• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Nejvtipnější česká autorka“ Vendula Chalánková v pražské Pelléově vile komentuje konzumní dobu

  11.2.2018
  Fefík
  Další fotky

  Vendula Chalánková je výtvarnice, konceptuální umělkyně a kreslířka komiksových stripů.

  V roce 2006 ukončila studium v environmentálního ateliéru Vladimíra Merty a Mariana Pally na brněnské Fakultě výtvarných umění, prošla také školením u Václava Stratila a Milana Knížáka.

  Zatím největší pražská výstava Venduly Chalánkové s mnohoznačným názvem „AU!“ začala v bubenečské Pelléově vile.

  Mnohoznačný název expozice zní AU!

  K vidění na ní je reprezentativní výběr obrazů z posledních let, premiérová série osobních „tragikomiksů“ nebo animace vytvořené pro Českou televizi.

  Výstava fotek vám poodhalí, jak se žilo s Downovým syndromem za války a socialismu

  Síla Chalánkové je v trapných životních situacích

  Vendula Chalánková (*1981 v Přerově) žije střídavě v Troubkách nad Bečvou a v Brně. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu múz. Dosud její díla hostily galerie u nás, na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a v Japonsku.

  Je zastoupena ve sbírce Národní galerie, Moravské galerii, sbírce Marek, v Galerii výtvarného umění v Chebu, Muzeu umění Olomouc a Museum für Angewandte Kunst ve Vídni.

  Co přimělo Bulhary zachránit své Židy během 2. světové? Na to vám odpoví výstava v bubenečském Skleňáku

  Veřejnost asi nejvíc zaujaly její vyšívané esemesky

  Vendula Chalánková má výjimečnou schopnost svojí tvorbou s nadsázkou a přitom velmi trefně glosovat každodenní realitu. Pravidelně se objevuje v přehledech nejvýraznějších domácích umělců a slovenská média o ní píší jako o nejvtipnější české autorce. Její zdánlivě naivizující pohled na svět nese originální myšlenkovou a vizuální zkratku, vyvolávající spontánně úsměv, nicméně v další rovině obsahuje i komentáře na úkor konzumní doby, národní povahy a trapných životních situací.

  Veřejnosti jsou asi nejvíc známy její vyšívané esemesky. Výšivky na kanavě (o velikosti 29×41 centimetrů) vznikaly v letech 2003-4.

  Hrozivé tajemství Doriana Graye ve Švanďáku. V hlavní roli nestárnoucího požitkáře se objeví Ondřej Kraus

  „Vyšívání je v tomto případě paralelou (neúměrně náročnější) k taktéž ruční práci, jakou je psaní mobilních SMS zpráv. Ty jsou snad nejpomíjivější písemností, dá-li se to tak vůbec nazvat. SMS je neobyčejně snadno a rychle napsaný, deformovaný text. Omezený délkou a nemožností používat diakritická znaménka.

  FOTO: Výstava AU! Venduly Chalánkové

  Výstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra Chalánková
  Další fotky
  Výstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra ChalánkováVýstava AU! Venduly Chalánkové - Výstava Věra Chalánková

  Oproti tomu stojí výšivka, to znamená ruční práce. Trvale mi zachovává například onu významnou událost mého svátku, nebo mého prvního praní bílého prádla atd.

  Vyšíváním řeším a dorovnávám jak značný nepoměr trvalosti, tak i pracnosti. Také tu vyvstává rozpor, kdy v tak jemné tradicí vydefinované činnosti, jakou je vyšívání, se nám na monotónní zelené ploše objevují sprostá slova,“ uvedla ke svým výšivkám autorka.

  5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

     Nepřehlédněte