• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rožmitálské kino promítá přes 90 let. Dočkalo se digitalizace a navštíví ho režisér Troška

  29.1.2018
  Bohumil Brejžek

  Kino Rožmitál pod Třemšínem se již brzy zařadí mezi další jednosálová kina s digitální projekcí dle standardu DCI. Bude tak dokončena úplná digitalizace kina, když k první fázi, kdy se přešlo z promítání na filmových pásech k promítání filmů z DVD, došlo už v roce 2013.

  Projekt vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie a především díky pochopení vedení města. I diváci v Rožmitále pod Třemšínem se tak dočkají premiér, což přístup distributorů k předchozí technologii E-cinema neumožňoval, a také kvalitnějšího obrazu. Navíc bude nově před každým promítáním otevřen kinobar.

  Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

  Kino v Rožmitále promítá již 93 let

  Historie kina v Rožmitále sahá do roku 1925, kdy začalo fungovat v sokolovně. Na konci 50. let se přestěhovalo do Odborového domu, dnes známého jako Panský dům. Od roku 1999 je kino v novém multifunkčním Společenském centru.

  V roce 2012 pak stálo před otázkou, zda ukončit provoz kina nebo investovat 2,4 milionu Kč do vytvoření takzvaného D-cinema, kteroužto částku ale nemělo ze Státního fondu kinematografie dostalo jen 300 tisíc. Naštěstí se vyskytla mnohem levnější variantu E-cinema.

  Bony a klid nebo Obecná škola. Víte, kde se tyto filmy natáčely?

  „Ta umožnila promítat filmy z DVD nebo Blu-Ray. Město se proto rozhodlo kino zachovat v podobě E-cinema, které zajistilo možnost dalšího filmů i přenosů v odpovídající kvalitě,“ vzpomíná vedoucí kulturního klubu František Žán.

  FOTO: Digitalizované kino v Rožmitále pod Třemšínem

  Digitalizované kino v Rožmitále pod Třemšínem - Kino Rožmitál pod TřemšínemDigitalizované kino v Rožmitále pod Třemšínem - František Žán, Rožmitál pod Třemšínem, kinoDigitalizované kino v Rožmitále pod Třemšínem - Radnice v Rožmitálu pod TřemšínemDigitalizované kino v Rožmitále pod Třemšínem - zámek Rožmitál pod TřemšínemDigitalizované kino v Rožmitále pod Třemšínem - Plakát, kino Rožmitál

  Kmotrem nového kina bude Zdeněk Troška

  Filmová představení chce rožmitálské kino nabízet jednou týdně vždy v pátek a to za přijatelné vstupné, i když v tomto případě mají hlavní slovo distribuční společnosti. Ceny vstupenek budou od 100 do 110 korun, pravidelná představení pro mateřskou školku nebo pro děti, jež jsou doma s maminkou je 15 Kč na osobu.

  Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

  A začne hezky česky. Únorové promítání ve standardu DCI zahájí již 2. a 3. února pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny. Zdeněk Troška přijede do Rožmitálu svůj nový film osobně uvést.

  Dále se diváci dočkají 9. února české komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci natočené podle scénáře Haliny Pawlowské, pak bude na řadě 16. února česká komedie Špindl a nakonec zbrusu nová česká komedie Prezident Blaník, kterou promítne rožmitálské kino 23. února.

  Kladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku?

     Nepřehlédněte