• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Su holka z Moravy. My tam zpíváme dřív než mluvíme, říká herečka Iva Pazderková

  27.2.2018
  Renata Říhová
  Další fotky

  Iva Pazderková, která zanedlouho oslaví své 38. narozeniny, si oblíbila Prahu 4. Ráda chodí relaxovat na Vyšehrad. Jako Brňačka, holka z Moravy, se od malička věnuje také muzice.

  Do povědomí široké veřejnosti jste se zapsala hlavně díky populárnímu pořadu Na stojáka, kde jste poprvé v roce 2004 vystoupila jako „blbá blondýna“. Na otázky o této postavě jste jistě odpovídala už mockrát, ale – nedávno jste změnila barvu vlasů. Znamená to konec „blbé blondýny“?

  FOTO: Iva Pazderková

  Iva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva Pazderková
  Další fotky
  Iva Pazderková - p-141192-fullIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva Pazderková

  Vůbec ne, je pořád stejně blbá, jen moudřejší o poznání, že na barvě vlasů nezáleží… A Na Stojáka stále žije a ona s ostatními stále vystupuje.

  Co vám tato postava dala a co naopak vzala – nemrzí vás třeba, že se najdou lidé, kteří vás vnímají jen jako „blbou blondýnu“?

  Dala mi toho nesmírně moc. A díky ní mohu lidem snáze ukázat i všechnu mou další práci.

  Ve vašem domovském Divadle na Fidlovačce měla premiéru koncem roku 2016 jedna z nejoblíbenějších Shakespearových komedií Sen noci svatojánské, ve které hrajete dvojroli Hyppolity a Titanie. Na inscenaci se podíleli členové týmu Cirk La Putyka, který se věnuje žánru nový cirkus. V čem je pro vás představení, které se snaží skloubit klasickou činohru s prvky nového cirkusu náročnější?

  V konfrontaci se všemi těmi akrobaty a akrobatkami, kteří toho tolik umí! Absolutně je obdivuji a cítím se vedle nich někdy až nepatřičně. Tak, jak oni umí svou práci, bych ji také chtěla umět.

  Vy už jste, pokud se nepletu, Hyppolitu hrála i v době studií na JAMU v Národním divadle Brno. Přistupujete k té roli dnes jinak?

  Samozřejmě. Režie Martina Čičváka tehdy a Kateřiny Duškové dnes se liší. Tím i pojetí celé hry a jejích postav. Navíc Na Fidlovačce hraji jak Hyppolitu, tak Titanii. Ty dvě jsou zdánlivě opakem té druhé, ale ve skutečnosti se sobě více než podobají.

  Herci tvrdí, že záporné role se hrají líp. Jaké role nejraději hrajete vy, ve kterých se cítíte nejlépe, které vám přináší uspokojení?

  Ty se silným příběhem, který se vás dotkne, který vás inspiruje, osvobozuje. Role, které mají vývoj a fungují v celku hry. Na žánru v podstatě nezáleží.

  Je nějaká role, kterou byste nevzala a naopak, která vás láká?

  Nechci brát role v představeních, která mě neosloví. Při vší poctivosti a snaze pak moje práce není tak dobrá, jak by měla být. A lákají mě právě takové, jaké jsem popsala výše.

  Vaším nejmilejším městem je prý Brno. Jak jste se „sžila“ s Prahou? Jak se v ní cítíte?

  Ano, Brno je mým nejmilejším městem zcela logicky, protože jsem Brňačka. Je to domov a to se nikdy nezmění. Prahu mám také moc ráda, žiju tady již třináct let a našla jsem si v ní své.

  Gentlemanství je dnes spíše výjimkou, říká Michal Dlouhý

  Řadu let hrajete v Divadle Na Fidlovačce. Za tu dobu jste už jistě stihla poznat i Prahu 4. Jak se vám líbí tato městská část?

  Miluju „čtyřku“ pro ty malé obchůdky a pekárny, pro tu atmosféru blízkosti a lidskosti, kterou tím pádem má. A parky…

  Našla jste si tu nějaká místa, která máte ráda, kam ráda třeba po zkoušce zajdete?

  Ano, pokud vůbec mám po zkoušce čas, což se ale nestává, tak se prostě jdu projít nebo proběhnout, kudy mě nohy nesou. Nejraději na Vyšehrad.

  Před pár lety, po rozhovoru v jednom rádiu jste se loučila slovy, že příště už přijdete do studia jako kandidátka na prezidentku. Přestavte si, že byste ale začala s komunální politikou, kandidovala na starostku Prahy 4 a zvítězila. Co byste v této městské části změnila?

  To jsem říkala ve velké nadsázce a asi i jako BB. Nicméně žádné takové ambice nemám, ale pokud by se tak stalo, asi bych se zaměřila na úklid. A také na nezbedné pejskaře, díky kterým je cesta parčíkem u Fidlovačky plná „voňavých“ překvapení.

  Lidé vás znají jako herečku, už jste ale mnohokrát dokázala, že máte i hudební talent. Jak dlouho se muzice věnujete?

  Jaj, su holka z Moravy, tož od malička. My tam zpíváme ještě dřív, než mluvíme…

  Musíte milovat místo, kde zrovna žijete – jinak se zblázníte, říká Lucie Vondráčková

  Koncem listopadu 2016 jste pokřtila své druhé autorské album s názvem „Ekologická, Šťastná, Lesní, Tvá, Dospělá, Horská, Smutná, Živá, Krabičková a Černý šál“. Trochu netradiční název CD. Můžete jej trochu objasnit, vysvětlit?

  Nevěděla jsem, jak jej nazvat a použít názvy všech písní bylo nouzové řešení, a také nejdelší… Ale vlastně to nejsprávnější, protože to všechno jsem já. Ta deska je velmi otevřeně autobiografická.

  Jste autorkou hudby i všech textů, kromě jediného. Autorem textu písně Černý Šál je ruský básník, prozaik a dramatik, zakladatel novodobé ruské literatury Alexandr Sergejevič Puškin. Proč jste si vybrala právě tento Puškinův lyrický text?

  Miluju ruské klasiky. Prostě jsem četla jeho sbírku básní Chladný Žár, a po přečtení Černého Šálu jsem jej rovnou zhudebnila.

  Čtete ráda klasiky? Jakou literaturu máte nejraději?

  Ano. Ruské klasiky nejraději. Miluji Nabokova. Ale také miluji Murakamiho.

   

  FOTO: Iva Pazderková

  Iva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva Pazderková
  Další fotky
  Iva Pazderková - p-141192-fullIva Pazderková - Iva PazderkováIva Pazderková - Iva Pazderková

  Herečka A zpěvačka Iva Pazderková se narodila 16. března 1980 v Uherském Hradišti, od dětství žila v Brně.

  Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně.

  Po studiích, počínaje sezónou 2003/2004, začala hrát v pražském divadle Na Fidlovačce, kde působí dodnes. Hostuje také V Hudebním divadlem v Karlíně v Addams Family.

  Vydala dvě autorské CD – „Ukulala“ a „Horská, Lesní, Ekologická, Tvá, Živá, Dospělá, Krabičková, Smutná, Šťastná.

  Populární je její postava „Blbé blondýny“, která vznikla roku 2004 pro stand up comedy show televizního kanálu HBO „Na stojáka“.

  Televizní diváci ji znají jako soutěžící i porotkyni v show „Tvoje tvář má známý hlas“ nebo ze seriálu „Na vodě“.

  Věnuje se také řadě charitativních projektů pro různé nadace a neziskové organizace.

   

     Nepřehlédněte