• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Mončičákový boom v Československu. Zvířátko s lidským obličejíkem chtělo domů každé dítě

  11.4.2018
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Plyšové zvířátko druhově neurčitelné, s dětským obličejíkem a velkýma očima a ušima. Často má palec v puse, jako že si ho cumlá. Mončičákový boom nastal v Československu v roce 1985, byla to tehdy velmi oblíbená hračka. Odkud se k nám mončičákové šílenství dostalo?

  Mončičák byl před 33 lety velmi oblíbenou dětskou hračkou. Nejprve byl k dostání pouze v prodejnách Tuzex, později bylo možné ho koupit i v dětských obchodech. Původem pocházel z Japonska – koneckonců v japonštině se mu říká Monchhichi (vyslovuje se Mončitči).

  Zvířátko mělo nejdříve hnědou barvu, později se objevily i žlutí, bílí, růžoví nebo světlomodří mončičáci. Jejich obličej byl dětský pihovatý.

  FOTO: Mončičáci

  Mončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračka
  Další fotky
  Mončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračka

  Mončičáka tehdy mělo na základní škole snad každé dítě. Někteří rodiče se o něm ale dozvídali jen z vyprávění svých dětí. Reklamy v televizi na hračky totiž neběžely. Děti tak často musely rodiče přemlouvat roky, než zajeli do Tuzexu a jednoho takového plyšového mončičáka jim koupili.

  Mončičák měl přinášet lásku

  Jako první uvedla na trh mončičáky japonská firma Sekiguchi v roce 1974. První pár mončičáků měl za úkol dětem přinášet poselství o lásce a přátelství. Obličej, ruce a nohy byly z plastu. Tělo bylo hebké, měkkoučké a plyšové.

  Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

  Hračky se původně prodávaly po dvou, buď v páru nebo jako dvě holčičky či dva kluci. Jeden měl obvykle namalovaný úsměv a druhý slzy. Slzy znamenaly výraz radosti, byly to slzy štěstí.

  První butik pro mončičáky

  O dva roky později, tedy v roce 1976, byl pro mončičáky otevřen první butik s oblečením. Později i s dalšími doplňky. I samotná postavička prošla proměnou od doby svého vzniku. Změnil se třeba materiál plyšového kožíšku nebo barva očí z původní modré na hnědou.

  Medvědárium na Letné ukrývá stovky plyšových medvídků z celého světa. Nejstarším je přes 100 let

  Barevní mončičáci byli nepraví

  I když byly mončičáci různých barvách, základní jejich barva je středně hnědá. Ti barevní už nejsou původními mončičáky. Stejně tak ti, kteří symbolizují různé druhy zvířat jako je králík, medvěd, kočka nebo pes. Praví mončičáci byli dovezeni do Československa z Maďarska, ale byli vyrobeni v Číně. Poznávacím znakem je to, že pokud byste jim zatlačili na bříšku, vypísknou.

  „Nejvtipnější česká autorka“ Vendula Chalánková v pražské Pelléově vile komentuje konzumní dobu

  Nicméně i kopie hnědého mončičáky se setkaly s úspěchem a děti po nich tehdy toužili. Jejich popularita byla veliká, upadla až s přílivem nových hraček, které k nám začaly proudit ze západu po otevření hranic.

  Ve Francii mají Kikiho

  Tito roztomilí plyšáci získaly popularitu i v zahraničí. Jen ve Francii se jim říkalo Kiki a v Anglii Chic-a-boo. V Japonsko, odkud původně jsou, mají pro mončičáky speciální muzeum a návrhář Sekiguchi má úspěšnou hračkářskou firmu, kde se rodí noví a noví Monchhichi.

  Vlak Cyklohráček vyjede z Prahy do Slaného. Zastaví i v železničním muzeu

  Jsou k mání i dnes?

  V Česku je o mončičáky zájem stále, a to nejen ze strany sběratelů. Tradiční hračka s letitou historií je oblíbená, i když se obměňuje její vzhled a design se modernizuje. Legendární mončičáky naleznete nejenom v bazarech – tam především ty staršího data –, ale i ve hračkářstvích.

  FOTO: Mončičáci

  Mončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračka
  Další fotky
  Mončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračkaMončičáci - Mončičák hračka

  Podoba těch dnešních je různá. Najdete třeba holčičku s bryndáčkem, holčičku v šatičkách, nebo chlapečka s pejskem. Variace si můžete prohlédnout v galerii.  Nepřehlédněte