• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • OBRAZEM: Ve starém cukrovaru v Toušeni točí filmy herci z Hollywoodu.

  22.5.2018
  Edit Doležalová
  Další fotky

  Toušeňské ateliéry jsou vyhledávaným místem pro světový film. Nevěříte? Pojďte si přečíst něco málo o jejich vzniku a prohlédnout naši fotogalerii.
  Netočí se zde jen filmy, ale i nejedna reklama vám známá z našich obrazovek. Také zde vznikla velká část scén z pohádky Strašidla Zdeňka Trošky, který nedávno oslavil své kulaté výročí.

  O tom, že si velmi často zahraniční produkce vybírají pro své natáčení Českou republiku, není pochyb. Je to díky unikátním místům, krásným scenériím a v neposlední řadě i stránce finanční, respektive daňovým úlevám. Podobně jsou na tom i sousední státy jako Slovensko a Maďarsko.

  David Prachař: Živit se divadlem je dneska trošku problém

  Mnohé z vás, kteří jezdíte z Brandýsa nad Labem do Čelákovic přes lázně Toušeň ani nenapadne, že v průmyslovém areálu, který na první pohled není nijak zmodernizován a z venku připomíná spíše starou tovární či výrobní halu, může být velký filmový a fotografický ateliér.

  Za filmy ho buď proklínali, nebo milovali. Známý režisér Zdeněk Troška dnes slaví pětašedesát

  Pojďme tedy zabrousit do historie tohoto zajímavého místa.

  Toušeňské ateliéry jsou umístěny v budově bývalého cukrovaru pocházejícího z roku 1868. Objekt byl během své historie několikrát přestavován a svému původnímu účelu sloužil do 50. let minulého století. V době socialismu v jeho prostorách vznikl provoz pro míchání krmných směsí pro hospodářská zvířata. Po pádu komunismu v 90. letech začala budova rychle chátrat, výroba pomalu zanikla a uvažovalo se i o demolici.

  Současní majitelé se při realizaci vlastního záměru rozhodli demontovat staré technologie, vyčistit vnitřní prostory a začali s jejich postupnou opravou. V části areálu je v současné době průmyslový provoz, část je využita jako filmový a fotografický ateliér.

  Rožmitálské kino promítá přes 90 let. Dočkalo se digitalizace a navštíví ho režisér Troška

  Ateliér má svůj nezaměnitelný charakter daný otevřenými patry v čele budovy, lemovanými dobovým zábradlím, schodišti a visutými lávkami. Ty jsou doplněny mohutným ochozem okolo ateliéru, v němž mohou být osazeny přemístitelné knihovní skříně. To dovoluje i při zachování charakteru prostoru značnou variabilitu při natáčení a doplnění prostorů o vhodné kulisy.

  Realizovalo se zde několik filmů, například Bídníci, Liga výjimečných, seriál Špačkovi v síti času a Babylon. Prostory jsou vhodné k natáčení reklam, kterých zde vzniklo nepočítaně. Účinkovala v nich řada známých zahraničních i českých hvězd filmového plátna. Podívejte se tedy na naši galerii, jestli některého z nich poznáte.

  A na závěr velké díky panu Soukeníkovi za skvělý nápad, jak využít prostory, které spěly k zániku.

  FOTO: Toušeňské ateliéry

  Toušeňské ateliéry - natáčení v Toušeňském atelieru herec Sean ConneryToušeňské ateliéry - natáčení v Toušeni_2Toušeňské ateliéry - natáčení_3Toušeňské ateliéry - natáčení_4Toušeňské ateliéry - natáčení_5
  Další fotky
  Toušeňské ateliéry - natáčení_6Toušeňské ateliéry - natáčení_7Toušeňské ateliéry - natáčení_8Toušeňské ateliéry - natáčení_9Toušeňské ateliéry - natáčení_12Toušeňské ateliéry - natáčení_13Toušeňské ateliéry - natáčení_14Toušeňské ateliéry - natáčení_15Toušeňské ateliéry - natáčení_16Toušeňské ateliéry - natáčení_17Toušeňské ateliéry - natáčení_18Toušeňské ateliéry - natáčení_19Toušeňské ateliéry - natáčení_20Toušeňské ateliéry - natáčení_21Toušeňské ateliéry - natáčení_22Toušeňské ateliéry - natáčení_23Toušeňské ateliéry - natáčení_24Toušeňské ateliéry - natáčení_25Toušeňské ateliéry - natáčení_26Toušeňské ateliéry - natáčení_28

     Nepřehlédněte