• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Za filmy ho buď proklínali, nebo milovali. Známý režisér Zdeněk Troška dnes slaví pětašedesát

  18.5.2018
  Edit Doležalová
  Další fotky

  Pro někoho kontroverzní režisér, pro někoho milý, veselý a charismatický člověk. Pro jiného vlastenec a příznivec Miloše Zemana. Zkrátka člověk, který vás nemůže nechat chladnými. Ať již svými téměř národními filmy a pohádkami či svým přístupem k lidem a k životu.

  Hlášky a scénky z filmů Zdeňka Trošky natolik zlidověly, že si na ně člověk vzpomene takřka při jakékoliv životní situaci, a je to jen a jen proto, že ve svých filmech odráží takovou tu obyčejnou a čistou lidskost. Lidskou povahu ukazuje bez složitostí a i zlo, které je obzvláště v pohádkách vždy vyváženo dobrem, nás neděsí.

  Režisér prince Bajaji oslavil 95. narozeniny. Trumfne Otakara Vávru, který se dožil stovky?

  Jeho opěvovaným a filmově známým rodištěm jsou jihočeské Hoštice u Volyně.

  Jak se k filmu dostal?

  Dalo by se říct – náhodou. Nejdříve navštěvoval humanitně zaměřené gymnázium ve Strakonicích, kde ho zaujal francouzský jazyk. Začal jej tedy studovat a věnovat se mu naplno. Jeho pokroků a dobré znalosti tohoto jazyka si všiml tamější ředitel gymnázia, který Troškovi nabídl studium ve Francii. A tak se tedy rodák z jihočeské vesnice s názvem Hoštice vydal do světa. Zpět se vrátil o pár let později jako úspěšný maturant.

  Hobit, Tom & Jerry i Pepek námořník se díky němu natáčely u nás. Kde můžete potkat amerického režiséra, který si zamiloval Prahu?

  Jeho rodina si přála, aby se po návratu věnoval pedagogickému studiu či jak říkala jeho babička, aby se stal ctihodným pánem. I přes úctu a lásku ke své mamince a babičce neuposlechl a rozhodl se pro studium režie na FAMU.

  Jako čerstvý absolvent režie na FAMU nastoupil Troška do filmového studia Barrandov. Jeho režisérským vzorem byl Václav Krška, který režíroval film Stříbrný vítr, natočený podle románu Fráni Šrámka.

  Nebyla jen múzou Kafky. Milena Jesenská bojovala proti nacistům do posledního okamžiku, její život vyhasl před 74 lety

  Cesta k vytoužené práci režiséra však nebyla jednoduchá. Musel natočit pět filmů jako asistent a dalších pět jako asistent režiséra. Úkol splnil úspěšně, a mohl se tedy roli režiséra věnovat.

  Věděli jste, že…?

  • Jeho debutovým filmem byla Bota jménem Melichar. Jeho natočení odmítlo šest zkušených režisérů. To, že tento film obstál, je jasné, neboť patří mezi slavné Troškovy filmy.
  • Jeho filmová snažení se tedy mohla pohnout kupředu a nic již nemohlo bránit rozkvětu jeho práce.
  • Během své kariéry si vyzkoušel práci v Národním divadle, kde inscenoval Verdiho operu Don Carlos a jako režisér se podílel třeba i na úspěšném muzikálu Hamlet Janka Ledeckého.
  • Podařilo se mu divákovi ukázat ve svých filmech a pohádkách filmovou kamerou krásná místa Čech i Moravy, za což sklidil pochvalu nejen u diváků, ale i u filmových kritiků.

  Přejeme mu tedy za naši redakci i za vás, naše čtenáře, mnoho šťastných počinů v jeho režisérské práci, protože víme, že ta radost, nápad a vtip, které do svých děl vkládá, je pro radost nám velkým i malým.

  FOTO: Zdeněk Troška slaví 65

  Zdeněk Troška slaví 65 - troška_2Zdeněk Troška slaví 65 - troška_1Zdeněk Troška slaví 65 - troška_3Zdeněk Troška slaví 65 - troška_4Zdeněk Troška slaví 65 - troška_6
  Další fotky
  Zdeněk Troška slaví 65 - troška_5Zdeněk Troška slaví 65 - troška_7Zdeněk Troška slaví 65 - troška_8Zdeněk Troška slaví 65 - troška_9Zdeněk Troška slaví 65 - troška_10Zdeněk Troška slaví 65 - troška_11Zdeněk Troška slaví 65 - troška_12Zdeněk Troška slaví 65 - troška_13Zdeněk Troška slaví 65 - troška_14Zdeněk Troška slaví 65 - troška_15Zdeněk Troška slaví 65 - troška_16


  Nepřehlédněte