Výstava fotek vám poodhalí, jak se žilo s Downovým syndromem za války a socialismu

Nelehký život s postižením vypráví fotografická výstava soukromých snímků, která je k vidění až do konce února v Kavárně Bílá Vrána. Tu provozuje obecně prospěšná společnost POHODA z pražského Braníku.

Jde o fotografie ze života Marcely Mrkvové, ženy s Downovým syndromem. Snímky představují její život s postižením od roku 1938 do roku 2010. Návštěvníci výstavy se dozví, jak se rodina Marcely vypořádala s narozením holčičky s Downovým syndromem a jak se se svým postižením vypořádala sama Marcela.

Lidé si myslí, že jsem jako Chocholoušek, ale to mi vůbec nevadí, říká psychiatr Jan Cimický

Výstava v Bílé Vráně

Výstava v kavárně Bílá Vrána zahrnuje fotografie a autentické zápisky ze života paní Marcely Mrkvové. Autorem desítek fotografií je z velké části její otec Adolf Mrkva. Série záběrů zachycuje zvláštní holčičku ve všedních situacích – učí se chodit, s maminkou si čtou z knížky, se slepicemi na dvorku, nostalgie oprýskaných zdí vesnických stavení, koupání v plechové vaničce, před kostelem na Jiřího náměstí, první svaté přijímání, sběr jablek v sadě. Pozdější fotografie pak zachycují její život v rodině i ve společnosti – návštěvy příbuzných, v lázních, v tanečních, jako učnice v dílně, na každoročních masových rekreacích zdravotně postižené mládeže.

Co přimělo Bulhary zachránit své Židy během 2. světové? Na to vám odpoví výstava v bubenečském Skleňáku

Příběh paní Marcely

Paní Marcela se narodila v roce 1938 v Praze jako jediné dítě Štěpánky Mrkvové a Adolfa Mrkvy. Rodina bydlela v Polské ulici, tatínek pracoval na ministerstvu zdravotnictví, maminka byla v domácnosti a starala se o Marcelku. Ta nastoupila v roce 1945 do základní dívčí školy na Vinohradech, ale byla kvapem přeřazena do zvláštní školy ve Slezské ulici.

FOTO: Výstava o životě s Downovým syndromem

Výstava o životě s Downovým syndromem - Marcela MrkvovaVýstava o životě s Downovým syndromem - Marcela Mrkvova1Výstava o životě s Downovým syndromem - Marcela Mrkvova

Vyučila se zahradnicí na Vyšehradě. Pracovala v zahradnictví a posléze byla baličkou polárkových dortů v krabičkárně v Polárkárně. Maminka ji naučila vařit, péct, prát, nakupovat, uklízet, háčkovat a Marcela se plně účastnila života své rodiny a jejího společenského prostředí.

Kdo byli cvočkaři a co dělali? V Podbrdském muzeu v Rožmitále se to dozvíte

Po smrti maminky Marcela zůstala ve svých 60 letech sama a musel jí být ustanoven veřejný opatrovník. Opatrovnice oslovila o.p.s. Pohoda, a protože Marcelka nechtěla z bytu, kde žila celý život, odejít, začal tam za ní docházet asistent Pohody. Na návštěvy za ní začala chodit paní Ivanka, skoro stejně stará paní s Downovým syndromem. Skamarádily se a Marcelka nadšeně souhlasila s přestěhováním do chráněného bydlení Pohoda v Sokolské ulici. Žila zde 12 let, zemřela v listopadu 2010. Marcela Mrkvová byla jedním z nejdéle žijících lidí s Downovým syndromem.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb podporuje normální, důstojný život lidí s postižením. Zřizuje kavárnu Bílá Vrána, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Mezi další služby POHODA o.p.s. patří chráněné bydlení, denní stacionář a osobní asistence.

Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny Kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

Tento článek pochází z webu Vaše 4.
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Včera, 14:00
Je to jedna z nejstarších veřejných služeb na světě. Už od starověku. Ne, nelekejte se,...
Včera, 11:42
Meruňky mají pro naše zdraví výjimečné přínosy díky vitaminům A, C, K, E, které obsahují,...
Včera, 11:17
Dny volna prožijte bez starostí i díky vašemu smartfonu. Pomůže vám s navigací v autě,...
Reklama