Hrad Křivoklát se nachází ve stejnojmenném městečku v okrese Rakovník a už z dálky zaujme svou majestátností. Hned na první pohled upoutá překrásnou architektonikou svých exteriérů i interiérů. Navíc v relativní blízkosti Prahy a v snadno dostupném terénu. Není tedy divu, že už desítky let láká nejen turisty, ale i filmaře. A to jak české, tak zahraniční. Pojďme si připomenout některé scény z oblíbených tuzemských pohádek, které se ve zdech Křivoklátu natáčely.
Honza málem králem (1977)
Veselá hudební pohádka režiséra Bořivoje Zemana v hlavní roli s Jiřím Kornem je dnes již legendární a neodmyslitelně patří k vánočnímu televiznímu programu. Hvězdně obsazený film se samozřejmě natáčel na mnoha místech republiky, včetně Prahy.
Na Křivoklátě se odehrála závěrečná scéna, kdy se chystá poprava Honzy. Na horním nádvoří hradu Honza požádal krále před popravou o poslední přání, aby mohl napráskat „němé“ princezně a ta začala mluvit. Také se natáčelo ve velké hradní věži, která posloužila jako vězení pro královské zbrojnoše.
Jak se budí princezny (1977)
To tvůrci populárního filmového zpracování pohádky O Šípkové Růžence si užili Křivoklátu o něco více. Výpravný pohádkový příběh natočil zkušený režisér Václav Vorlíček a v hlavních i vedlejších rolích se představili např. Jiří Sovák, Milena Dvorská, Libuše Švormová, Vladimír Menšík, František Filipovský nebo Jan Hrušínský jako princ Jaroslav.
Princeznin zámek představují exteriéry moravského hradu Pernštejn, avšak bližší záběry hradeb pocházejí již z Křivoklátu. A to jak scény se strážným dávajícím znamení k palbě na začátku filmu, tak scény s trubadúry ohlašujícími příjezd princů. Natáčelo se ale i na obou nádvořích, na věži i pod hradbami hradu. Princ Jaroslav s pomocí svého věčně hladového sluhy Matěje zde vysvobozuje princeznu Růženku ze zakletí, aby v závěru pohádky zamilovaný královský pár zamával lidem z hradního balkonu.
Třetí princ (1982)
Jednoznačně nejvíc si zahrál hrad Křivoklát v tajemném příběhu na motivy pohádky K. J. Erbena O dvou bratřích. Režisér Antonín Moskalyk vsadil na jistotu nejen v podobě nejslavnější pohádkové dvojice Trávníček – Šafránková, ale i atraktivních lokací (Adršpašsko-teplické skály, zámecký park Průhonice), včetně křivoklátské památky, která zde představuje sídlo krále, královny a jejich tří synů. S mírnou nadsázkou lze říci, že filmaři využili hrad od sklepů po půdy a nechali jej ve filmu zazářit v celé jeho velkoleposti, pomineme-li fakt, že první záběr ve filmu patří věži průhonického zámku.
Kejklíři na začátku pohádky předvádí své kousky na nejvíce filmovaném druhém (horním) nádvoří, prvním (dolním) nádvořím projíždí král se svými syny při cestě na hon. Mladí princové tančí a později jako dospělí (Pavel Trávníček ve dvojroli) si prohlíží obrazy princezen v gotických sálech hradu. Potulní kejklíři jsou vězněni ve skutečném hradním vězení a obrazy princezen (Libuše Šafránková ve dvojroli) král ukrývá ve velké věži.
Tři veteráni (1983)
Komediální moderní pohádka na motivy pohádky Jana Wericha v režii Oldřicha Lipského se také natáčela na mnoha místech Křivoklátu. Ten zde představuje sídlo hamižného krále Pikoly. Filmaři využili obě nádvoří, hradby, palác i vězení. To posloužilo jako tiskárna, ve které se slovy ministra informací „dle mezinárodní situace buď lijí z písmenek kule, anebo z kulí písmenka“. Rostoucí nos princezny Bosany pak vylézá z okna hradního paláce.
Jeden z nejúspěšnějších českých filmů vůbec vděčí za svou popularitu především vtipné předloze neméně zdařile přepsané do filmového scénáře Zdeňkem Svěrákem a Oldřichem Lipským, skvělému hereckému obsazení a hudbě Jaroslava Uhlíře s nesmrtelným šlágrem Není nutno.
Anděl Páně (2005)
Jedna z nejoblíbenějších filmových pohádek posledních let, která se dočkala úspěšného pokračování, Anděl Páně, se také natáčela na Křivoklátě. Pozorný divák a znalec hradního areálu určitě poznal, že všechny záběry z tržiště byly pořízeny na prvním (dolním) nádvoří hradu. Točilo se ale i na druhém (horním) nádvoří.
V prvním díle pohádkového příběhu na námět Boženy Němcové si zahráli hlavní roli Ivan Trojan a Jiří Dvořák. V dalších rolích se představili např. Jiří Bartoška, David Švehlík, Klára Issová nebo Jana Hlaváčová. Výpravný komediální film kombinující prvky lidové pohádky a vánoční hry natočil režisér Jiří Strach.