Filmová komedie Dívka na koštěti slaví 50 let. Která filmová místa byste dnes nepoznali?

„Saxano, v knihách vázaných v kůži…“ Kdo by neznal alespoň první slova textu k populární písni z neméně populární pohádkové komedie režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti! Příběh o mladé čarodějnici Saxaně, jež dala přednost životu mezi lidmi před světem nadpřirozených bytostí, se v televizi pravidelně reprízuje. Není divu. Film s Petrou Černockou, představitelkou „dívky na koštěti“ i interpretkou písně, se stále těší velké divácké oblibě. A letos je tomu neuvěřitelných 50 let od jeho vzniku. Oslavme tedy toto jubileum malým výletem do kouzelného světa filmových zajímavostí a použijme k tomu ono cestovní zaklínadlo: Xydravoplax vebete mexambo pkex!

Jak se rodí filmová čarodějnice

První verzi filmového scénáře napsala Hermína Franková. Václav Vorlíček s Milošem Macourkem však provedli výrazné úpravy – například do příběhu zasadili pohádkový svět.

O roli Saxany se ucházelo velké množství dívek a žen, mezi jinými i Milena Steinmasslová nebo Věra Špinarová, ale režiséru Vorlíčkovi se typově nejvíce líbila Petra Černocká.

Petra Černocká se neodvážila vyskočit z okna ve druhém patře školy, a tak režisér musel rychle najít dublerku. Usmálo se na něj štěstí v podobě školačky, kterou oslovil přímo na ulici. Dívce napsal omluvenku do školy a ta následně skočila a scénu natočila.

Petra Černocká prozradí tajemství Saxany. Kdo prosadil slavnou píseň?

Kouzla a triky

Ve filmu se používala řada pro dnešní dobu už neobvyklých triků, neboť v roce 1971 nepřipadaly v úvahu žádné počítačové technologie. K realizaci musela posloužit vynalézavost a manuální zručnost trikových tvůrců. Však za svou práci sklidili úspěch i za hranicemi. Filmový architekt Oldřich Bosák získal v roce 1973 na mezinárodním katalánském filmovém festivalu Sitges právě cenu za zvláštní efekty.

Scéna, kdy Saxana kouzlem prodlužuje svou ruku, se natočila s využitím jednoduchého triku: na zemi ležel dle slov režiséra vždy jakýsi baleťák, který se pečlivě schoval tak, aby nebyl v záběru vidět a svou paži jen ladným pohybem natahoval před sebe po zemi. Petra Černocká měla za úkol v záběru vykonávat pouze takový pohyb, aby to vypadalo, že ruka na zemi opravdu patří k jejímu tělu.

Petra Černocká ve velkém rozhovoru: Lidé Saxanu pořád milují!

Odlet dvojice Černocká-Hrušínský z bytu na koštěti filmaři realizovali tak, že na řádně vyztuženou násadu koštěte připevnili sedátka, na jejichž koncích ukotvili ocelová lanka. Za ně pak čarodějnický stroj s oběma herci zvedl jeřáb.

Masku Napoleona měl Jan Hrušínský na hlavě přilepenou a prý mu daly nejvíce zabrat potíže s dýcháním a „závan“ barev.

Scéna, kdy hlava Honzy Bláhy (Jan Hrušínský) stojí na nemocničním nočním stolku a mluví, se točila pomocí prostého, ale efektního a v té době často používaného triku. Herec se doslova vtěsnal do nočního stolku, kde pod kovovou konstrukcí strávil celé jedno natáčecí odpoledne. O zbytek už se postarala speciálně rozestavěná soustava zrcadel, jež divákovi dotváří dokonalou iluzi hlavy bez těla. Aby výsledný obraz vypadal věrohodně, musel být herec nasvícen desítkami silných lamp a různých dalších světel, které navíc během záběru musely neustále po milimetrech měnit svou pozici.

Obecná škola slaví 30 let. Záhada skutečného Igora Hnízda a další zajímavosti, které jste nevěděli

Kde všude se natáčelo

Jako hlavní natáčecí místo si filmaři vybrali východočeské město Pardubice, ale jak už tomu u filmu bývá, některé scény realizovali i v jiných koutech země; například v okolí Berouna nebo přímo v Praze. Vyjma barrandovských ateliérů si v pohádkové komedii zahrály Horní Jirčany, ve kterých se nacházela filmová restaurace, v níž se chtěla trojice „stěhováků“ najíst. Dnes byste však tuto budovu těžko hledali, protože již nestojí.

Filmové Pardubice

I když se hodně natáčelo v Pardubicích, filmaři si fotogenické město upravovali dle svých potřeb. Kupříkladu nemocnici si zahrály kasárny s několika drobnými dekoracemi. Rovněž kašnu, ze které Saxana vylézá, byste dnes ani nikdy jindy na Pernštýnském náměstí nenašli. Dekorace byla vyrobena na Barrandově, umístěna na zmíněném náměstí a po natáčení odstraněna. Ovšem filmová škola byla školou skutečnou. Stále stojí, jmenuje se ZŠ Staňkova podle ulice, ve které se nachází, a i když je už několik let oblečena do nového „fasádního kabátu“, je stále k poznání.

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama