Zaměřili jsme se na jednu z nejvýraznějších záporných pohádkových postav – čaroděje. Ve filmových pohádkách je většinou zobrazován s nadhledem a vtipem. Někteří čarodějové jsou dokonce kladní a roztomilí svým chováním. Připomeňme si ty netypické, které si pamatujeme z převážně předrevolučních českých pohádkových filmů a seriálů.
1. Rumburak
Netřeba představovat asi nejslavnějšího čaroděje v historii české kinematografie – Rumburaka. Zlého čaroděje druhé kategorie mistrovsky ztvárnil Jiří Lábus ve dvou televizních seriálech a v jednom stejnojmenném filmu, pokaždé pod taktovkou zdatných tvůrců, scénáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka. Je tomu už neuvěřitelných 38 let, co byla natočena první seriálová řada o princezně Arabele, o jejíž ruku Rumburak usiluje. A jako správný čaroděj samozřejmě nejeví zájem jen o milou a půvabnou královskou dceru, ale především o ovládnutí celé Říše pohádek.
2. Čaroděj Vigo
Ještě zůstaneme u seriálu Arabela, protože z obou jeho řad (z roku 1980 a 1993) si určitě pamatujete dalšího čaroděje, tentokrát už ale kladného králova kouzelníka Viga. Osobitým způsobem jej ztělesnil oblíbený herec Jiří Sovák.
3. Mrakomor
Další slavný zlý čaroděj se objevil na filmovém plátně ještě před zrozením Rumburaka i Viga, a to v roce 1978 v pohádce Princ a Večernice. Nezapomenutelným způsobem jej ztvárnil Radoslav Brzobohatý, který králi všeho nečasu vtiskl takové charisma, že se jeho postava stala tou nejvýraznější z celého filmu, i navzdory dalšímu hvězdnému obsazení. Oblíbenou pohádku opět režíroval Václav Vorlíček, tentokrát podle scénáře Jiřího Brdečky na motivy pohádky Boženy Němcové O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku.
4. Zapomnětlivý černokněžník
V roce 1990 vznikla v barrandovských ateliérech i exteriérech komedie, která spojuje pohádkové prvky se současnou životní realitou. Tvůrci veleúspěšné pohádky S čerty nejsou žerty opět vsadili na komediální talent Karla Heřmánka a obsadili ho tentokrát do role černokněžníka. Ten zde není zápornou postavou, ale veselou pohádkovou bytostí, která vstupuje do světa lidí – konkrétně do prostředí filmařů natáčejících na Barrandově film pro děti. Heřmánek je jako černokněžník roztomile potrhlý a v Bočanově komedii O zapomnětlivém černokněžníkovi exceluje.
5. Skeleton
Poslední a asi nejtemnější čaroděj, kterého jsme vybrali, se objevil v pohádce režiséra Vorlíčka Pták Ohnivák z roku 1997. Je jím Skeleton a život mu vdechl svým typickým způsobem dnes velmi uznávaný herec Karel Roden. Celkově dost temná česko-německá pohádka určena spíše starším dětem má čaroděje, který s trochou nadsázky může strašit ve snech i dospělého diváka.
Abychom nekončili hororově (i když v mnoha případech pohádky horory jsou) a nezapomněli na jednoho z nejoblíbenějších čarodějů předrevoluční éry, musíme se alespoň zmínit o Čáryfukovi. Pravda, nepochází z české pohádky a zahrál si ho britský herec Geoffrey Bayldon. Nicméně, kdo by si z pamětníků nevzpomněl na věčně neupraveného, ale sympatického popletu, kterému dělala společnost ropucha zvaná Touchwood? Navíc s nezapomenutelným hlasovým projevem Ferdinanda Krůty.
A jakého máte oblíbeného filmového čaroděje vy?