• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vychytralé orchideje. Jak se snaží obelstít hmyz?

  1.3.2018
  Bohumil Brejžek

  Už od pátku 2. března budete moci obdivovat půvab orchidejí i jejich opylovací triky na výstavě v Botanické zahradě. Tématem letošní výstavy je Asie, a proto výstavu zahájili velvyslanci pěti zemí – Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu.

  Karlštejn můžete od března navštívit, kdy se vám zamane

  Rozsáhlý skleník Fata Morgana zaplavilo několik stovek nejrůznějších orchidejí, jejichž aranžmá se ujali studenti České zahradnické akademie v Mělníku. Botanická zahrada má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí, výstava představuje více než tisíc rostlin – jak přírodních druhů, tak i komerčních kultivarů. Nechybějí oblíbené rody Phalaenopsis, Dendrobium či Vanda, ale ani mnohé méně známé rody a druhy. Součástí výstavy bude jako každý rok poradna i prodej orchidejí, a to v pěstebním zázemí pod skleníkem Fata Morgana. O víkendech se připravte na speciální doprovodný program, kdy se dozvíte jak orchideje pěstovat i aranžovat

  Roztomilost sama. Ohrožená tygřata v pražské ZOO se mají čile k světu

  Přesvědčíte se, že tyto květiny jsou nejen krásné, ale také vychytralé – aby přilákaly opylovače, vytvořily si pozoruhodné lsti, jak dosáhnout svého. Rafinovanými triky šálí hmyz, například orchideje rodu tořič napodobují samičky samotářských včel jak vzhledem, tak pachem, aby oklamaly samečka a donutily ho přenést pyl z květu na květ.

  FOTO: Botanická zahrada – výstava březen 2018

  Botanická zahrada – výstava březen 2018 - OrchidejBotanická zahrada – výstava březen 2018 - Orchidej, květiny (4)Botanická zahrada – výstava březen 2018 - Orchidej, květiny (3)Botanická zahrada – výstava březen 2018 - Orchidej, květiny (2)Botanická zahrada – výstava březen 2018 - Orchidej, květiny (1)
  Další fotky
  Botanická zahrada – výstava březen 2018 - Fata Morgana, Botanická zahrada

  Výstava orchidejí patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím, které Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá. „V loňském roce přišlo květy orchidejí obdivovat rekordních 20 250 návštěvníků. Pro velký zájem veřejnosti i lepší komfort prohlídek skleníku jsme se rozhodli v letošním roce výstavu o týden prodloužit,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

  Výstava se koná od 2. do 25. března, otevřeno bude denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

  Lidé cítili spáleninu a přivolali hasiče, za zápach mohla exotická květina

   



  Nepřehlédněte