Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

Poslední dobou se stalo takřka trendem vzpomínat na časy, kdy se na všechno stály fronty, nic moc v obchodech nebylo a všechno bylo tak trochu jednobarevné. Říkáme tomu retro a docela si v tom libujeme. Vybavíte si třeba, co jste nosili, když jste byli malí? Ti, kterým bylo v době sametové revoluce kolem osmnácti, si moc dobře pamatují třeba krepsilonové ponožky.

Bylo mi asi deset, když jsem si jedny takové přála. Byly pěkné, žluté. Maminka mi je koupila, ale brzy jsem přišla na to, že je s nimi jenom trápení. Po vyprání se vždycky smrskly, takže dostat je na nohu nebylo vůbec jednoduché, navíc nesály pot, takže noha potom smrděla. A když jsem běžela po bytě bez bačkor, byla jsem jak na bruslích. Na koberci to ještě šlo, ale chůze po linoleu, neboli Pé Vé Cé, se stala doslova jízdou. Byl to tehdy neskutečný módní trend a mně ještě dnes, při té vzpomínce, běhá mráz po zádech.

Mončičákový boom v Československu. Zvířátko s lidským obličejíkem chtělo domů každé dítě

Dalším trhákem byly punčocháče. Všichni jsme je nosili. Úplným utrpením pro mě bylo, když jsem jako malá holka dostala, třeba k sukýnce, punčocháče krepsilonové. Bylo to podobné jako u ponožek, ale punčocháče jsou mnohem delší a tak to i déle trvalo, než to člověk dostal až k břichu. To už jsem měla raději ty vroubkované, nejčastěji hnědé. Lezlo se do nich líp a byly na omak příjemnější.

Čemu se v Československu říkalo futurit? Byl to materiál budoucnosti

Měly ale jiné úskalí: po celém dnu nošení jsme měli na kolenou vytahané pytle a punčocháče pomalu o číslo větší. Dokonce si pamatuji, když jsem jednou vyzvedávala sestřičku ve školce, přišla do šatny a přes okraj bačkůrek měla nahrnuté přebytky punčocháčů, protože se jí nevešly dovnitř. A pak jsme měly velké trápení dostat se do botiček. Ale nebyla v nich zima. Tahle součást oblečení byla v různých barvách, ale vlastnosti měly všechny barvy stejné.

A na co vzpomínáte vy?

FOTO: Punčocháče za totáče

Punčocháče za totáče - ponožky_1Punčocháče za totáče - 1 punčocháče_1Punčocháče za totáče - DSC_0073Punčocháče za totáče - punčocháče_2

 

Dnes, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Dnes, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
Včera, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Včera, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Včera, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Včera, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
10.7.2020
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
10.7.2020
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
10.7.2020
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Reklama