Probouzíte se ze spánku trhnutím? Máme 3 teorie, proč se vám to děje

7.11.2018
Filip

Mnoho lidí by to popsalo jako náhlý pocit pádu. Tuto zkušenost pravidelně zažívá 70 procent lidí.

Ale co to vlastně způsobuje?

Ve skutečnosti tu máme několik teorií, vysvětlující tento úkaz.

  • První teorie popisuje, že když se svaly uvolní a ospalý mozek ztratí kontrolu nad svým okolím, uvolní se i svalstvo. Může se ale stát, že se nějaký nerv tak nějak „zapomene“ a to se projeví následným škubnutím.
  • Další teorie odkazuje na náš původ. Tvrdí, že toto škubnutí je pozůstatkem primátů. Ti lezli po stromech a náhlý spánek tak znamenal nebezpečí pádu. Proto si naše tělo vyvinulo obranný mechanismus, který nás měl včas probudit.
  • Třetí teorie říká, že škubnutí jsou následkem nesouladu části mozku se zbytkem těla. Mozek chce sice usnout, ale zbytek těla se brání. Když se přiblížíte ke snění, vaše svaly se sice uvolní, ale ne všechny najednou a může vzniknout problém.

Komáři nám pijou krev! Hrozí smrtelná malárie. Vědci konečně zjistili, jak je vyhubit

I přes to všechno však platí, že tato škubnutí jsou zcela neškodná. Navíc se nám dějí i několikrát za noc, a jen díky tomu, že nás neprobudí si jich nejsme vědomi.

Problémem ale může být, extrémní pravidelnost, a to i několikrát během jednoho pokusu o spánek. Záškuby se spojí s pocitem pádu a halucinací. Brání tak jedinci usnout a výrazně sníží kvalitu a pravidelnost spánku.

Takže jak se bránit?

Tyto škuby jsou závislé na podmínkách, nejen jak spíme ale především jak trávíme a jak se stravujeme během dne a před spaním. Pokud tedy trpíte nadměrným počtem, určitě zkuste vynechat, nebo alespoň snížit množství kofeinu. Stejným stimulantem může být i tabák. Dále pokud využíváte prášky na spaní, určitě je vynechte.

Spánek není pro mimina. Lidem, kteří pravidelně ponocují, hrozí deprese a cukrovka

Celkově se však snažte udržovat sníženou hladinu stresu a dodržovat dobrou spánkovou hygienu. Udržujte každou noc své rituály a dejte tělu šanci se na spánek dobře připravit.Nepřehlédněte