My všichni školou povinní. Víte, kde se seriál natáčel a proč v něm nakonec nehrál Tomáš Holý?

Další fotky

Ať se nám to líbí nebo ne, léto jde pomalu do finále a školou povinným už za pár dní opět startuje studijní maratón. Pravidelný televizní divák určitě zaznamenal aktuální reprízu životních příběhů žáků, učitelů i jejich rodin, jež spojuje jedna škola. Ano, máme na mysli český třináctidílný seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža podle scénáře Markéty Zinnerové. Pojďme tedy společně ve vzpomínkách opět zasednout do školních lavic a přečíst si několik zajímavostí z natáčení oblíbeného televizního díla.

Scénář k seriálu měl 1300 stran a autorka, spisovatelka a filmová scénáristka Markéta Zinnerová jej psala rok a osm měsíců. Předtím půl roku mapovala situaci ve školství.

Natáčení seriálu trvalo cca dva a půl roku.

Markéta Zinnerová chtěla, aby seriál režírovala Marie Poledňáková z důvodu jejího smyslu pro práci s dětskými herci. Ta se však nepohodla s vedením Československé televize kvůli financování svého filmu S tebou mě baví svět (1982) a odešla na Barrandov.

10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

Inspirací pro postavu oblíbeného učitele Karfíka (Miroslav Vladyka) byl Markétě Zinnerové její vlastní matikář z libereckého gymnázia.

Scény s psychicky nemocnou učitelkou (Gabriela Vránová) byly natočeny podle skutečných událostí, které zažila Markéta Zinnerová se svým synem Pavlem a jeho třídní učitelkou.

Jak už u filmu bývá zvykem, věk herců často neodpovídal věku postav, které představovali. Milan Šimáček ztvárnil žáka první třídy v 10 letech. Daně Vávrové, představitelce Moniky, která hrála žákyni osmé třídy, bylo v době natáčení 16 roků, podobně jako stejně starému Zbyňku Honzíkovi, představiteli Luboše Olivy. Regina Zahradníková-Řandová ztvárnila žákyni základní školy také v 16 letech a Michael Hofbauer si zahrál osmáka dokonce jako devatenáctiletý.

Na samotě u lesa. Veděli jste, že je film inspirovaný příhodami Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka?

Pro roli Barči si Michaelu Kudláčkovou vybral sám režisér Ludvík Ráža. Kvůli Kudláčkové se dokonce přepisoval i scénář, protože původně měla být představitelka Barči vysoká.

Osmáka Luboše Olivu měl původně hrát Tomáš Holý. Rozhodl se však ukončit svoji filmovou kariéru a roli odmítl.

Jaromír Hanzlík ztvárnil Janě Janatové-Havlátové otce, v závěrečných dílech seriálu Cirkus Humberto (1988) jí pak hrál dědečka.

Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

V průběhu natáčení zemřela představitelka učitelky Zmatlíkové Dana Medřická. Režisér Ráža se rozhodl již natočené scény v seriálu ponechat. Ve výsledném díle tak není celá postava učitelky, na výsledku to však není poznat.

Herečka Jana Šulcová (Helena Olivová) na natáčení vzpomíná: „Řeknu vám, v té době jsem měla malé děti, a do toho v šest ráno přijel taxík z Barrandova a v něm to moje filmové dítě – Jirka Oliva (Milan Šimáček). Odpočinutý a jak sbíječka mluví a mluví. Od vlastních dětí jsem musela odejít a na klíně mi sedělo tohle filmové. Povídám mu: Když budeš zticha až na Barrandov, koupím ti pytlík bonbonů. Na Barrandově zase spustil. Kdybyste viděli ta jeho dojemná očička! Říkám: Nelez po mně, nejsem tvoje maminka. Ale pak zahlédnu ta očka, zjihnu a povídám: Pojď se pomazlit.“

FOTO: Seriál My všichni školou povinní

Seriál My všichni školou povinní - vranova-simacekSeriál My všichni školou povinní - simacekSeriál My všichni školou povinní - bartoska-simacek-sulcovaSeriál My všichni školou povinní - bartoska-sulcovaSeriál My všichni školou povinní - vladyka-krb-zilkova
Další fotky
Seriál My všichni školou povinní - vladyka-zilkovaSeriál My všichni školou povinní - vladyka-sovakSeriál My všichni školou povinní - kudlackova-janatova

A kde se natáčelo? Filmaři si pro seriál vybrali lokace na Liberecku a v Praze. Například škola a další exteriéry byly filmovány přímo v Liberci. Vliv na to měl samozřejmě fakt, že Markéta Zinnerová studovala právě tam (na tehdejší jedenáctileté střední škole). Školní scény se však točily už v Praze, a to v Základní škole Petřiny – Sever.

Natáčení probíhalo také v Dolních Štěpanicích v Krkonoších. Chalupa Jiřího Olivy (Jiří Bartoška) se nachází v obci Příchovice, rodný dům učitele Michala Karfíka (Miroslav Vladyka) lze najít ve městě Vysoké nad Jizerou a chatu Františka Lamače (Jiří Sovák) v obci Benecko v Krkonoších.

Dnes, 08:05
A není tomu zase tak dávno, žili tam ještě v 19. století. Ovšem, zatímco ve...
Včera, 16:20
Lvíček malý neboli lvíček zlatý je malá opice, jež má na všech prstech kromě palce...
Včera, 14:02
Wachau je romantické údolí Dunaje v Dolním Rakousku mezi Melkem a Kremží, který je od...
Včera, 12:47
A to konkrétně v tomto životě 85. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou nazývaný...
Včera, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Včera, 09:20
Bodnutí hmyzem znamená pro většinu z nás jen nepříjemné svědění, ale kdo má alergii na...
5.7.2020
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
5.7.2020
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
5.7.2020
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
5.7.2020
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
Reklama