Musíte milovat místo, kde zrovna žijete – jinak se zblázníte, říká Lucie Vondráčková

25.2.2018
Renata Říhová

Minulý rok v létě vydala Vondráčková publikaci Zpěvník, ve kterém najdou 120 písní v notách a akordech, které nazpívala během své už skoro čtvrt století let trvající hudební kariéry.

Televizní diváci měli nedávno možnost vidět Lucii Vondráčkovou v několika epizodách detektivního seriálu Kapitán Exner. V prosinci se objevila na plátnech amerických a kanadských kin ve filmu The Perfect Kiss, ve kterém dostala hlavní roli. Momentálně natáčí další americkou komedii, kde hraje hlavní roli.

Gentlemanství je dnes spíše výjimkou, říká Michal Dlouhý

Jak se vám podařilo získat hlavní roli ve filmu The Perfect Kiss (Perfektní polibek)? O jaký film se jedná a jaká je vaše role?
Je to klasická americká vánoční romantická komedie. Hledali představitelku hlavni role tak dlouho, až mě našli. A jsem moc ráda, protože v Čechách jsem v komediích zatím moc velkých rolí neměla, tak si teď užívám každou minutu.

Bylo natáčení v Kanadě jiné, než na jaké jste zvyklá v Čechách?
Ani ne. Všichni profíci, jako u nás. Jen bylo fajn to dvojjazyčné prostředí. Někdo radši mluvil francouzsky, ale film je samozřejmě celý v angličtině.

FOTO: Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková - Lucie VondráčkováLucie Vondráčková - Lucie VondráčkováLucie Vondráčková - Lucie VondráčkováLucie Vondráčková - Lucie Vondráčková

Uvidí film The Perfect Kiss i diváci v našich kinech?
Měli by. Slyšela jsem, že přijde k nám, ale upřímně? Já už teď žiju dalším filmem a muzikantskýma projektama. Datum premiér a festivalů je věc producentů, ne hereček.

Umělecké práci se věnujete odmalička. Máte za sebou řadu divadelních, muzikálových i filmových rolí, dabovala jste spoustu postav. Přirostla vám některá k srdci, máte ji raději nebo líbila se vám víc, než ty ostatní?
Někdy se vám role trefí do srdce a už tam zůstane. Já měla tolik krásných příležitostí na divadle! Julie, Desdemona, Alice v Na dotek, Morgana… Ve filmu si mě ty nejkrásnější postavy začínají nacházet až teď.

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“ (Arthur C. Clarke)

A co vaše hudební kariéra? Připravujete nějaké novinky, desku, koncerty…
Deska vyjde v září roku 2018. Už teď ale vstupuje do éteru duet s Milanem Peroutkou Hvězdy nad oceánem a krásná balada Nad Vltavou.

Bydlíte s rodinou v Montrealu. V čem je tam život jiný než v Praze?
Je tu víc stromů. Ale centrum města je samozřejmě daleko krásnější u nás v Praze. A hlavně, na každé místo v našem hlavním městě mám vzpomínky – osobní, pracovní, školní… To z vás a z vašeho města nikdo nevymaže.

Můžete posoudit, jak se žije a bydlí rodinám s malými dětmi v Montrealu? Co se je lepší a co horší v porovnání s Prahou?
To asi moc nemůžu. Žiju s klukama v Montrealu už sedm let a nezažila jsem jiné školky a školy než ty kanadské. Takže nehodnotím. Věřím ale, že vždy a všude láska ke studiu závisí na dobrém učiteli. Já na ně v životě měla velké štěstí. Proto jsem taky se školou nechtěla jen tak skončit. V Omské učitelé Kuchyňková, Šmíd, Pohnanová…, byli skvělí. Ale úplně nejmilovanější byla moje paní učitelka Štroufová ze školy V Rybníčkách. Tam jsem chodila do první a druhé třídy.

Lidé si myslí, že jsem jako Chocholoušek, ale to mi vůbec nevadí, říká psychiatr Jan Cimický

„V Praze je nejúžasnější náplavka.“

Je něco, co vám v Kanadě vyloženě chybí, po čem se vám stýská?
To si vždycky uvědomím, až když přiletím domů. Proto taky vznikla písnička Nad Vltavou. Nemá cenu smutnit, když jste jinde. Musíte mít ráda místa, kde zrovna žijete, jinak se zblázníte.

Do Prahy jezdíte většinou dvakrát ročně. Jak se podle vás mění, jsou to změny k lepšímu?
Nejúžasnější je podle mě náplavka. Tam to v létě náramně žije. V sobotu trhy, večer muzika, mám to tam ráda.

Dětství jste prožila na „desítce“. Jaký je váš vztah k této městské části, co na ní máte ráda?
Je pro mě pořád tou nejoblíbenější částí města. Strašnice, Vršovice… Chodím tam pěšky a užívám si každou změnu k lepšímu, kterou na cestě potkám. Na základku jsem chodila do Omský na Kubáň a letos jsem si uvědomila, že by celé té ulici moc prospěly stromy. Byla by to překrásná alej…

Pokud byste měla možnost něco na Praze 10 vylepšit, změnit, co by to bylo?
Určitě ulice Na hroudě. Tam v létě praží slunce jak blázen a nikde žádnej stín…

Zvládáte obrovskou spoustu věcí. Kromě péče o své malé syny a rodinu hrajete, zpíváte, píšete, dabujete. Jak se vám daří všechno zvládat a kde čerpáte energii?
Každý den potřebuju mít hodinu a půl pro sebe. Běhám, plavu, chodím… co zrovna počasí dovolí. A přitom si vyčistím hlavu, utřídím myšlenky, uklidním se a můžu jet dál – frmol práce a děti. A pravda je, že nemůžete mít všechno. Dabing, divadlo, muzikály, to vše má teď už skoro osm let menší stopku. Nebo spíš větší.

Rodiče se léta „přetahovali“ o děti. Střídavá péče může být pro dětskou mysl devastující, shodují se odborníci

Jak vypadá váš běžný den a jaký by byl váš ideální den?
Můj běžný den je i můj ideální den. Skládá se z dětí, natáčení nových filmů, dobrého salátu z Mandys restaurace… pomoc útulku, nová písnička, zajímavý nápad a večere se všema doma.

Je o vás známé, že milujte knížky a ráda čtete. Jakého autora máte nejraději a jaká kniha vás v poslední době zaujala?
Vidíte, za chvilku jedu do Prahy a těším se, že si znovu přečtu Kazanovu Tichou dohodu. Mám ji doma v knihovně. Tak na chvilku přesídlí se mnou do Montrealu.

Každý správný Čech přece ví, že Ježíš byl blonďák, říká Kamil Střihavka

Méně známé o vás je, že jste doktorkou filosofie. Doktorský titul jste získala obhajobou práce „Pohádky v československé kinematografii“. Jaké pohádky máte nejraději a znají je i vaše děti?
V průběhu let se u nás na prvním místě zabydlela pohádka S čerty nejsou žerty. Tam je všechno a ta věc absolutně nestárne. Ale vlastně mě baví, jak jedou pohádky na Vánoce nonstop. Taková tradice tady za oceánem není.

Také se o vás ví, že sbíráte citáty. Který vás právě napadá a který je váš nejoblíbenější?
Arthur C. Clarke, (1917 – 2008) britský sci-fi spisovatel, vynálezce, podmořský průzkumník: „Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“

FOTO: Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková - Lucie VondráčkováLucie Vondráčková - Lucie VondráčkováLucie Vondráčková - Lucie VondráčkováLucie Vondráčková - Lucie Vondráčková

Co vás ještě čeká v tomto roce a na co se můžou těšit vaši fanoušci v Čechách?
Čeká mě nová deska. Teď na pár věcí z ní v Praze točím klipy. Mezitím filmuju v Kanadě a starám se o děti. Je to frmol, ale zatím stíhám. Jako každá máma.

Lucie Vondráčková

česká zpěvačka, herečka, textařka a dabérka

– narodila se 8. března 1980 v Praze,
– od malička se věnovala zpěvu, tanci, baletu, gymnastice a stepu. Poprvé se před kamerou objevila v devíti letech, kdy hrála v seriálu Území bílých králů,
– vystudovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři a v roce 2006 úspěšně zakončila doktorantské studium kulturologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,
– věnovala se také studiu jazyků, které studovala v Německu, Anglii, USA, Francii i ve Španělsku,
– vydala třináct alb a získala ocenění Zlatá i Platinová deska. V anketě Český slavík se od roku 2007 umísťuje v první trojici interpretek – získala 9 stříbrných Slavíků. Pětkrát zvítězila v divácké anketě Týtý v kategorii zpěvačka,
– ztvárnila řadu divadelních, muzikálových a filmových rolí, věnovala se práci v rozhlase a dabingu,
– byla nominována na cenu F. Filipovského za dabing, a získala cenu Neviditelný herec za práci v rozhlase,
– s manželem, jedním z našich nejlepších hokejistů Tomášem Plekancem a syny Matyášem a Adamem žije v Kanadě.Nepřehlédněte