Jóga udělá z člověka namyšleného narcisa. Krmí ego až moc, myslí si vědci

9.11.2018
Filip

Popsali byste jógu, jako stav, kdy se odlévá všechen stres. Odplouvají všechny strasti, vaše tělo a mysl se doslova dotýkají samého počátku života? Tak zpomalte! Tento nevinný přístup může mít negativní vliv na vaše ego.

Zatímco vás má jóga uklidnit a znovu vás tzv. postavit rovnýma nohama na zem. Má podle některých přesně opačný efekt.

Spánek není pro mimina. Lidem, kteří pravidelně ponocují, hrozí deprese a cukrovka

Nová studie provedená na Univerzitě v Southamptonu, je původcem tohoto tvrzení. Když totiž vědci porovnali úroveň sebevědomí a narcismu, u skupiny lidí pravidelně praktikujících jógu, vyšlo najevo, že jejich ego, vyvrcholilo ihned po skončení lekce.

Vědci ego popsali jako pocit nadměrné spokojenosti a ve vidění sebe jako dar pro svět. Aby jedince posoudili, vytvořili 3 testy:

Komáři nám pijou krev! Hrozí smrtelná malárie. Vědci konečně zjistili, jak je vyhubit

První se zabýval 93 studenty, pravidelně praktikujících jógu. Byl jim položen dotaz, jak se domnívají, že jsou výjimeční oproti „normální, průměrné“ osobě.

Druhý test se pokusil změřit narcistické rysy. Zeptal se účastníků na posouzení prohlášení „V budoucnu se proslavím vyřešením celosvětového problému“.

Na podzim jsme každý rok nemocní. Mohou za to speciální viry

Závěrečný test je přímo požádal o zhodnocení vlastní sebeúcty.

Když absolvovali tyto testy hodinu po lekci jógy, prokázali mnohem větší sebevztažnost u všech z nich. Než když měli 24 hodinový jógový půst.

Spěte jako dítě. Jak na pravidelný spánkový režim?

Jak je na tom meditace?

V druhé části vědci zjistili podobný výsledek i u lidí praktikujících meditaci. Výzkumníci naznačují, že je to důkaz o nefunkčnosti duchovních praktik skromnosti a uvědomění.

Odpůrci ale poukazují, že meditace ani cvičení nemusely být prováděny zcela správně. Tvrdí, že klasická meditace v západním světě je mnohem více zaměřena právě na vlastní ego, namísto jeho překonávání.

Probouzíte se ze spánku trhnutím? Máme 3 teorie, proč se vám to děje


Témata:

Nepřehlédněte