Představujeme vám 5 nejlepších hereček Česka. Souhlasíte?

29.12.2018
Redakce

Jiřina Bohdalová

Filmová a divadelní herečka Jiřina Bohdalová se narodila v roce 1931 v Praze. Věnuje se i dabingu a vystupuje i v televizi. Ve Vinohradském divadle hraje dodnes. Je vynikající komediální herečka. S Vladimírem Dvořákem tvořili nezapomenutelnou komediální dvojici uvádějící Televarieté. Vystupovali spolu též v televizních Silvestrech. Jedním z jejich nejznámějších filmů je Dáma na kolejích.Tento snímek vznikl v roce 1966 a režíroval ho skvělý režisér Ladislav Rychman. Dalším oblíbeným filmem jsou legendární Světáci.

Rudolf Hrusinsky

Představujeme vám pět nejlepších herců Česka. Souhlasíte?

Titul vznikl v roce 1963 a režíroval ho známý režisér Zdeněk Podskalský. Čtyři vraždy stačí, drahoušku je opět výborná komedie, kterou si všichni pamatujeme dodnes. Tento film natočil v roce 1970 režisér Oldřich Lipský. Dnes již legendární snímek Ucho, který vznikl v roce 1970 a režie se ujal Karel Kachyňa, nebyl promítán v kinech díky komunistickému zákazu. Zařadil se mezi tzv. trezorové filmy. Zveřejněn byl až po sametové revoluci. Filmový titul Fany vznikl v roce 1995. Na režisérské křeslo se posadil opět Karel Kachyňa. Pohádka Nesmrtelná teta režiséra Zdeňka Zelenky, která se i dnes vysílá, vznikla v roce 1993.

Herečka Klára Cibulková: Divadlo je pro mě nepřekonatelné

Hrála též v mnohých českých seriálech – např. Chalupáři (vznikl v roce 1975 a režisér byl František Filip), oblíbený seriál TV Nova Pojišťovna štěstí ( vznikl v roce 2004 a režisér byl Jiří Adamec), namluvila několik řad Večerníčků pro nejmenší (Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, O Skřítkovi Racochejlovi). Za hlavní roli ve filmu Fany a Nesmrtelná teta si odnesla dva České lvy.
Jedním z jejích manželů byl vynikající český herec Radoslav Brzobohatý. Má jednu dceru, Simonu Stašovou, která je také známá herečka.

Iva Janžurová

Iva Janžurová se narodila v roce 1941 v Žirovnici. Je to další vynikající komediální herečka. Hraje v divadle, ve filmu a také se zabývá dabingem. Iva Janžurová je držitelka dvou českých lvů za film Výlet a Co chytneš v žitě. Její nejznámější filmy jsou: Penzion pro svobodné pány (film vznikl v roce 1967 a o režii se postaral Jiří Krejčík), Kočár do Vídně (snímek vznik v roce 1969 a režíroval ho Jiří Krejčík), komedie Světáci, Já to tedy beru, šéfe (byla natočena v roce 1977 a režisér byl Petr Schulhoff), Marečku, podejte mi pero a další známá komedie je Co je doma, to se počítá, pánové, která se točila v roce 1980 a režisérem byl Petr Schulhoff. Snímek Teorie tygra je její novější film z roku 2016, režii obstaral Radek Bajgar.

5 nejlepších vtipů z lednového vydání časopisu SORRY

Manželem Ivy Janžurové byl herec a režisér Stanislav Remunda, s nímž má dvě dcery, Sabinu a Theodoru. Sabina Remundová je též herečka.

Jiřina Jirásková

Jiřina Jirásková se narodila v roce 1931 v Praze, byla to filmová herečka a dlouholetá ředitelka Divadla na Vinohradech. Životním partnerem Jiřiny Jiráskové byl český filmový a televizní režisér Zdeňěk Podskalský. Její nejznámější filmy jsou: komedie Křtiny (vznikla v roce 1981, režisérem je Zdeněk Podskalský), komedie Světáci (vznikla v roce 1969 v režii Zdeňka Podskalského). Zde hrála společně s Jiřinou Bohdalovou, Ivou Janžurovou, Jiřím Sovákem, Vlastimilem Brodským a Janem Libíčkem. Tato komedie se stala jednou z nejúspěšnějších komedií 60. let a to vzhledem ke skvělému hereckému obsazení i výbornému scénaři.

„Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

Komedie Sestřičky z roku 1983 režiséra Karla Kachyni patřila k divácky nejúspěšnějším komediím 80.let a to hlavně díky skvělému hereckému výkonu Jiřiny Jiráskové a neméně dobrému výkonu Aleny Mihulové. Režisér Zdeněk Troška ji obsadil do série svých komedií z jihočeského venkova – Slunce, seno, jahody, Slunce seno a pár facek, Slunce seno, erotika, kde ztvárnila jednu z ústředních postav. V roce 2013 hrála také v komedii Donšajni režiséra JIřího Menzela, kde ztvárnila jednu z jejích posledních rolí.

Česká herečka Jiřina Jirásková zemřela jako bezdětná v roce 2013 ve svém bytě v Praze.

Su holka z Moravy. My tam zpíváme dřív než mluvíme, říká herečka Iva Pazderková

Helena Růžičková

Helena Růžičková se narodila v roce 1936 v Praze, byla to filmová herečka a také kartářka. Jejím manželem byl herec Jiří Růžička starší, s nímž měla syna Jiřího, který byl také herec. Helena Růžičková natočila více jak 80 filmů, mezi nejznámější patří: série filmových komedií o Homolkových (Ecce Homo Homolka, Hogo fogo Homolka, Homolka a tobolka), komedie Dívka na koštěti, Pane, vy jste vdova, Což takhle dát si špenát.

Český párek v rohlíku nebo americký hot dog. Který z nich je lepší a nemá konkurenci?

Ztvárnila také roli macechy v naší nejznámější vánoční pohádce Tři oříšky pro Popelku. Hrála také v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, filmech Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Velká filmová loupež. Také spolupracovala, stejně jako Jiřina Jirásková, s režisérem Zdeňkem Troškou na filmové trilogii Slunce, seno, jahody, Slunce seno a pár facek, Slunce seno, erotika, kde ztvárnila jednu z hlavních postav. Oblíbená česká herečka Helena Růžičková zemřela v roce 2004 v Plzni.

Libuše Šafránková

Libuše Šafránková je filmová a divadelní herečka, vystupuje také v televizi a zabývá se českým dabingem. Narodila se v roce 1953 v Brně, jejím manželem je herec Josef Abrhám. Její sestra Miroslava je také herečka. Libuše Šafránková spolupracovala s českými režiséry Jiřím Menzelem a Janem Svěrákem.

Francouzský šarm v českém filmu. Herečka Eliška Balzerová dnes slaví 69. narozeniny

Získala dva České lvy za film Kolja a Báječná léta pod psa. Její první rolí ve filmu byla Barunka ve filmové Babičce, kde hrála jako sedmnáctiletá. Tato krásná herečka byla často obsazována do rolí princezen v pohádkách, např. Princ a Večernice, Třetí princ. Hrála také v komediích ( Vrchní prchni, Jak utopit doktora Mráčka, Můj brácha má prima bráchu, Brácha za všechny peníze, Obecná škola, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Přijde letos Ježíšek?, Donšajni).

FOTO: 5 nejlepších hereček

5 nejlepších hereček - Libuše Šafránková5 nejlepších hereček - Iva Janžurová5 nejlepších hereček - Jiřina Jirásková5 nejlepších hereček - Helena Růžičková5 nejlepších hereček - Jiřina Bohdalová

Nejznámější a nezapomenutelná je její role Popelky ve filmu Tři oříšky pro Popelku.



Nepřehlédněte