Samozřejmě ne každý komár nese malárii. Jedná se především o jeden druh, a to právě Anopheles gambiae.
Takže si teď představme, že by právě tento druh, který nosí malárii, zítra dočista zmizel. Stalo by se něco?
Odpověď by byla velmi váhavá: „Možná ne.“ I kdyby se nám to nějak povedlo, což možné je, nikdy bychom je „nevzkřísili“ zpátky. Příroda je, jak víme, velmi citlivá a její, ač i nepatrné narušení ji může zcela ochromit, nebo alespoň výrazně ovlivnit.
Vědci s touto teorií pracují, a to i přesto, že doposud nemají jistotu, že to nijak systém planety neohrozí.
Jak vyhubit komáry
Ani by se nemuselo jednat o žádnou toxickou chemikálii. Plán zahrnuje uvolnění geneticky modifikovaných komárů, kteří by se stali jakousi časovanou bombou. Po několika generacích by byl celý druh až do posledního komára sterilizován.
Nezisková organizace Target Malaria, specializující se čistě, jak název napovídá, na malárii, například s tímto řešením pracuje. Především se ale pokouší zjistit jasnou odpověď na otázku: „Co by bylo následkem?“
Nová studie
Zcela nová a nedávno započatá studie sleduje život několika generací komárů druhu A. gambiae. Budou tak přesně sledovat, jak se jejich životní cykly prolínají s ostatními živočichy. Například s netopýry, rybami ale i květinami a jiným hmyzem.
Problémem by bylo, kdyby ztráta komárů ovlivnila populace právě netopýrů, jelikož ti jsou dnes velmi ohroženým druhem, a celý plán by to tak mohlo zcela pohřbít.
Dále je prý možné, že by si malárie našla jiného přenašeče, a kdo ví, třeba by byl mnohem nebezpečnější než komár.
Bude ale jistě zajímavé sledovat výsledky studie a třeba se jednou malárie stane pouhou historií.