Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

17.7.2018
Lukáš Mucha

Zaměřili jsme se na jednu z nejvýraznějších záporných pohádkových postav – čaroděje. Ve filmových pohádkách je většinou zobrazován s nadhledem a vtipem. Někteří čarodějové jsou dokonce kladní a roztomilí svým chováním. Připomeňme si ty netypické, které si pamatujeme z převážně předrevolučních českých pohádkových filmů a seriálů.

Nejmilejší čarodějnice z českých pohádek. Které máme nejraději?

1. Rumburak

Netřeba představovat asi nejslavnějšího čaroděje v historii české kinematografie – Rumburaka. Zlého čaroděje druhé kategorie mistrovsky ztvárnil Jiří Lábus ve dvou televizních seriálech a v jednom stejnojmenném filmu, pokaždé pod taktovkou zdatných tvůrců, scénáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka. Je tomu už neuvěřitelných 38 let, co byla natočena první seriálová řada o princezně Arabele, o jejíž ruku Rumburak usiluje. A jako správný čaroděj samozřejmě nejeví zájem jen o milou a půvabnou královskou dceru, ale především o ovládnutí celé Říše pohádek.

2. Čaroděj Vigo

Ještě zůstaneme u seriálu Arabela, protože z obou jeho řad (z roku 1980 a 1993) si určitě pamatujete dalšího čaroděje, tentokrát už ale kladného králova kouzelníka Viga. Osobitým způsobem jej ztělesnil oblíbený herec Jiří Sovák.

Mekota z Arabely i trpaslík z Narnie. Jiří Krytinář by oslavil 71. narozeniny

3. Mrakomor

Další slavný zlý čaroděj se objevil na filmovém plátně ještě před zrozením Rumburaka i Viga, a to v roce 1978 v pohádce Princ a Večernice. Nezapomenutelným způsobem jej ztvárnil Radoslav Brzobohatý, který králi všeho nečasu vtiskl takové charisma, že se jeho postava stala tou nejvýraznější z celého filmu, i navzdory dalšímu hvězdnému obsazení. Oblíbenou pohádku opět režíroval Václav Vorlíček, tentokrát podle scénáře Jiřího Brdečky na motivy pohádky Boženy Němcové O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku.

4. Zapomnětlivý černokněžník

V roce 1990 vznikla v barrandovských ateliérech i exteriérech komedie, která spojuje pohádkové prvky se současnou životní realitou. Tvůrci veleúspěšné pohádky S čerty nejsou žerty opět vsadili na komediální talent Karla Heřmánka a obsadili ho tentokrát do role černokněžníka. Ten zde není zápornou postavou, ale veselou pohádkovou bytostí, která vstupuje do světa lidí – konkrétně do prostředí filmařů natáčejících na Barrandově film pro děti. Heřmánek je jako černokněžník roztomile potrhlý a v Bočanově komedii O zapomnětlivém černokněžníkovi exceluje.

Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

5. Skeleton

Poslední a asi nejtemnější čaroděj, kterého jsme vybrali, se objevil v pohádce režiséra Vorlíčka Pták Ohnivák z roku 1997. Je jím Skeleton a život mu vdechl svým typickým způsobem dnes velmi uznávaný herec Karel Roden. Celkově dost temná česko-německá pohádka určena spíše starším dětem má čaroděje, který s trochou nadsázky může strašit ve snech i dospělého diváka.

FOTO: Oblíbení čarodějové

Oblíbení čarodějové - MrakomorOblíbení čarodějové - RumburakOblíbení čarodějové - VigoOblíbení čarodějové - ČernokněžníkOblíbení čarodějové - Skeleton
Další fotky
Oblíbení čarodějové - Čáryfuk

Abychom nekončili hororově (i když v mnoha případech pohádky horory jsou) a nezapomněli na jednoho z nejoblíbenějších čarodějů předrevoluční éry, musíme se alespoň zmínit o Čáryfukovi. Pravda, nepochází z české pohádky a zahrál si ho britský herec Geoffrey Bayldon. Nicméně, kdo by si z pamětníků nevzpomněl na věčně neupraveného, ale sympatického popletu, kterému dělala společnost ropucha zvaná Touchwood? Navíc s nezapomenutelným hlasovým projevem Ferdinanda Krůty.

A jakého máte oblíbeného filmového čaroděje vy?Nepřehlédněte