• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nebaví vás vaše práce? Máme několik tipů, jak si práci zpříjemnit

  27.6.2019
  Lukáš Mucha

  Máte rádi svou práci? Ochotně každé ráno vstáváte, oblékáte se a těšíte se do zaměstnání? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli záporně, nejste sami. Podle světových průzkumů jsou zhruba dvě třetiny lidí se svou prací nespokojeni. Důsledky můžete vidět na absenci, stresu a depresích.

  Většinu života strávíte prací

  Nespokojenost lidí s pracovním životem můžete sledovat v praxi na vlastní oči, když se v ranní špičce podíváte na unavené a smutné tváře lidí cestujících do zaměstnání. Nebyl by to takový problém, pokud by práce zabírala jen velmi malou část života. Naneštěstí však spotřebuje valnou část času, kdy jsme vzhůru – za předpokladu běžného devítihodinového pracovního dne pětkrát týdně se jedná o 2 250 hodin ročně. Tento údaj přitom nezahrnuje dobu dojíždění, přesčasy a čas strávený přípravou a případnými pracovními e-maily nebo telefony než ulehneme ke spánku.

  Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

  Udělejte z práce hru

  Většina lidí svou práci popisuje mnoha depresivními způsoby – jako nudnou, únavnou, oblbující, stresující, vyčerpávající nebo dokonce strašnou. Podobná hodnocení jsou i ve světě od nejrůznějších lidí nezávisle na jejich historii, vzdělání nebo profesním zaměření.

  Pokud jste už neodešli do důchodu nebo jste nezdědili jmění, musíte pracovat, abyste měli prostředky na živobytí. Měli byste však dbát o to, aby byly vaše pracovní dny co nejpozitivnější a nejpříjemnější – aby byly tak zábavné, že vám ani nepřijde, že vlastně pracujete.

  10 věcí, které dělají úspěšní lidé. Staňte se jedním z nich

  Zpříjemněte si práci

  Zkuste v pracovní době dělat více věcí, které vás baví a máte je rádi. Pokuste se poradit se šéfem, zda byste svou práci mohli poněkud změnit, aby byla zajímavější a radostnější. Není v zájmu žádného vedoucího, aby byli jeho zaměstnanci v práci demotivovaní a deprimovaní.

  Pokud různé aspekty své práce přizpůsobit nedokážete, musíte změnit své myšlenkové postoje. Přestaňte o své práci přemýšlet jako o něčem nudném a jednotvárném, snažte se nevidět sklenici jako napůl prázdnou, ale napůl plnou, a ve své každodenní pracovní náplni i kariéře hledejte pozitiva.

  Jak přimět lidi dělat to, co chcete? Naučte se psychologické triky

  Upravte své pracoviště tak, aby bylo zábavnější

  Jak byste mohli své pracovní prostředí odlehčit a zajistit, že bude příjemnější a zábavnější? Promluvte si s přáteli a navštivte jejich pracoviště. Napodobte to, co se vám na návštěvě u nich zalíbilo. Zábavná a příjemná pracoviště se vyznačují tím, že se lidé na nich smějí, konverzují, chovají se k sobě přátelsky a nenuceně, k dispozici jsou i místa, kde se lze občerstvit, případně poslouchat hudbu. I když je vaše práce nudná a nezajímavá, může vás práce v takovém prostředí pozvednout na duchu.

  Hledáte motivaci? Inspirujte se 25 motivačními citáty slavných osobností

  Jděte dál

  Jestliže nedokážete svou práci zpříjemnit a vylepšit své pracovní prostředí, vážně se zamyslete nad tím, zda byste neměli podat výpověď a hledat si místo jinde. Najděte si vhodnější práci v prostředí, kam budete chodit rádi a kde se budete dobře cítit. Život je příliš krátký, než abyste zůstávali na místě, kvůli kterému jste deprimovaní či nešťastní.

  Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)  Nepřehlédněte