírek na Princetonské univerzitě, která byla samozřejmě cílem mnoha fotografů. Slavný vědec byl pravděpodobně unavený z neustálého usmívání do všudypřítomných objektivů.

Právě když opouštěl akci a nasedl na zadní sedadlo mezi svoji manželku Aydelott Marii Jeanettovou a bývalého vedoucího institutu pro pokročilé studium na univerzitě, skupinka fotografů se přiřítila k autu a znemožňovala tak řidiči odjet. Einstein už byl podle legendy tak vytočený, že doslova křičel: „To stačí!“. Po neúspěšném pokusu fotografy odradit, tak povytočil hlavu a jen na okamžik vyplázl jazyk. Šťastlivcem, kterému se podařilo tento jedinečný moment zachytit byl tehdy mladý fotograf Arthur Sasse.

Skrývá se ve vás sebestředný narcista? Udělejte si rychlý test

Sám Einstein si později fotografii zamiloval, a dokonce požádal Sasseho o devět kopií, jako blahopřání pro své přátele. Většina těchto fotografií byla navíc oříznuta na samotný obličej a až v této podobě se stala ikonou.

Minimálně jedna však zůstala v originálním formátu a Einstein ji osobně podepsal pro zmiňovaného reportéra.

Její unikátnost pak dokazuje i fakt, že byla v roce 2017 prodána za celých 125 000 dolarů, což jsou v přepočtu necelé 3 miliony korun.Nepřehlédněte