• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nejmilejší čarodějnice z českých pohádek. Které máme nejraději?

  5.7.2018
  Soňa Brunnerová

  Češi jsou milovníky pohádek. Vánoce ani další svátky si bez nich řada z nás neumí představit. Ježibaby nebo chcete-li čarodějnice zpravidla bývají zápornými postavami, nicméně i v řadě (nejen) českých pohádkových příběhů to je i naopak. Které čarodějnice máme rádi?

  Snažili jsme se zaměřit pouze na české pohádky, popř. filmy pro děti. Z pohádek známe sice kouzelné babičky, nicméně to není čarodějnice jako taková. Možná si vzpomenete na babičku, která ukrývala Marušku v pohádce Byl jednou jeden král, nebo tu, která přinesla králi ze Zlatovlásky kouzelného hada, popřípadě Jadwigu ztvárněnou Jiřinou Bohdalovou v pohádce Pták ohnivák. My jsme se zaměřili na více či méně pohledné mladší dámy  obdařené kouzelnou mocí.

  Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

  Malá čarodějnice

  Tmavovlasá střapatá dívenka a její havran jsou známí z Večerníčků. Malou čarodějnici nadabovala již výše zmíněná Jiřina Bohdalová. Ačkoliv vypadá jako holčička, zdání klame, už jí je několik set let a neumí pořádně kouzlit. Snaží se stát dobrou čarodějnicí a pomáhá různým lidem v okolí.

  Bohdalce je dnes 87 let. Víte, proč se oblíbená herečka kdysi objevila na seznamu StB?

  Micimutr

  Pohádka České televize z roku 2011, kde si zahrála oblíbená Libuška Šafránková. Ztvárnila dobromyslnou kouzelnici, která se umí teleportovat ze světa lidí (zde působí jako domovnice) do pohádky, ve které pomáhá svými kouzly zachránit princeznu před drakem chudému ale statečnému Vítkovi. No, a v našem světě pomáhá desetiletému klukovi k tomu, aby pomohl svému psovi Dódovi. Jak? Vezme ho do pohádky. Miluje kočky a v lidském světě ji znají jako Margaretu Kocourkovou.

  5 filmových postav z českých filmů, které nám nahánějí hrůzu

  Saxana

  Další cestovatelka z říše pohádkových bytostí, která se na svět může dostat v podobě sovy a zpět přes studnu. Je trochu naivní a kouzlení jí moc nejde a její tatínek je netopýr. A když má zůstat 300 let po škole, tak pak se začnou dít věci 🙂 Saxana v našem žebříčku zkrátka nemůže chybět.

  10 zajímavostí o komedii Slunce, seno a pár facek. Víte, že facky padaly doopravdy a pornofilm si režisér musel natočit sám?

  Lesní čarodějka ze Sedmera krkavců

  Kdo viděl pohádku Sedmero krkavců od Alice Nellis, jistě si pamatuje lehce zapšklou, ale přesto dobrosrdečnou čarodějku s kouzelným hřebenem, která pomáhá Bohdance. Hraje ji Zuzana Bydžovská. I ona za sebou má smutný příběh, o kterém se dozvíme až v průběhu pohádky.

  Ve stejnojmenné pohádce z roku 1993 žádná čarodějka nevystupovala, Bohdanka pátrající po zrkavčelých bratrech se s žádostí o pomoc obracela na přírodní živly (vodu, vítr, slunce).

  Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

  Čarodějnice „zpěvačka“

  Můžeme a nemusíme mít rádi pohádky od Zdeňka Trošky. Ačkoliv autorka za jeho pohádkový vrchol považuje pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kde si zahrála Yveta Blanarovičová s Helenou Růžičkou vskutku „povedené“ mstivé čarodějnice ze zříceniny, vybrali jsme čarodějnici z pohádky Princezna ze mlejna z 90. let. Čarodějnice (Lucie Bílá, ve dvojce Monika Absolonová) rozhodně nebyla zlá. Byla jednostranně zamilovaná do čertíka (Iveta Blanarovičová), jenže ten toužil po Elišce z místního „mlejna“.

  Jak naši předci slavili čarodějnice? Nezávazně souložili v kouzelném lese a upalovali loutkám tělíčka

  Naštěstí se čarodějnice svého vyvoleného dočkala, protože si Eliška vybrala chasníka Jindřicha. Tato čarodějnice velmi pravděpodobně v českých pohádkách nemá ve zpěvu konkurenci. Nebo si vzpomínáte na nějakou jinou zpívající čarodějnici? 🙂 (Ne, nemyslíme ty, které křičely bolestí na hranici ve filmu Kladivo na čarodějnice).

  Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

  Stříbrná Háta

  Jitka Molavcová zpívat umí, nazpívala místo Jorgy Kotrbové Zlatovlásku a ztvárnila i „vášnivou pěstitelku výslovnosti a dikce“ Rytířku z Trychtýřova (Koloběžka první). A právě Jitka Molavcová hrála Stříbrnou Hátu v televizní pohádce Vohnice a Kiliján z roku 2001. Už se nám nevybavuje žádná známá čarodějnice klasického střihu (maximálně Čarodějky z předměstí).

  Kouzelnice Stříbrná Háta neměla ráda lidi, protože přestala věřit v lidské dobro a lásku. I to se časem změnilo díky zamilované rusovlásce Vohnici (M. Hilmerová), která si vyhlédla prince Kilijána (V. Rašilov). Jeho matku si zahrála Eva Holubová. Nakonec vše dobře dopadlo a Stříbrná Háta změnila svůj názor na lidské pokolení.

  FOTO: Čarodějnice a kouzelnice z pohádek

  Čarodějnice a kouzelnice z pohádek - Saxana, Dívka na koštětiČarodějnice a kouzelnice z pohádek - Malá Čarodějnice, Jiřina BohdalováČarodějnice a kouzelnice z pohádek - Princezna ze mlejnaČarodějnice a kouzelnice z pohádek - Micimutr v podání Libuše ŠafránkovéČarodějnice a kouzelnice z pohádek - Stříbrná Háta
  Další fotky
  Čarodějnice a kouzelnice z pohádek - Sedmero Krkavců

     Nepřehlédněte