• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Český hlas Supermana nebo Forresta Gumpa. Herec a dabér Vladimír Dlouhý by letos slavil 60. narozeniny

  11.6.2018
  Lukáš Mucha
  Další fotky

  Charismatický filmový a divadelní herec Vladimír Dlouhý by 10. června oslavil své 60. narozeniny. Zemřel však předčasně v pouhých 52 letech. Ačkoliv odešel do hereckého nebe brzy, téměř do poslední chvíle hrál a za svůj život stihl vytvořit bezpočet nezapomenutelných rolí.

  Dětství a první herecké úspěchy

  Vladimír Dlouhý se narodil 10. června 1958 do rodiny stavebního inženýra a prvoligové házenkářky. Typický pražský kluk se intenzivně věnoval lednímu hokeji, avšak pomocná režisérka Milada Mikešová mu otevřela dveře do zcela nového a okouzlujícího světa filmu. Vladimíra, kterému všichni říkali Mirek, tehdy objevila jako žáka 6. třídy přímo ve škole pro titulní roli v připravovaném filmu režiséra Karla Kachyni. Slavného režiséra Mirek okouzlil svým vrozeným talentem a díky úspěchu jeho filmového debutu Už zase skáču přes kaluže se neznámý kluk ze Smíchova stal jedním z nejvyhledávanějších představitelů dospívajících chlapců. Za roli malého Adama, který se těžce potýká s dětskou obrnou, dokonce získal své první ocenění Zlatého Dudka.

  Rudolf Hrusinsky

  Představujeme vám pět nejlepších herců Česka. Souhlasíte?

  Filmování bral zpočátku jen jako zábavu a chtěl se po otci stát stavebním inženýrem. Po nepřijetí na průmyslovku se tedy začal učit na zedníka. Nakonec na popud režiséra Petra Schulhoffa absolvoval roku 1980 Státní konzervatoř v Praze, i když odmítl napsat diplomovou práci, protože za absolutorium považoval absolventské představení a jako herec odmítal psát „elaborát“.

  Za filmy ho buď proklínali, nebo milovali. Známý režisér Zdeněk Troška dnes slaví pětašedesát

  Hvězda ve filmu i divadle

  Všichni tvůrci se shodují, že jako herec předváděl Vladimír Dlouhý neuvěřitelné výkony nejen ve filmu a televizi (včetně mnoha rolí v seriálech), ale i v angažmá na předních pražských divadelních scénách. Měl neuvěřitelný talent, říkalo se, že na jevišti nehrál, ale existoval. Stačil mu jeden typicky uhrančivý pohled nebo gesto, aby přesně vyjádřil charakter postavy. Dokázal tak zaujmout v rolích pohádkových hrdinů i dramatických postav. Herečka Zlata Adamovská o Vladimíru Dlouhém prohlásila: „Prožila jsem s ním krásných šest let na konzervatoři, později jsme se setkávali v divadle a při filmování. Stále jsem mu říkala: Mirečku, kdyby ses narodil ve Francii nebo v Americe, je z tebe světová hvězda. On pro mě tou hvězdou stále zůstává.“

  Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Z čeho můžeme hormon štěstí získat?

  Hlas Supermana nebo Forresta Gumpa

  Svůj osobitý hlasový projev uplatnil i v rozhlase a dabingu. Často namlouval Toma Hankse, Kevina Costnera, Mela Gibsona a Christophera Reeva. Kdo by si nepamatoval jeho skvělý dabing ve filmech Forrest Gump či Tanec s vlky.

  Bony a klid nebo Obecná škola. Víte, kde se tyto filmy natáčely?

  Bohém v soukromém životě

  Roku 2008 se oženil s herečkou Petrou Jungmanovou, kterou poznal v roce 2001 při natáčení televizního filmu Den, kdy nevyšlo slunce. Měli spolu dvojčata – Jiřího a Jana. Dcera Daniela pochází z Vladimírova prvního manželství.

  OBRAZEM: Ve starém cukrovaru v Toušeni točí filmy herci z Hollywoodu.

  Vladimír Dlouhý se prý už na konzervatoři projevoval jako svérázná, bouřlivácká a nezkrotná osobnost a tehdy údajně také začaly i jeho zdravotní problémy. Uměl jít do všeho naplno, ještě výraznější ale byly jeho vnitřní běsy. Utápěl je v alkoholu, který se stal součástí jeho života. Nikdy ale nezasahoval do jeho herectví, na každou filmovou i divadelní roli byl perfektně připravený. Velké pracovní nasazení a vášnivý život si nakonec vybraly svou daň. Vladimír Dlouhý zemřel pouhých deset dní po svých 52. narozeninách na karcinom žaludku, ještě před premiérou svého posledního filmu Kajínek. Za něj v roce 2011 získal in memoriam cenu Český lev za Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli. Téměř do poslední chvíle ale hrál, tak jak pro něj bylo typické – naplno.

  FOTO: Vladimír Dlouhý

  Vladimír Dlouhý - vladimir_dlouhyVladimír Dlouhý - uz_zase_skacu_pres_kaluzeVladimír Dlouhý - s_certy_nejsou_zertyVladimír Dlouhý - revizorVladimír Dlouhý - kajinek
  Další fotky
  Vladimír Dlouhý - Dlouhy_rodina-archivVladimír Dlouhý - arabela


  Nepřehlédněte