Bohdalce je dnes 87 let. Víte, proč se oblíbená herečka kdysi objevila na seznamu StB?

3.5.2018
Soňa Brunnerová
Další fotky

Když slavila 85. narozeniny, byl k jejímu výročí natočen film Každý milion dobrý. Na svém kontě má desítky filmových snímků. Poprvé si ve filmu (Pižla a žižla) zahrála již v roce 1937. Posledním celovečerákem, ve kterém paní Jiřina Bohdalová hrála, je Anděl Páně 2. Možná nevíte, že ji Jiří Strach plánoval obsadit už do jedničky, ale herečka odmítla a později toho litovala. Režisér jí však slíbil, že pokud natočí pokračování, obsadí ji.

Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

Problémy s StB

Rodačka z Prahy se po studiu gymnázia pokoušela dostat na DAMU, kam udělala zkoušky až napotřetí. Jenže po roce musela svoje studium přerušit kvůli několika důvodům. Čekala dítě (Simona Stašová) a jejího otce v 54. roce zatkli a vyslýchala ho Státní bezpečnost.

Také ona se nevyhnula výslechu a její jméno se objevilo v záznamech StB. Její otec ve vězení strávil celkem šest let, odsouzen byl na patnáct. Na DAMU se vrátila a studia dokončila. V době, kdy jejího otce věznili, to neměla lehké. Starala se o zbytek rodiny, o matku, kterou postihla srdeční příhoda, o mladší sestru i o dceru. I o tom píše ve své autobiografii Měla jsem štěstí na lidi. Mimo jiné účinkovala ve filmech ze 60. let Ucho (režie Karel Kachyňa) a Bílá paní (režie Zdeněk Podskalský), které skončily kvůli kritice tehdejšího režimu v trezoru.

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

I přes tyto události si zahrála v celé řadě snímků i v době normalizace, tak i po roce 1989. Také namluvila řadu postav z večerníčků a filmů pro děti. Rákosníček, Malá čarodějnice, formelák Ferda (Malej), chobotnice Zelená, Pohádky z mechu a kapradí (alias Křemílek a Vochomůrka) atd.

V letech 1967 až 2004 působila v Divadle na Vinohradech, od následujícího roku hraje v Divadle Na Jezerce. Z letošního roku pochází divadelní záznam Paní Plukovníková, kde Jiřina Bohdalová hraje hlavní roli.

FOTO: Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová - Ucho (fs Barr)Jiřina Bohdalová - Jiřina BohdalováJiřina Bohdalová - Jiřina Bohdalová ve hře GenerálkaJiřina Bohdalová - Jiřina Bohdalová ve hře Paní PlukovníkováJiřina Bohdalová - Jiřina Bohdalová
Další fotky
Jiřina Bohdalová - Simona StašováJiřina Bohdalová - ČT KřemílekJiřina Bohdalová - Malá Čarodějnice, Jiřina BohdalováJiřina Bohdalová - Chobotnice ČT

Ještě dodáváme, že paní Bohdalová měla měsíc před svými narozeninami úraz. Spadla ze schodů a skončila v nemocnici, posléze v domácím ošetření. Naštěstí pád odnesla jen pohmožděninami a už opět hraje. Ve čtvrtek 3. května od 19 hodin můžete navštívit hru Generálka v Divadle na Jezerce, kde oslavenkyně ztvárnila hlavní roli.

Který film, seriál nebo divadelní hru s Jiřinou Bohdalovou máte nejraději vy?

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

 Nepřehlédněte