• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejnebezpečnější zvíře na zemi. Komár má na svědomí až milion obětí ročně

  2.9.2018
  Filip

  Lev, had, nebo snad hroch? Ani omylem! Největším zabijákem lidí na planetě je komár. Na svědomí má až 1 milion obětí ročně.

  Infekce malárií

  Komáři jsou známí nejen jako dotěrný hmyz, který nám dokáže znepříjemnit venkovní posezení nebo spánek ale hlavně jako přenašeč infekce malárie.

  Malárie je jedno z nejnebezpečnějších infekčních onemocnění, a i přesto že je jí ohroženo přibližně 40 procent obyvatelstva planety, stále nemáme účinný lék.

  Vychytralé orchideje. Jak se snaží obelstít hmyz?

  Toto onemocnění má původ v Africe z období pravěku a první zmínky o jejím výskytu pocházejí od staroegyptských, sumerských ale i čínských spisech, v nichž se píše o nemoci, doprovázené zvětšením sleziny a záchvaty horečky.

  Její název vznikl už v 17.století ze spojení slov „mala“ a „ria“, tedy „špatný vzduch“. Lidé se totiž domnívali, že za příčinou onemocnění stojí jedovatě špinavý vzduch v okolí močálů. Až v 19. století byl popsán její princip a nalezen pravý přenašeč, tedy komár. Za tento objev byla francouzskému lékaři jménem Charles Louis Alphonse Laveran udělena Nobelova cena.

  Vedou Brazilky, Rusky nebo snad Japonky? Známe 6 zemí, kde mají nejkrásnější ženy

  Příznaky

  První příznaky jsou podobné příznakům chřipky, tedy bolest hlavy, horečka, bolest končetin a zvracení. Dále se může vyskytnout mravenčení pokožky a pokud není malárie nijak léčena, hrozí i kóma a nakonec smrt.

  Nejvíce jsou touto infekcí ohroženy těhotné ženy a malé děti, ty také tvoří nejpočetnější skupiny obětí.

  animal-antenna-biology-169357

  Pařížská ulice – ze špinavé čtvrti synonymem luxusu. Víte, které slavné značky tady jsou?

  Malárie jako lék?

  Překvapivý je fakt, že malárie byla na začátku 20. století používána jako lék proti bakterii způsobující syfilis. Celá léčba byla postavena na tom, že vysoké horečky provázející malárii, dokázali zneškodnit i bakterii syfilis. Tato léčba byla cíleně aplikována a její objevitel byl odměněn Nobelovou cenou.

  Léčba byla zastavena z důvodů mutování infekce malárie, která se tak po několika opakování stala stejně nebezpečnou jako bakterie syfilis. V 50. letech byla tato metoda nahrazena antibiotiky.

  Nebezpečí malárie je také v její mutaci a přesto, že ji známe už mnoho let, očkování zatím nebylo vynalezeno. Používá se chinin, ale ten je používán pouze pro zmírnění příznaků.

  presley-roozenburg-531317-unsplash

  10 návyků úspěšných lidí. Víte, jak si plánovat své cíle?

  Jsme v bezpečí?

  Riziko nákazy závisí na ročním období a nadmořské výšce. V současnosti se ale výskyt malárie zvyšuje, a to převážně globálním oteplováním. Na vině je i cestovní ruch. Masy Evropanů cestují do teplých exotických zemí, kde se riziko nákazy logicky zvyšuje.

  Některé zdroje dokonce uvádějí, že se koncem 20. století malárie vyskytovala i na Slovensku a jižní Moravě. Nakazit jste se také mohli v okolí řeky Berounky nebo v Praze u Rokytky. Infekce malárie ale v 50. letech vymizela.

  Vliv na rozšíření má podle některých také příliv migrantů ze zemí s nízkým hygienickým standardem.  Nepřehlédněte