Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

24.6.2019
Lukáš Mucha

Buďte pracovití a vytrvalí

Úspěšní lidé se nikdy nespoléhají na náhodu nebo osud. Při pohledu na někoho úspěšného si můžete myslet, že měl štěstí – třeba byl ve správném čase na správném místě. Pravda je taková, že každé pořádné štěstí je následkem hodin nebo dokonce let tvrdé práce a příprav.

Nestačí mít jen sny a plánovat, jak jich dosáhnout. Při realizaci plánu si musíte říct, že budete formovat svou vlastní budoucnost a to, co se stane, nebude záviset výhradně na náhodě či osudu. Americký teolog Leonard I. Sweet řekl: „Budoucnost není něco, do čeho bychom vstupovali. Budoucnost je něco, co sami tvoříme.“

Potřebujete správný myšlenkový postoj a odhodlání převzít kontrolu. Připravte se, že musíte vytrvat, těžce pracovat, snášet oběti, přijímat rizika a jednoduše dělat to, co je potřeba.

Máte starosti? Poradíme vám, jak si nedělat starosti se starostmi

Jste pány svého vlastního osudu

Nikdy předem nevzdávejte, co můžete v budoucnosti získat. Existuje mnoho osob, které se vzdaly snah o to, aby ovlivnily svou budoucnost. Zřekly se odpovědnosti a zakrývají to nejrůznějšími chabými výmluvami. Ze svých dosavadních a budoucích životních neúspěchů přitom viní jiné lidi. Je příliš snadné a zjednodušené se domnívat, že pokud jste dosud neuspěli, nepodaří se vám to ani v budoucnosti. Jestliže skutečně toužíte po skvělé budoucnosti, musíte nejdříve překonat fatalistické uvažování.

Jak přimět lidi dělat to, co chcete? Naučte se psychologické triky

Mnoho úspěšných lidí muselo na cestě ke svým cílům překonat náročné překážky – vzpomeňte si na Winstona Churchilla, kterému se v politické kariéře dlouho nedařilo, ale nakonec se stal britským ministerským předsedou.

Nesmíte připustit, že minulé události rozhodují o vaší budoucnosti. Klíčový je přitom váš myšlenkový postoj. Zásadní je to, jak uvažujete a jak cítíte. Dokážete s jistotou prohlásit, že svou budoucnost budete formovat sami nebo – abychom parafrázovali báseň „Invictus“, kterou napsal William Ernest Henley – že jste pánem svého vlastního osudu?

Máte „depku“? Poradíme vám, jak na ni

Nedovolte, aby vás ostatní deprimovali

Možná byste se o své sny rádi podělili se svou rodinou, přáteli a kolegy, ale postupujte přitom opatrně. Příliš mnoho lidí se na život dívá jako na „napůl prázdnou sklenici“. Mohou být cyničtí, závistiví, negativističtí či jízliví. Když se někteří lidé svými cíli pochlubí svým nejbližším, slyší: „Určitě žertuješ“ nebo „Stůj nohama na zemi“. Jiní lidé vašim plánům ze začátku nemusí rozumět, takže jim ponechte čas, aby si vše promysleli.

Hledejte prostředí, které vás při plánování budoucnosti podpoří. Někdy je nutné se izolovat od určitých osob, které vaše plány nejsou schopny akceptovat a hodnotit pozitivně.

Smějete se hodně? Děláte dobře. Máme 6 důkazů o prospěšnosti smíchu

Změňte úhel pohledu

Dělá vám potíže uvěřit, že si pro sebe dokážete vytvořit fantastickou budoucnost? Tuto nedůvěru je někdy těžké překonat, ale půjde vám to lépe, když porozumíte, odkud vaše obavy vycházejí. Dnes si poznamenejte všechny negativní myšlenky, které vás blokují. Je naprosto normální, že se bojíme toho nejhoršího, a věci se nám zdají těžší, než ve skutečnosti jsou. Jakmile všechny omezující myšlenky shromáždíte, pokuste se je přeformulovat tak, že budete v negativních situacích hledat pozitiva. Pokud vás například propustili z práce, uvědomte si, že jste díky tomu dostali šanci hledat nové příležitosti.

Pesimista je optimista s životní praxí. Nejlepší citáty slavných osobností o pesimistech

Dobře si promyslete své budoucí plány a sny a pouvažujte nad tím, co vám dělá největší starosti. Představte si, co nejhoršího se může stát, a zeptejte se sami sebe, zda je takové vyústění skutečně pravděpodobné. Nebrání vám to náhodou v tom, abyste přichystali budoucnost, po jaké toužíte?

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte