• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Legendární plovárna Jureček. Za první republiky luxus hodný filmových hvězd. Vrátí se do původní podoby?

  17.4.2018
  Bohumil Brejžek
  Další fotky

  Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem vytváří obdobný pocit jako film Rozmarné léto. Malebný rybník u lesa působí dojmem, jako by zde byl odjakživa. Koupaliště i restaurace se jmenují po Antonínu Jurečkovi, který se tu staral o hosty téměř od počátku až do roku 1958.

  Oblíbené místo filmových hvězd

  Ve skutečnosti rybník dala nákladem půl milionu korun zřídit ve dvacátých letech 20. století radošovická obec ve snaze o větší rozvoj letoviska. V srpnu roku 1934 u něj otevřeli koupaliště s hostincem, které se okamžitě stalo vyhledávaným cílem výletníků. Pod vedením Antonína Jurečky nabízelo nejen vodní radovánky, ale také hudbu, tanec, zábavní programy, dobrou kuchyni, tenisové kurty a v zimě kluziště.

  FOTO: Rybník Jureček kdysi a dnes

  Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.
  Další fotky
  Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník JurečekRybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček

  Oblíbila si ho i řada tehdejších známých umělců, jako třeba Ljuba Hermannová, Jiřina Štěpničková, František Smolík a Oldřich Nový. Ljuba Hermanová panu restauratérovi vždycky zdůrazňovala, že by si dala něco dietního, Jiřina Štěpničková udivovala skoky z třímetrového skokanského můstku a Oldřich Nový si dokonce v sousedství pro svoji rodinu pronajal domek. S panem Jurečkou pak hrával karty, hlavně kanastu nebo pasiáns.

  Údolí ztracené naděje je staré sto let. „Ztracenku“ pojmenovali trampové podle filmové kovbojky

  Jureček se dočkal komplexní opravy

  Na podzim minulého roku byl Jureček vypuštěn a až do letošního jara probíhaly práce spojené s odstraněním sedimentu z celé plochy rybničního dna, zpevnění břehů, vytvoření průcezné hrázky a vybudování spodní výpusti pro snadnější manipulaci s výpustným zařízením. Severní strana rybníku, od restaurace Jureček po nátok, byla opevněna pohozem z lomového kamene, čímž došlo ke stabilizaci poškozeného břehu.

  Kino Aero jako první ve východní Evropě uvede film o hledání kurdských kořenů

  Průcezná hrázka z lomového kamene vznikla na nátoku do rybníku. Zde se zachytí splaveniny z horního toku Rokytky. Hrázka vytvoří přirozené oddělení rybníku od litorálního pásma. V pásmu budou vysazeny okrasné vodní rostliny jako lekníny a stulíky. Vysazen bude i rákos, jehož kořenový systém funguje jako čistírna vody.

  „Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

  Tyto práce jsou nyní hotové a po kolaudaci se začne rybník napouštět, což by mělo trvat zhruba týden. Rybník je rybářským revírem a po napuštění se tedy do něj opět vrátí i ryby v původním složení.

  Jureček se odbahňuje

  Jureček byl naposledy odbahňován v únoru 2007, tehdy však byl odtěžen sediment pouze z přední části rybníku. Od té doby byl vypuštěn ještě dvakrát z důvodu zimnění, které mělo za cíl snížit populace řas a sinic. Při nynějším odbahnění, které přišlo na více než čtyři miliony korun a bylo plně hrazeno z městského rozpočtu, bylo odtěženo zhruba 5500 kubíků rybničního sedimentu, který se usazoval po dobu deseti let, nejvíce bahna však přinesly povodně v roce 2013.

  Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?  Nepřehlédněte