Možnost bude knihu zakoupit i nechat si ji podepsat. „Jeho „český příběh“ začíná v roce 1959, kdy se už jako autor etablovaný v Hollywoodu a New Yorku vydal do Prahy navázat styky s českými tvůrci animovaného filmu. Zařekl se tehdy, že déle než deset dní v komunistickém Československu nezůstane. Osud ale rozhodl jinak. Po setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou se v Praze usadil natrvalo,“ uvedla pro Náš REGION Andrea Hoffman, která řídí programovou produkci Kotelny.
Spoluvytvářel dějiny československého animovaného filmu
„V následujících desetiletích pak doslova spoluutvářel dějiny našeho animovaného filmu: v československé koprodukci natočil protiválečný film Munro, za který v roce 1961 získal Oscara a díky jeho vazbám se v Československu natáčela také řada dílů Toma a Jerryho nebo Pepka námořníka,“ pokračovala.
„Od roku 1966 spolupracoval s Adolfem Bornem a Jiřím Trnkou na animované podobě tehdy ještě prakticky neznámého Tolkienova Hobita,“ řekla též.
„Z projektu sice nakonec sešlo, ale v Deitchově vzpomínkové knize jsou poprvé uveřejněny unikátní Trnkovy návrhy postav k nerealizovanému filmu. A právě na pražské přátele a spolupracovníky – Jiřího Trnku, Jiřího Brdečku, Jana Wericha a další bude Gene Deitch vzpomínat během setkání v Kotelně,“ dodala.