• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

  1.7.2018
  Lukáš Mucha

  Kdo by z českých diváků neznal téměř kultovní pohádkový film S čerty nejsou žerty natočený v roce 1984 na motivy pohádky Boženy Němcové Čertův švagr. Hlášky jako „Je to rebel!“ nebo „Zas ti to spadlo. Asi vítr, ne?“ se staly legendárními. Pojďme si ale říct o filmu několik zajímavostí, které už tak známé nejsou.

  Tvůrci snímku dlouho řešili jak by měl vypadat čert. Režisér filmu Hynek Bočan tedy poprosil svého syna (který v té době učil na základní škole), aby jeho žáci nakreslili jak čert vypadá. Při zhotovování masek a kostýmů se pak vycházelo z dětských kreseb.

  Podle původní verze scénáře se měl mladý mlynář Máchal (Vladimír Dlouhý) jmenovat Mácha. Dramaturgii se nelíbilo, že je to zesměšnění Karla Hynka Máchy, a tak tvůrci příjmení pozměnili.

  Aby mohl Vladimír Dlouhý natočit všechny šermířské scény sám, trénoval před natáčením se skupinou historického šermu Regius.

  Český hlas Supermana nebo Forresta Gumpa. Herec a dabér Vladimír Dlouhý by letos slavil 60. narozeniny

  Monika Stará (v době natáčení Pelcová), která ztvárnila princeznu Adélku, nebyla profesionální herečkou a šlo o její jedinou filmovou roli. Kvůli moravskému dialektu ji nadabovala herečka Naďa Konvalinková.

  Tři čerti (včetně Ondřeje Vetchého) při natáčení ve filmovém pekle chytli od ohně a museli být převezeni do nemocnice. Kostýmy měli ušité z hořlavé látky a stačilo, že do ohně jen omylem šlápli.

  Snímek získal řadu ocenění a vyhrál na pěti světových festivalech, mj. v Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem.

  FOTO: Film S čerty nejsou žerty

  Film S čerty nejsou žerty - s_certy_nejsou_zertyFilm S čerty nejsou žerty - PekloFilm S čerty nejsou žerty - Princezny s čertemFilm S čerty nejsou žerty - Petr MáchalFilm S čerty nejsou žerty - Čert
  Další fotky
  Film S čerty nejsou žerty - Kníže se správcem zámku

  Kde všude se natáčelo?

  Natáčení filmu bylo velmi nákladné a náročné i kvůli častému přesunu štábu z lokace na lokaci. Jako diváci ale musíme ocenit, že si filmaři uměli opravdu vybrat. Pohádka je přehlídkou těch nejkouzelnějších míst Čech.

  Mlýn, ve kterém bydlel Petr Máchal najdeme v obci Střehom nedaleko města Sobotka – pochází ze začátku 16. století a je stále funkční. Ostatní stavení včetně hostince se už nachází v obci Vesec u Sobotky.

  Výcvik vojáků se natáčel na statku v pražských Jinonicích. Místo, kde si kaprál (Petr Nárožný) zlomil šavli, najdeme u zříceniny hradu Rotštejn v Klokočských skalách nedaleko Turnova.

  Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

  Schody, které vedly do pekla a některé další záběry, se natáčely na skalním hradě Sloup. Filmové peklo nebylo točené v ateliérech, ale v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních blízko města Česká Lípa. V současné době zde najdeme motorkářský klub s názvem Pekelné doly.

  Princezna Adélka zpívala Petrovi u okna žaláře na hradě Kost, kde se natáčely i scény z hradní kuchyně. Pohádkovým zámkem se stal zámek v Průhonicích kousek za Prahou.  Nepřehlédněte