Víte, proč je moč vždy žlutá? Známe odpověď

30.11.2018
Filip

I když někdo nerad mluví o takto intimních věcech, které se odehrávají jen mezi vámi a záchodovou mísou, přesto je moč velkým tématem. Moč je přeci první volba k odstranění odpadu z našeho těla!

Samotná moč je bohatá na informace. A pro doktory může být ukazatelem vašeho zdravotního stavu. Ovšem neplatí to jen pro doktory. I normální smrtelník z ní může vyčíst, jak na tom jeho tělo je.

Jedna věc je však jistá. Odstín moči bude vždy dožluta, ať už jíme zdravě nebo jsme právě přišli z fast-foodu a zapili to Colou.

Jóga udělá z člověka namyšleného narcisa. Krmí ego až moc, myslí si vědci

Proč vždy žlutá?

Viníkem je chemická látka zvaná urobilin nebo také urochrom.

Televize jako zabiják vztahů? Je to přesně naopak, tvrdí vědci

Naše tělo má velké množství červených krvinek, ovšem nezdržují se v nás dlouho. I jim dojde doba spotřeby a musí se dostat ven. Během cesty z těla toho však stihnou ještě hodně.

Samy o sobě totiž obsahují množství železa. Ten je pro tělo zásadní, a proto přichází na pomoc bílé krvinky. Ty doslova obalí vrstvu železa a odstraní z ní zbytky ex-červených krvinek, kterým se říká bilirubin.

Odpad v podobě mrtvých krvinek může ven z těla a zároveň nám železo zůstane.

Bilirubin, tedy mrtvé zbytky červených krvinek, se dále přesouvá do střeva. Zde je zachycen další užitečnou látkou – urobilinogen. Tato střevní bakterie odchytí bilirubin z krevního řečiště a doprovází ho k jednomu ze dvou východů z těla.

Probouzíte se ze spánku trhnutím? Máme 3 teorie, proč se vám to děje

Na závěrečné fázi cesty, kdy se pomalu dostává k procesu vyloučení, je bilirubin posílán do ledvin, a ty kompletně vysají zbývající cenné živiny. Teď už čistý odpad, je přeměňován na molekuly. Právě tuto chvíli vzniká tmavě žlutá tekutina. Následuje už jen cesta na toaletní mísu.

Hádky u rodinné večeře nejsou fajn. Známe 5 tipů, jak konfliktům předejít

Odstín žluté je pak závislý na množství vypitých tekutin. Čím více toho tedy vypijete, tím zředěnější vaše moč bude, a tím světlejší bude její odstín.

 Nepřehlédněte