• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chcete být oblíbení mezi lidmi? Poradíme vám, co se naučit

  2.6.2021
  Lukáš Mucha

  Kdo by nechtěl být mezi lidmi oblíbený a mít respekt? Mnozí si myslí, že oblíbení jsou ti z nás, kteří vypadají dobře, jsou společenští nebo hodně talentovaní – tedy ti, jež takhle obdarovala příroda. Jenže skutečnost je jiná. Vy sami máte vliv na to, jestli budete oblíbení, nebo ne. Stačí, abyste dostatečně projevovali pro ostatní přitažlivé vlastnosti, což vyžaduje schopnosti, kterým se můžete naučit.

  Skutečně úspěšný život je plný přátel…

  Pokud chcete vést úspěšný život, je důležité, abyste byli mezi lidmi oblíbení. Skutečně úspěšný život je totiž plný přátel. Proto je vhodné, aby vás vaši nejbližší i ostatní lidé z vašeho okolí měli rádi. Pokud se obáváte, že tomu tak není, zamyslete se nad tím, nakolik projevujete přitažlivé vlastnosti, například schopnost naslouchat, důvěryhodnost, přátelskost, štědrost, soucit, zábavnost, pozitivní přístup a nesobeckost. Tyto kvality se naštěstí můžete naučit, i když pro vás nejsou přirozené.

  Mnozí lidé jsou samozřejmě úspěšní, aniž by je ostatní měli rádi. Pravděpodobně si dokážete vzpomenout na mimořádně úspěšné osoby, které velmi obdivujete, ale s nimiž byste se přitom raději nechtěli stýkat. Takoví úspěšní lidé jsou nejspíš docela osamělí.

  10 věcí, které dělají úspěšní lidé. Staňte se jedním z nich

  Buďte oblíbení, ale sami sebou

  Snažte se, aby vás ostatní měli rádi, ale přitom se nezpronevěřujte sami sobě. V některých případech budete muset udělat nebo říci něco, co vaší oblibě uškodí. Pokud jste však předtím shromáždili hodně dobré vůle, ostatní vám to odpustí. Lidé vědí, že občas je potřeba přijmout obtížná rozhodnutí, a jestliže jste dostatečně naplnili svou „pokladnici popularity“, s vaším rozhodnutím sice nebudou spokojeni, ale jejich přístup k vám se nezmění. Příkladem může být upřímný, ale kritický pohovor s přítelem – není to sice snadné, ale nakonec můžete sklidit ocenění a obdiv.

  Mohli byste být také milí, ale nemít žádný respekt, jenže takovým způsobem ještě nikdo úspěchu nedosáhl.

  Jaké kvality potřebujete rozvinout?

  Jak můžete dosáhnout toho, že vás ostatní budou mít raději? Které návyky a postoje vám přitom překážejí? Nestáváte se s věkem stále tvrdohlavější? Nezapomínáte pozorně naslouchat členům své rodiny nebo svým spolupracovníkům? Musíte si vždy prosadit svou?

  Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

  Zeptejte se blízkých

  Položte dvěma přátelům nebo rodinným příslušníkům následující otázku: „Jak bych mohl být přístupnější a milejší?“ Některé odpovědi, které uslyšíte, vás mohou šokovat a rozhodit. Může to být pro vás obtížné, ale je potřeba, abyste je vyslechli a zařídili se podle nich.

  Chcete-li, aby vás ostatní měli rádi, musíte přinést oběti

  V některých okamžicích svého života musíte volit mezi tím, zda vás ostatní „budou mít rádi“, a tím, co skutečně chcete dělat. Představte si, že váš příští partner je vegan a nechce trávit čas s lidmi, kteří jedí maso. Dokázali byste odložit své názory a pocity a projevit podporu, lásku a porozumění pro názory a pocity svého partnera?

  Nebaví vás vaše práce? Máme několik tipů, jak si práci zpříjemnit

  Nebojte se projevit „přísnou lásku“

  Pokaždé nemůžete říkat a dělat věci, které se jiným líbí. Ve vztahu mnohdy nastávají situace, kdy pociťujete nervozitu či zlost nebo se hádáte. Rodiče velmi dobře vědí, co to znamená projevit „přísnou lásku“. Kdy byste se mohli obdobně chovat i k jiným lidem ve vašem životě? Možná jste někdy váhali, zda někoho kritizovat, abyste nenarušili svou pověst milého člověka?

  Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)  Nepřehlédněte