• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Legendární Mrazík se nikdy neomrzí. Hádejte, jak dostala svou roli nechutná Marfuša

    19.11.2018
    Další fotky

    Nejkrásnější svátky v roce jsou téměř za dveřmi. Ačkoliv zatím nebyla ani adventní neděle, nejedno město se již blýská vánoční výzdobou a televizní stanice se předbíhají, která bude mít zajímavější program. Nicméně, jsou pořady, které musí odvysílat každá z nich, protože k Vánocům neodmyslitelně patří. A právě takovým je legendární ruská pohádka z roku 1964 Mrazík. Pojďme si ji společně připomenout zajímavostmi, které jste možná nevěděli.

    Natalji Sedych, která hrála Nastěnku, bylo v době natáčení Mrazíka pouhých 14 let.

    Filmový polibek Natalji s Eduardem Izotovem (Ivan) byl prý jejím prvním polibkem v životě.

    Inna Čurikova, představitelka Marfuši, se s představitelkou Nastěnky často stýkala i po natáčení. Jejich přátelství ale časem zcela vyprchalo.

    Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

    Odhodlání Inny Čurikove nešetřit zuby na kamerových zkouškách a věrohodně ukázat louskání lískových ořechů přesvědčilo režiséra, aby jí dal roli Marfuši a poslal svoji favoritku domů. Tou byla slavná ruská herečka Tamara Nosova. Inna Čurikova v jednom rozhovoru sama uvedla, že ve scéně, ve které louská v ústech ořechy, ořechy skutečně louskala. „Bez žádných triků.“

    Dědečka Hříbečka hrála žena (Galina Borisova) a Babu Jagu muž (Georgij Milljar). Ten si dokonce navrhl kostým i líčení pro svou postavu.

    5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

    Pokud si pozorně prohlédnete strom, o kterém Mrazík zpívá v češtině „Vyrostla štíhlá jedlička“, uvidíte borovici. V originále zase zpívá o smrčku.

    Při natáčení se velmi šetřilo. Všechno jídlo na svatební hostině v závěru filmu prý bylo natřeno petrolejem, aby herci neujídali. Kvůli jiným úsporným opatřením se Marfuša (čekající pod smrkem na Mrazíka) dokonce místo do jablka zakousla do cibule. Byla totiž mnohem levnější.

    O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

    Originální scénář není v rýmech. Rýmy vytvořil pro českou verzi K. M. Walló, který je považován za zakladatelskou osobnost českého dabingu.

    České zvukové efekty pro film vytvořil známý imitátor Antonín „strýček“ Jedlička. Předváděl nejen veškerá zvířata včetně kohoutů, psů, koček, medvědů a prasat, ale propůjčil hlas i Marfuščinu ženichovi, který se nakonec rozhodne, že chce za ženu Nastěnku.

    Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

    V 90. letech vyšel snímek v USA a zaznamenal negativní ohlasy. Některými kritiky byl dokonce označen za nejhorší film všech dob. Režisér Steven Spielberg však o filmu prohlásil, že mu „sebral dech“.

    Režisér Alexandr Rou získal za Mrazíka v Benátkách cenu Zlatého lva.

    FOTO: Filmová pohádka Mrazík

    Filmová pohádka Mrazík - mrazik06Filmová pohádka Mrazík - mrazik02Filmová pohádka Mrazík - Mrazik IvanFilmová pohádka Mrazík - mrazik04Filmová pohádka Mrazík - mrazik07
    Další fotky
    Filmová pohádka Mrazík - mrazik01Filmová pohádka Mrazík - mrazik08Filmová pohádka Mrazík - mrazik05

    A kde se natáčelo? Protože v Moskvě nebyl sníh, točilo se za polárním kruhem, kde herci skutečně mrzli. Pohádková zimní příroda se nachází na poloostrově Kola u přístavního města Murmansk.



    Nepřehlédněte
    12.2.2025
    Zprávy

    Dáda padá!