Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

1.7.2018
Lukáš Mucha

Tvůrci snímku dlouho řešili jak by měl vypadat čert. Režisér filmu Hynek Bočan tedy poprosil svého syna (který v té době učil na základní škole), aby jeho žáci nakreslili jak čert vypadá. Při zhotovování masek a kostýmů se pak vycházelo z dětských kreseb.

Podle původní verze scénáře se měl mladý mlynář Máchal (Vladimír Dlouhý) jmenovat Mácha. Dramaturgii se nelíbilo, že je to zesměšnění Karla Hynka Máchy, a tak tvůrci příjmení pozměnili.

Aby mohl Vladimír Dlouhý natočit všechny šermířské scény sám, trénoval před natáčením se skupinou historického šermu Regius.

Český hlas Supermana nebo Forresta Gumpa. Herec a dabér Vladimír Dlouhý by letos slavil 60. narozeniny

Monika Stará (v době natáčení Pelcová), která ztvárnila princeznu Adélku, nebyla profesionální herečkou a šlo o její jedinou filmovou roli. Kvůli moravskému dialektu ji nadabovala herečka Naďa Konvalinková.

Tři čerti (včetně Ondřeje Vetchého) při natáčení ve filmovém pekle chytli od ohně a museli být převezeni do nemocnice. Kostýmy měli ušité z hořlavé látky a stačilo, že do ohně jen omylem šlápli.

Snímek získal řadu ocenění a vyhrál na pěti světových festivalech, mj. v Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem.

FOTO: Film S čerty nejsou žerty

Film S čerty nejsou žerty - s_certy_nejsou_zertyFilm S čerty nejsou žerty - PekloFilm S čerty nejsou žerty - Princezny s čertemFilm S čerty nejsou žerty - Petr MáchalFilm S čerty nejsou žerty - Čert
Další fotky
Film S čerty nejsou žerty - Kníže se správcem zámku

Kde všude se natáčelo?

Natáčení filmu bylo velmi nákladné a náročné i kvůli častému přesunu štábu z lokace na lokaci. Jako diváci ale musíme ocenit, že si filmaři uměli opravdu vybrat. Pohádka je přehlídkou těch nejkouzelnějších míst Čech.

Mlýn, ve kterém bydlel Petr Máchal najdeme v obci Střehom nedaleko města Sobotka – pochází ze začátku 16. století a je stále funkční. Ostatní stavení včetně hostince se už nachází v obci Vesec u Sobotky.

Výcvik vojáků se natáčel na statku v pražských Jinonicích. Místo, kde si kaprál (Petr Nárožný) zlomil šavli, najdeme u zříceniny hradu Rotštejn v Klokočských skalách nedaleko Turnova.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Schody, které vedly do pekla a některé další záběry, se natáčely na skalním hradě Sloup. Filmové peklo nebylo točené v ateliérech, ale v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních blízko města Česká Lípa. V současné době zde najdeme motorkářský klub s názvem Pekelné doly.

Princezna Adélka zpívala Petrovi u okna žaláře na hradě Kost, kde se natáčely i scény z hradní kuchyně. Pohádkovým zámkem se stal zámek v Průhonicích kousek za Prahou.Nepřehlédněte