Na rostoucí kriminalitu v Říčanech jižně od Prahy upozornil zastupitel města a senátor Zdeněk Hraba. Volá po posílení policie a potřebě opatření. Podle něj za loňský rok přibylo násilných trestných činů a drogových deliktů. Ty podle policejní mapy kriminality bují ve středu města. Město ale problémy nebere v potaz.
„Je bohužel smutnou pravdou, že v poslední době je situace v Říčanech ve věci násilné trestné činnosti stejná jako v téměř dvakrát tak větší Orlové – to je to město, kde se podle jedné vychvalované statistiky žije nejhůře -, a dvojnásobná v porovnání s Prahou při přepočtu na obyvatele,“ napsal Zdeněk Hraba (bezpp) v radničním zpravodaji. Podle jeho popisu za loňský rok výrazně přibylo v Říčanech násilných činů, drogových deliktů nebo kyberzločinců.
Hraba proto na prosincovém zastupitelstvu navrhl významné finanční posílení městské policie na úkor zrušení projektu, který má odkrýt koryto Říčanského potoka. „Navrhl jsem proto na prosincovém zastupitelstvu navýšení rozpočtu městské policie o cca 46 procent, tedy o 9 milionů korun. Domnívám se, že za situace, kdy roste počet kriminálních činů, je povinností města především ochránit bezpečnost svých občanů, protože prioritou by měly být životy, zdraví a majetek lidí, kteří v Říčanech žijí,“ dodal Hraba.
Jenže starosta David Michalička (Klidné město) problém bagatelizuje. „Finance na realizaci navrhl bez jakékoliv přípravy převést na položku Městské policie, prý kvůli rostoucí kriminalitě. Na první pohled líbivý záměr. Jen nás udivilo, že velitel Městské policie o tom vůbec nevěděl. Kriminalita v Říčanech je podle velitele Řezáče na stabilní úrovni, žádný nebezpečný trend nevnímá,“ reagoval Michalička.
A přínos strážníků při prevenci kriminality nevnímá. „Navíc trestnou činnost musí vždy vyšetřovat policie státní,“ dodal starosta Michalička. Podle něj má vedení města pravidelná setkání jak s Městskou policií, tak s místním obvodním oddělením Policie ČR. Ta dlouhodobě řeší nárůst kybernetické kriminality. „Loni jsme se domluvili na spolupráci při osvětě a prevenci. Město Policii ČR též věnovalo vybavení za 500 tisíc korun,“ dodal.
Podle map kriminality Police ČR ale nejvíce trestných činů za loňský rok kumuluje v Říčanech hned v několika místech. U křížení ulic 17. listopadu a Olivovy jde o toxikomanii a krádeže. Ještě větší počet deliktů ukazuje mapa na ulici Technická. Tady se jedná hlavně o krádeže a přestupky proti majetku. V lokalitě u kruhového objezdu na Říčanské ulici pak přestupky proti majetku. A Policie ČR pravidelně informuje o podvedených lidech v oblasti.
„Klidné město tato alarmující čísla nezajímají a chtějí je skrýt. Zkazila by jim image. Vedení města navrhlo posílení rozpočtu městské policie o směšných 4,6 procent, což nepokryje ani třetinu inflace. A navíc by měli říčanští městští policisté být částečně přesunuti hlídat veřejný pořádek i do Sulic, takže reálně policistů v říčanských ulicích ještě ubyde,“ dodává Hraba. Podle něj město problém dostatečně neřeší, připomněl případ pobodání ženy v prosinci. „A to za bílého dne, na jedné z nejrušnějších ulic města. Recept Klidného města? Zřídí komisi, která bude o problému jednat… Přesně podle hesla: když nechceš něco vyřešit, tak na to ustav komisi,“ uzavírá Hraba. Ke konci loňského listopadu také skončila smrtí potyčka na nože mezi dvěma muži v jedné z říčanských ubytoven.
Sto