Koupaliště filmových hvězd z první republiky se znovu otevírá! Vítejte na plovárně Jureček

3.5.2018
Bohumil Brejžek
Další fotky

Legendární plovárna Jureček. Za první republiky luxus hodný filmových hvězd. Vrátí se do původní podoby?

Jureček se dočkal komplexní opravy

Loni na podzim bylo koupaliště vypuštěno a až do jara probíhaly práce spojené s odstraněním sedimentu z celé plochy rybničního dna, zpevnění břehů, vytvoření průcezné hrázky a vybudování spodní výpusti pro snadnější manipulaci s výpustným zařízením. Severní strana rybníku, od restaurace Jureček po nátok, byla opevněna pohozem z lomového kamene, čímž došlo ke stabilizaci poškozeného břehu.

FOTO: Rybník Jureček kdysi a dnes

Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.
Další fotky
Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček kdysi.Rybník Jureček kdysi a dnes - Rybník JurečekRybník Jureček kdysi a dnes - Rybník Jureček

Na nátoku do rybníku vznikla průcezná hrázka z lomového kamene, kde se zachytí splaveniny z horního toku Rokytky. Hrázka vytvoří přirozené oddělení rybníku od litorálního pásma. V pásmu budou vysazeny okrasné vodní rostliny jako lekníny a stulíky. Vysazen bude i rákos, jehož kořenový systém funguje jako čistírna vody.

Vodní toky v Praze jsou stále čistší: Jaké má město plány se známými koupališti?

Koupaliště se již začalo napouštět vodou. „Napouštění se předpokládá tak na týden,“ říká mluvčí říčanské radnice Kateřina Lauerová a dodává, že „Jureček by měl být připravený na další koupací sezonu.“ Rybník je rybářským revírem a po napuštění se tedy do něj opět vrátí i ryby v původním složení.

Oblíbené místo filmových hvězd

Za první republiky bylo koupaliště s hostincem vyhledávaným cílem výletníků. Pod vedením Antonína Jurečky nabízelo nejen vodní radovánky, ale také hudbu, tanec, zábavní programy, dobrou kuchyni, tenisové kurty a v zimě kluziště. Oblíbila si ho i řada tehdejších známých umělců, jako třeba Ljuba Hermannová, Jiřina Štěpničková, František Smolík a Oldřich Nový.

Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?

Ljuba Hermanová panu restauratérovi vždycky zdůrazňovala, že by si dala něco dietního, Jiřina Štěpničková udivovala skoky z třímetrového skokanského můstku a Oldřich Nový si dokonce v sousedství pro svoji rodinu pronajal domek. S panem Jurečkou pak hrával karty, hlavně kanastu nebo pasiáns.Nepřehlédněte