• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pařížská ulice – ze špinavé čtvrti synonymem luxusu. Víte, které slavné značky tady jsou?

  18.8.2018
  Filip

  Pařížská ulice je proslavena nejen koncentrací luxusních obchodů, restaurací a kaváren. Je také přehlídkou stavebních stylů. Dnes je synonymem luxusu a přepychu. Jak vznikala 14. nejdražší ulice světa?

  Historie Pařížské ulice

  Příběh Pařížské ulice se začal psát během mohutné přestavby Židovského města na konci 19. století. Hlavním motivem byla tehdejší hygienická zanedbanost Josefova, a to bylo vzhledem k blízkosti Staroměstského náměstí nemyslitelné. Minulost této části Prahy nám dnes připomíná už jen Starý židovský hřbitov s radnicí a s několika synagogami.

  Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

  V původních plánech měla Pařížská ulice spojovat Národní muzeum, Václavské náměstí procházející přes Staré město, Staroměstské náměstí, Letnou. Končit měla až u budovy valného shromáždění. A kopírovat měla slavnou pařížskou Avenue des Champs-Élysées. Tento ambiciózní plán se neuskutečnil nejen z hlediska nedostatku financí, ale také kvůli odporu tehdejšího obyvatelstva Prahy.

  Roku 1901 nesla ulice název Mikulášská, na počest ruského cara Mikuláše II. A o 25 let později byla přejmenována na ulici Pařížskou, jelikož za vzor ji byli právě pařížské bulváry.

  Nicméně při německé okupaci o svůj název přišla. V letech 1940 – 1945 se nazývala Norimberskou, a i když ji byl navrácen název Pařížská, roku 1947 byla opět přejmenována na ulici 5. května. Ovšem v témže roce ji byl opět navrácen název Pařížská.

  Také se v horké noci převalujete a nemůžete usnout? Poradíme, co pomůže

  Významné domy Pařížské ulice

  Mezi nejstarší novostavby patří Schillerův dům. Ten byl postaven v barokním stylu a je zdoben množstvím soch. V letech 1946 – 1949 prošel dům mohutnou rekonstrukcí.

  Legendární plovárna Jureček. Za první republiky luxus hodný filmových hvězd. Vrátí se do původní podoby?

  Významnou stavbou ulice je i Staronová synagoga. Jedná se o jednu z nejstarších synagog v Praze.

  Za svých časů zde bydleli například spisovatel Josef Kafka, který bydlel právě v Schillerově domě nebo významný český operní pěvec Otakar Mařák, kterého tu dnes připomíná pamětní deska.

  Slavné značky v Pařížské ulici

  Již v roce 1917 zde jako první významná značka otevřela svůj butik společnost Hermés. Jejíž zakladatelé v čele s Jean Louis Dumas-Hermés, který si hlavní město velmi oblíbili.

  Dalším, kdo zde otevřel své prodejny byla světoznámá módní společnost na výrobu kabelek a doplňků Louis Vuitton.

  Mezi další slavné módní značky se zde řadí společnost Lacoste nebo třeba italská Salvatore Ferragamo, která prodává nejen kabelky, ale i pánské a dámské společenské oděvy.

  „Casanova“ vylákal z osamělých žen miliony. Řádil na ulici i na seznamkách

  Nenajdeme zde pouze módu. nachází se tu například butik londýnské značky Alfred Dunhill. ta se specializuje na luxusní dýmky, tabák, ale i psací potřeby a kožené výrobky.

  Nechybí zde ale ani Christian Dior, Prada nebo Hugo Boss a Giorgio Armani.

  Pařížská ulice je svět sám o sobě. Sem se chodí za odměnu, nenajdeme tu obchody s rohlíky, prádelnu nebo železářství. Výlohy tu zdobí výrobky za statisíce korun.

  To že se jedná o luxusní třídu světa dokládají i ceny bytů. Ty jsou nabízeny k pronájmu. Za 130 000 Kč měsíčně si zde můžete pronajmout krásný byt 4+1, v blízkostí Staroměstského námětí a Židovského hřbitova.  Nepřehlédněte