Historie Pařížské ulice
Příběh Pařížské ulice se začal psát během mohutné přestavby Židovského města na konci 19. století. Hlavním motivem byla tehdejší hygienická zanedbanost Josefova, a to bylo vzhledem k blízkosti Staroměstského náměstí nemyslitelné. Minulost této části Prahy nám dnes připomíná už jen Starý židovský hřbitov s radnicí a s několika synagogami.
V původních plánech měla Pařížská ulice spojovat Národní muzeum, Václavské náměstí procházející přes Staré město, Staroměstské náměstí, Letnou. Končit měla až u budovy valného shromáždění. A kopírovat měla slavnou pařížskou Avenue des Champs-Élysées. Tento ambiciózní plán se neuskutečnil nejen z hlediska nedostatku financí, ale také kvůli odporu tehdejšího obyvatelstva Prahy.
Roku 1901 nesla ulice název Mikulášská, na počest ruského cara Mikuláše II. A o 25 let později byla přejmenována na ulici Pařížskou, jelikož za vzor ji byli právě pařížské bulváry.
Nicméně při německé okupaci o svůj název přišla. V letech 1940 – 1945 se nazývala Norimberskou, a i když ji byl navrácen název Pařížská, roku 1947 byla opět přejmenována na ulici 5. května. Ovšem v témže roce ji byl opět navrácen název Pařížská.
Významné domy Pařížské ulice
Mezi nejstarší novostavby patří Schillerův dům. Ten byl postaven v barokním stylu a je zdoben množstvím soch. V letech 1946 – 1949 prošel dům mohutnou rekonstrukcí.
Významnou stavbou ulice je i Staronová synagoga. Jedná se o jednu z nejstarších synagog v Praze.
Za svých časů zde bydleli například spisovatel Josef Kafka, který bydlel právě v Schillerově domě nebo významný český operní pěvec Otakar Mařák, kterého tu dnes připomíná pamětní deska.
Slavné značky v Pařížské ulici
Již v roce 1917 zde jako první významná značka otevřela svůj butik společnost Hermés. Jejíž zakladatelé v čele s Jean Louis Dumas-Hermés, který si hlavní město velmi oblíbili.
Dalším, kdo zde otevřel své prodejny byla světoznámá módní společnost na výrobu kabelek a doplňků Louis Vuitton.
Mezi další slavné módní značky se zde řadí společnost Lacoste nebo třeba italská Salvatore Ferragamo, která prodává nejen kabelky, ale i pánské a dámské společenské oděvy.
Nenajdeme zde pouze módu. nachází se tu například butik londýnské značky Alfred Dunhill. ta se specializuje na luxusní dýmky, tabák, ale i psací potřeby a kožené výrobky.
Nechybí zde ale ani Christian Dior, Prada nebo Hugo Boss a Giorgio Armani.
Pařížská ulice je svět sám o sobě. Sem se chodí za odměnu, nenajdeme tu obchody s rohlíky, prádelnu nebo železářství. Výlohy tu zdobí výrobky za statisíce korun.
To že se jedná o luxusní třídu světa dokládají i ceny bytů. Ty jsou nabízeny k pronájmu. Za 130 000 Kč měsíčně si zde můžete pronajmout krásný byt 4+1, v blízkostí Staroměstského námětí a Židovského hřbitova.