Řidiči mohou opět jezdit Břežanským údolím, kameny už na ně padat nebudou

16.1.2023
Jan Štoll

Řidiči mohou opět jezdit Břežanským údolím, které bylo od března uzavřené. Stavbaři tam opravili most, jenž byl v havarijním stavu. Spolu s ním zrekonstruovali i část vozovky, opěrné zdi a zajistili svah nad silnicí.

Do budoucna chce kraj v rekonstrukci Břežanského údolí pokračovat, je ale nutná koordinace s jinými stavbami, aby byly komplikace v dopravě co nejmenší, řekl středočeský radní pro silniční infrastrukturu Karel Bendl (ODS). Připomněl, že šlo o odstranění havárie, nikoliv o klasickou investiční akci. Most byl podemletý a hrozil pád opěrné zdi a utržení silnice. Silnici musela být podle radního uzavřena ze dne na den. „Most byl označen za nebezpečný a bylo ho nutné vybudovat úplně znovu,“ uvedl.

Vytížená silnice II/101, vedoucí z Dolních Břežan na pražskou Zbraslav, byla neprůjezdná od 7. března. Podle mluvčího stavební společnosti Skanska CS Ondřeje Šucha z jedné strany padala na vozovku skála a bylo nutné zajistit i krajnici směrem do údolí. „Bylo potřeba vybudovat úplně novou opěrnou zeď, aby vydržela tu extrémní zátěž, protože silnice 101 slouží jako neformální obchvat Prahy,“ dodal Šuch. Práce si vyžádaly zhruba 70 milionů korun.

Silnice přes Břežanské údolí kopíruje trasu Pražského okruhu, motoristé ji proto často využívají. Bendl uvedl, že kraj chce v opravě silnice pokračovat, zatím to však podle něj není možné s ohledem na jiné stavby. „Opravili jsme úsek, který bezprostředně navazuje na most, ale neudělali jsme celkovou rekonstrukci. Břežanské údolí je velmi frekventované a bude pravděpodobně sloužit jako objízdná trasa, až budeme dělat most ve Štěchovicích, takže se musíme připravit na zvýšenou dopravu,“ uvedl Bendl. Oprava celého povrchu silnice podle něj opět potrvá několik měsíců. „Tuto akci zatím připravujeme a nevypadá to, že by se dělala v příštím roce,“ dodal.Nepřehlédněte