Lukáš Mucha
Zajímavosti ze světa malých i velkých koček. Co jste o šelmách možná nevěděli
Většině lidí se při slově „kočka“ vybaví hebká srst a tiché předení. Ovšem pro zoologa jsou podstatně důležitější zuby. Kočkovité šelmy mají méně zubů – maximálně 30 – než jiné šelmy. Při lovu kořist popadnou, drží dlouhými špičáky a třenovými zuby pak odřezávají kusy masa i přesekávají kosti. Co dalšího jste o kočičích šelmách nevěděli?
Chcete být oblíbení mezi lidmi? Poradíme vám, co se naučit
Kdo by nechtěl být mezi lidmi oblíbený a mít respekt? Mnozí si myslí, že oblíbení jsou ti z nás, kteří vypadají dobře, jsou společenští nebo hodně talentovaní – tedy ti, jež takhle obdarovala příroda. Jenže skutečnost je jiná. Vy sami máte vliv na to, jestli budete oblíbení, nebo ne. Stačí, abyste dostatečně projevovali pro ostatní přitažlivé vlastnosti, což vyžaduje schopnosti, kterým se můžete naučit.
Pragovka jako vraždící nástroj. Poslední popravená žena v Československu zabíjela autem
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se neúspěšně pokusila o sebevraždu, načež strávila další rok v psychiatrické léčebně. Ve 22 letech si připravila děsivou odplatu pro celou společnost, která z ní udělala otloukánka. Půjčila si nákladní automobil a v plné rychlosti s ním najela na nástupní ostrůvek tramvaje, kde čekalo 25 lidí…
My všichni školou povinní. Víte, kde se seriál natáčel a proč v něm nakonec nehrál Tomáš Holý?
Ať se nám to líbí nebo ne, léto jde pomalu do finále a školou povinným už za pár dní opět startuje studijní maratón. Pravidelný televizní divák určitě zaznamenal aktuální reprízu životních příběhů žáků, učitelů i jejich rodin, jež spojuje jedna škola. Ano, máme na mysli český třináctidílný seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža podle scénáře Markéty Zinnerové. Pojďme tedy společně ve vzpomínkách opět zasednout do školních lavic a přečíst si několik zajímavostí z natáčení oblíbeného televizního díla.
Co byste měli znát, abyste o houbách nevěděli houby
Co Čech, to muzikant… nebo taky houbař. Sezona už začala, houby rostou prakticky na celém území České republiky. Rozpoznáte ale bezpečně jedlou houbu od jedovaté?
Filmová komedie Dívka na koštěti slaví 50 let. Která filmová místa byste dnes nepoznali?
„Saxano, v knihách vázaných v kůži…“ Kdo by neznal alespoň první slova textu k populární písni z neméně populární pohádkové komedie režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti! Příběh o mladé čarodějnici Saxaně, jež dala přednost životu mezi lidmi před světem nadpřirozených bytostí, se v televizi pravidelně reprízuje. Není divu. Film s Petrou Černockou, představitelkou „dívky na koštěti“ i interpretkou písně, se stále těší velké divácké oblibě. A letos je tomu neuvěřitelných 50 let od jeho vzniku. Oslavme tedy toto jubileum malým výletem do kouzelného světa filmových zajímavostí a použijme k tomu ono cestovní zaklínadlo: Xydravoplax vebete mexambo pkex!
Obecná škola slaví 30 let. Záhada skutečného Igora Hnízda a další zajímavosti, které jste nevěděli
Film Obecná škola otce a syna Svěrákových letos slaví 30 let od svého vzniku. Za tu dobu stihl oslovit už několik generací a stát se legendárním až kultovním československým snímkem. Právem. Laskavá vzpomínková komedie zaujala i za velkou louží, o čemž svědčí nominace na Oscara. Co jste ještě o oblíbeném filmu nevěděli?
Tajnosti pohádky Byl jednou jeden král… Jak získala Milena Dvorská roli Marušky? A co ještě?
Klasická pohádka Boženy Němcové Sůl nad zlato dostala v roce 1954 filmové zpracování v tom nejslušivějším kabátě. Postarala se o to taková jména jako Jan Werich, Vlasta Burian, Bořivoj Zeman, Jiří Brdečka nebo Jaroslav Seifert, a to není výčet osobností s filmem spojených konečný. Jednu z nejoblíbenějších pohádkových komedií jsme měli možnost zhlédnout na Štědrý den. Ať už jste tak učinili či nikoliv, pojďte si ji připomenout několika zajímavými fakty.
Komiksy jako inspirace k mordu. Milenci ve věku 19 a 14 let šokovali sérií vražd
Miloval komiksy a Jamese Deana. Pak přišla láska k dívce a s ní se vydal v dětství šikanovaný mladík na cestu napříč Nebraskou. Romantiku ale vyměnil za vražedné běsnění. Charles Starkweather a Caril Ann Fugateová, pár teprve náctiletých milenců, se ozbrojil nožem a brokovnicí a odstartoval svou jízdu ve stylu Bonnie a Clyde. Jízdu smrti.
Jak se u nás začalo říkat čau. Všední pozdrav má nevšední původ
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století a z tehdejší záplavy sovětských filmů vylovit italský snímek Velká modrá cesta. Zdá se to možná zvláštní, ale právě toto takřka zapomenuté drama o jednom rybáři má na svědomí jeden z nejrozšířenějších českých pozdravů, tak populární mezi mladými lidmi.
Erik Krvavá sekera. Jak získal svůj přídomek poslední z velkých Vikingů
Norská sága Fagrskinna popisuje krále Erika jako „urostlého a ztepilého… zachmuřeného a málomluvného, chtivého a bezohledného, ale velkého a velmi úspěšného válečníka“. Několikrát se mu podařilo získat trůn, stal se vládcem Orknejí. Lidem nenáviděný vikinský nájezdník a pirát toužil po moci a byl ochoten pro ni udělat cokoliv.
Blázen na trůně. Granadský emír se stal nejkrutějším muslimským vladařem v dějinách Evropy
Snadno získal trůn po svém otci a chopil se neomezené vlády, jež ho přivedla až za hranici šílenství. Zneužíval svou moc a nešetřil krutostmi. Nic ale netrvá věčně. Jaký osud čekal na granadského emíra Muhammada III.?
První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury
Na konci jara 1942 nabraly události rychlý spád. Nenáviděné gestapo získalo v polovině května tučný úlovek – Julia Fučíka a jeho druhy. Někteří nevydrželi mučení, a tak brzy následovalo další zatýkání významných odbojářů z řad české kultury.
První kavalír Anglie. Slavný politik, dobrodruh a spisovatel snil o bájném Eldoradu
Na deset let se stal oblíbencem královny Alžběty I. Jako pirát a dobrodruh toužil po objevení zaslíbené země, ale jako politik doplatil na neustálé intriky u anglického dvora. Nazývali jej černokněžníkem, neznabohem a nejodpornějším zrádcem.
V hlavní roli gilotina. Jak padaly hlavy za Velké francouzské revoluce
Jeden z mozků Velké francouzské revoluce, Georges Danton. Plamenně kritizoval rozpoutaný teror a snažil se jej zastavit. Bezúspěšně. Revoluce si žádala oběti, gilotina již netrpělivě čekala…
Bič na bolševika. Před 100 lety zemřel největší bojovník proti rudému teroru
Podivuhodná osobnost občanské války v Rusku. Pro jedny impulzivní neurotik, pro druhé idealista, který chtěl do poslední kapky krve bránit Rusko proti rudému teroru. Tím byl ruský admirál Alexandr Vasiljevič Kolčak. Jaký osud potkal sibiřského bělogvardějce?
Obětoval se pro český národ a vlast. Příběh hrdiny Aloise Eliáše
Republice obětoval vše. Nadání, kariéru, čest i život. Jeden z nejlepších důstojnických kádrů se vzdal aktivního odboje v zahraničních jednotkách a bez připomínek přijal roli premiéra protektorátní vlády. Roli, ve které nešlo neprohrát. Ale bývalý legionář si zachoval čistý štít, a ještě se mu povedl husarský kousek – ze své „kolaborantské“ funkce učinil centrum odboje.
Proces století. Únos dvouletého syna slavného letce vyvolal mediální bouři
Příběhy známých lidí vždy plnily stránky tisku. Nejen jejich úspěchy, ale i problémy a neštěstími. Proto se nikdo nedivil, že únos dvouletého syna letce Lindbergha, který jako první přeletěl Atlantik, vyvolal mediální šílenství. Nikoliv neprávem byl soud s německým přistěhovalcem nazván procesem století.