• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na samotě u lesa. Věděli jste, že je film inspirovaný příhodami Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka?

  3.7.2018
  Lukáš Mucha

  Proslulá chalupářská komedie režiséra Jiřího Menzela slaví neuvěřitelných 42 let od svého natočení. Druhý filmový počin scénáristického dua Svěrák-Smoljak je však stále divácky oblíbený. Víte jak a kde se natáčelo?

  Film se opírá o chalupářskou zkušenost autorů snímku (Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka), kteří během hledání narazili na majitele chalupy a ten jim sliboval, že prodá krávu a na jaře už nezaseje. Nikdy to však nesplnil. Jmenoval se pan Lukšíček a stal se předobrazem dědy Komárka v podání skvělého Josefa Kemra. Právě od něj pochází známá věta „Chčije a chčije“. Pan Lukšíček také štábu prodal svou starou pilu značky Slavia, když filmaři nemohli stejnou pilu sehnat. Ti ji od něj koupili i s prasklým chladičem.

  Automobil, jež vlastní Lavičkovi, je Škoda 100. Auto bylo soukromým vozidlem Zdeňka Svěráka a pro natáčení ho tak přímo “půjčoval“.

  Zvažovaný název filmu byl „Pražáci dědy Komárka“.

  Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

  Zdeněk Svěrák nosil běžně plnovous. S nápadem oholit jej přišel režisér Menzel, aby jako Pražák vypadal věrohodněji.

  Daniela Kolářová na natáčení vzpomíná: „Nechtěla jsem se tehdy odloučit od svého osmiměsíčního syna, proto jsem si vydobyla u produkce možnost mít ho u sebe během natáčení. Bydlela jsem v Petrovicích u Sedlčan v prázdném panelovém bytě, kam jsem se vracela večer po natáčení a vyvařovala pleny. Přes den mi naštěstí s hlídáním pomáhala tchyně a někdy manžel.“

  Zdeněk Svěrák dostal za scénář omylem dvakrát vyplacený honorář. V barrandovském účetnictví na to přišli až po několika letech při revizi. Tenkrát dali Svěrákovi na vybranou. Buď omylem inkasované peníze vrátí, nebo do druhého dne napíše na několik stran námět, který by se odložil mezi zamítnuté a proplacená částka by našla svůj cíl. Svěrák tedy zvolil druhou možnost. O několik týdnů později se dostal onen námět do rukou Jiřího Menzela, který se rozhodl film realizovat. Vznikl tak další klenot – populární komedie Vesničko má středisková.

  Film Na samotě u lesa měl úspěch i na několika zahraničních filmových festivalech. Na XII. MMF v Chicagu v 1976 získal ocenění Stříbrný Hugo. Na XXIV. MFF v San Sebastiánu vyhrál cenu mezinárodní katolické organizace OCIC. A na XXV. mezinárodním filmovém týdnu Mannheimu získal čestné uznání FIPRESCI.

  FOTO: Na samotě u lesa

  Na samotě u lesa - smoljakNa samotě u lesa - triska-sverakNa samotě u lesa - kolarovaNa samotě u lesa - hradilek-kemrNa samotě u lesa - rehak

  Kde všude se natáčelo?

  Hlavní lokací byly Obděnice patřící pod nedaleké Petrovice, vzdálené třináct kilometrů od Sedlčan. Chalupa dědy Komárka se nacházela na samotě zvané Svídí asi kilometr od obděnické návsi. Stavení bylo v osmdesátých letech přestavěno do moderní podoby a dnes bychom ho podle filmu nepoznali. Jen o pár set metrů dál se nachází obec Radešice, ve které nejlevnější zedník Lorenc (František Řehák) udílel rady, jak stavět dům. A Pražák Lavička (Zdeněk Svěrák) s kamarádem doktorem (Jan Tříska) zde na hostině poznali vitálního otce dědy Komárka (František Kovářík).

  U Obděnic v osadě Ohrada zase trápil staré manžele chamtivý Kokeš (Oldřich Vlach). Asi devět kilometrů od Sedlčan se nachází ves Svatý Jan, na jejímž svažitém hřbitůvku se točily scény pohřbu. V obci se rovněž nachází dům, který filmařům posloužil jako hospoda, v níž se děda Komárek opil a poté na zahradě před ní popral. Exteriéry mlýna ze scény s mlynářem (Ladislav Smoljak) už najdeme o něco dál – ve vesničce Nedvězí u Rabyně na Benešovsku.  Nepřehlédněte