Křivoklát a Točník jdou z pohádky do pohádky. Točila zde Angelina Jolie i Salma Hayek

18.7.2018
Edit Doležalová
Další fotky

Milujeme pohádky a milujeme rodinné výlety na naše hrady a zámky, to je jisté. Nejsme sami, milují je i v zahraničí a to nejen ti co se dívají na naše pohádkové poklady v televizi, ale i ti co je tvoří, zkrátka filmaři, produkce, režiséři i herci.

Výjimkou není ani rady a zámky hojně obdařený středočeský kraj .

Na hradech Točník a Křivoklát se totiž natáčel výpravný historický seriál Borgia, o jednom z nejmocnějších šlechtických rodů v době renesance. „Oba hrady odpovídají dokonale našim potřebám. Borgiové, to je italská renesance a Točník je pro nás taková pevnost,“ řekl za české koproducenty filmu Ondřej Sláma.

Libuše Šafránková

Představujeme vám 5 nejlepších hereček Česka. Souhlasíte?

Filmaři strávili na hradech několik dní. Na Točníku navíc zůstaly kulisy, které si mohli návštěvníci prohlédnout. „Vypadají opravdu reálně, třeba v černé kuchyni jsou dřevěné mříže, ale vypadají jako železné. I dveře jsou filmařské,“ popsal kastelán hradu Petr Zemánek.

Na filmaře jsou tu zvyklí, točily se tady už desítky filmů. Třeba dvoudílný kanadský film Johanka z Arku. Právě při tomto filmování se Točník nejvíc přiblížil své někdejší podobě. Při natáčení britského snímku Karel II. tu zase vznikla londýnská ulice Whitehall.

„Když jsem sem jako kastelán v roce 1996 nastoupil, točila tu Zvoníka od Matky Boží herečka Salma Hayek, to byla taková zkouška ohněm,“ zavzpomínal s úsměvem Zemánek.

Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

I kastelán hradu Křivoklát Luděk Frencl rád vzpomíná na jednu americkou herečku. V roce 2007 tu film Wanted točila Angelina Jolie. Nejvíce se ale Křivoklát změnil, když se tu natáčela německá Hodina pohádek. „Na dolním nádvoří stála vesnička tak dokonalá, že si lidé, kteří tu už dříve byli, mysleli, že domečky kdysi přehlédli. Neviděli, že jim chybí čtvrtá stěna,“ říká Frencl.

Křivoklát a Točník vedou, Karlštejn nikdo nechce

Ze středočeských památek jsou mezi filmaři jednoznačně nejoblíbenější právě tyto dva hrady. „Křivoklát má skvělé zázemí pro štáb, má spoustu rozličných prostor od tvrdých hladomoren a sklepů až po zámecké prostory,“ poznamenal Petr Svoboda z Národního památkového ústavu. I Točník má podle něj spoustu prostor, kam je možné umístit všemožné kulisy.

10 zajímavostí o komedii Slunce, seno, jahody. Herečky byly nezletilé a jezdící postel měla brzdy. Co o filmu ještě nevíte?

Pro památky je filmování především zdrojem příjmů. Vyjednávání o financích je podle Svobody většinou tvrdé a vždycky chvíli trvá. „Pohybuje se řádově od třiceti tisíc za nekomerční dokument až po statisíce za velkofilm,“ uvedl Svoboda.

Asi nejznámější český hrad Karlštejn u filmařů skoro nemá šanci. Jeho hlavní „vadou“ je totiž jeho snadná rozpoznatelnost. „Většina štábů se pro něj nerozhodne, snadno se pozná a oni chtějí spíš neutrální prostředí,“ zdůvodnil kastelán Jaromír Kubů.

Koupaliště filmových hvězd z první republiky se znovu otevírá! Vítejte na plovárně Jureček

Zámky patří především pohádkám. Mezi nejvyhledávanější patří zámek Žleby na Kutnohorsku, kde se točila třeba Šípková Růženka, Kouzla králů, Nejkrásnější hádanka nebo Královský slib.

Kasteláni se většinou snaží filmaře vytlačit mimo hlavní sezonu, aby nenarušili turistický provoz. „U nás se netočilo dlouho a ani nebude. Máme tu rezervace na rok dopředu, málokdy můžeme zámek filmařům poskytnout,“ uvedla kastelánka zámku Konopiště na Benešovsku Marie Krejčová.

FOTO: Křivoklát a Točník

Křivoklát a Točník - TočníkKřivoklát a Točník - KřivoklátKřivoklát a Točník - Křivoklát a Točník - johanka z arku_1Křivoklát a Točník - wanted
Další fotky
Křivoklát a Točník - wanted_1Křivoklát a Točník - zvoník od matky božíKřivoklát a Točník - borgia_2Křivoklát a Točník - borgia_1Křivoklát a Točník - borgia

 Nepřehlédněte