V Národním technickém muzeu začala výstava „Kouzlo/Čaro bakelitu“, připravená ve spolupráci se Slovenským technickým múzeem. Vystavené exponáty ukazují pestré a bohaté využití bakelitu, kdysi nejhojněji využívaného plastu, který našel své uplatnění v elektrotechnice, ve strojírenství, ve fotografické technice i ve spotřebním průmyslu.
V expozici připravené v letenském technickém muzeu je vystaveno asi 300 radiopřijímačů, telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků pocházejících převážně ze sbírek Slovenského technického muzea. „Mezi vystavenými exponáty jsou k vidění také doklady vývoje a milníky československého i světového designu. Lisování bakelitu do forem totiž umožnilo realizovat i tvarově velmi odvážné návrhy průmyslových designérů,“ uvedl autor výstavy Ladislav Klíma, kurátor ze STM Košice.
Výstava potrvá do 2. září.
Z historie materiálu budoucnosti
Materiál, na který je výstava zaměřená, oslavil v loňském roce 110 let od svého objevu. Jeho název je odvozen od jména Lea Hendrika Baekelanda, chemika belgického původu, jemuž se v USA podařilo syntetizovat fenolformaldehydový polykondenzát (živici), který si v roce 1909 nechal patentovat. Jednalo se o první průmyslově vyráběný syntetický polymer, který zahájil vstup plastů do všech sfér lidského života.
V roce 1917 získal licenci na výrobu fenolformaldehydové pryskyřice bratislavský Gammon, pobočný závod Továrny na káble. Vyráběl se pod jménem futurit, což mělo vyjadřovat jeho potenciál stát se materiálem budoucnosti. V době první Československé republiky se zájem o plastové výrobky opravdu prudce zvýšil a především po vypršení Baekelandových patentů našel velmi tvárný, výborně izolující a vůči teplu relativně odolný materiál univerzální uplatnění.