Výstava fotek vám poodhalí, jak se žilo s Downovým syndromem za války a socialismu

Nelehký život s postižením vypráví fotografická výstava soukromých snímků, která je k vidění až do konce února v Kavárně Bílá Vrána. Tu provozuje obecně prospěšná společnost POHODA z pražského Braníku.

Jde o fotografie ze života Marcely Mrkvové, ženy s Downovým syndromem. Snímky představují její život s postižením od roku 1938 do roku 2010. Návštěvníci výstavy se dozví, jak se rodina Marcely vypořádala s narozením holčičky s Downovým syndromem a jak se se svým postižením vypořádala sama Marcela.

Lidé si myslí, že jsem jako Chocholoušek, ale to mi vůbec nevadí, říká psychiatr Jan Cimický

Výstava v Bílé Vráně

Výstava v kavárně Bílá Vrána zahrnuje fotografie a autentické zápisky ze života paní Marcely Mrkvové. Autorem desítek fotografií je z velké části její otec Adolf Mrkva. Série záběrů zachycuje zvláštní holčičku ve všedních situacích – učí se chodit, s maminkou si čtou z knížky, se slepicemi na dvorku, nostalgie oprýskaných zdí vesnických stavení, koupání v plechové vaničce, před kostelem na Jiřího náměstí, první svaté přijímání, sběr jablek v sadě. Pozdější fotografie pak zachycují její život v rodině i ve společnosti – návštěvy příbuzných, v lázních, v tanečních, jako učnice v dílně, na každoročních masových rekreacích zdravotně postižené mládeže.

Co přimělo Bulhary zachránit své Židy během 2. světové? Na to vám odpoví výstava v bubenečském Skleňáku

Příběh paní Marcely

Paní Marcela se narodila v roce 1938 v Praze jako jediné dítě Štěpánky Mrkvové a Adolfa Mrkvy. Rodina bydlela v Polské ulici, tatínek pracoval na ministerstvu zdravotnictví, maminka byla v domácnosti a starala se o Marcelku. Ta nastoupila v roce 1945 do základní dívčí školy na Vinohradech, ale byla kvapem přeřazena do zvláštní školy ve Slezské ulici.

FOTO: Výstava o životě s Downovým syndromem

Výstava o životě s Downovým syndromem - Marcela MrkvovaVýstava o životě s Downovým syndromem - Marcela Mrkvova1Výstava o životě s Downovým syndromem - Marcela Mrkvova

Vyučila se zahradnicí na Vyšehradě. Pracovala v zahradnictví a posléze byla baličkou polárkových dortů v krabičkárně v Polárkárně. Maminka ji naučila vařit, péct, prát, nakupovat, uklízet, háčkovat a Marcela se plně účastnila života své rodiny a jejího společenského prostředí.

Kdo byli cvočkaři a co dělali? V Podbrdském muzeu v Rožmitále se to dozvíte

Po smrti maminky Marcela zůstala ve svých 60 letech sama a musel jí být ustanoven veřejný opatrovník. Opatrovnice oslovila o.p.s. Pohoda, a protože Marcelka nechtěla z bytu, kde žila celý život, odejít, začal tam za ní docházet asistent Pohody. Na návštěvy za ní začala chodit paní Ivanka, skoro stejně stará paní s Downovým syndromem. Skamarádily se a Marcelka nadšeně souhlasila s přestěhováním do chráněného bydlení Pohoda v Sokolské ulici. Žila zde 12 let, zemřela v listopadu 2010. Marcela Mrkvová byla jedním z nejdéle žijících lidí s Downovým syndromem.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb podporuje normální, důstojný život lidí s postižením. Zřizuje kavárnu Bílá Vrána, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Mezi další služby POHODA o.p.s. patří chráněné bydlení, denní stacionář a osobní asistence.

Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny Kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

Tento článek pochází z webu Vaše 4.
Dnes, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Reklama