Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

14.4.2018
Soňa Brunnerová
Další fotky

„Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

Jubilant Petr Nárožný původně hercem být nechtěl. Vystudoval stavební fakultu ČVUT a má titul Ing., promoval v roce 1968.  Poprvé se objevil v roce 1969 v seriálu Pan Tau.

První film, ve kterém si zahrál, je populární film Jáchyme, hoď ho do stroje z pera scenáristů Svěrák, Smoljak a Oldřich Lipský, který se ujal i režie. Účinkoval v divadle Semafor po boku Luďka Soboty a Miloslava Šimka. Za 50 let má na svém kontě desítky filmů i seriálů pro celou rodinu.

Kdo by neznal jeho unikátní hlas z Macha a Šebestové nebo večerníčkové opice Žofky. Kdo by si nepamatoval jeho roli záporáka v Létajícím Čestmírovi nebo legendární scénu z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny režisérky Marie Poledňákové. V ní jako pošťák Fanda z úleku vyjel mimo cestu a i s babetou, na které jel, zahučel přímo do rybníka.

Bony a klid nebo Obecná škola. Víte, kde se tyto filmy natáčely?

V posledních letech se například objevil v seriálu Trpaslík v režii  Jana Prušinovského v roli osamělého vdovce, kde mu sekundovala herečka Jana Šulcová a mimo jiné si tu jednu z vedlejších rolí zahrál i Josef Abrhám.

Petr Nárožný hrál také v seriálu Kapitán Exner. V letošním roce by se měl objevit v okomedii Policejní historky režiséra Pavla Dražana.

Bulvární okénko
V bulváru byl propírán jeho vztah se synem Petrem. Herec Nárožný, který si hlídá své soukromí, měl problém se smířit s jeho odlišnou sexuální orientací. Podle posledních zpráv by měly být staré spory zažehány. Kromě toho má také dceru Kateřinu a už je několik let dědečkem.

V devadesátých letech účinkoval v legendárním nováckém seriálu Hospoda, kde si zahrál hlavní roli hospodského Jaroslava Duška.

V osmdesátém roce si měl ovšem hrát vrchního – zloděje. Málokdo totiž asi ví, že měl dostat hlavní roli v populárním filmu Vrchní, prchni. Přál si ho autor scénáře Zdeněk Svěrák. Nicméně Ladislav Smoljak jakožto režisér si prosadil Josefa Abrháma, který se nezdál Zdeňku Svěrákovi.

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Měl si zahrát hlavní roli ve Vrchní, prchni!

Při psaní si Svěrák myslel na Petra Nárožného v roli Dalibora Vrány. Jako Ing. Králík měl od Pařízka, kterého si Svěrák zahrál, uslyšet větu „Celej pan Vrána. Postava, obličej, pleš, navlas! Navlas!“

Petr Nárožný byl na roli natěšen, ale režisér Ladislav Smoljak rozhodl jinak. Později uvedl, že to byl jediný velký spor, který se Zdeňkem Svěrákem při tvorbě tohoto filmu měli. „Láďa nechtěl humor na první pohled, chtěl činoherce, který tam vtip dostane jemněji. S tím jsem souhlasil, přesto si pamatuji, že jsem Pepíka nechtěl, Petr mi tehdy připadal vhodnější,“ potvrdil to Zdeněk Svěrák.

Josef Abrhám v minulosti uvedl, že díky svému obličeji dostával od filmařů role syčáků, záletníků a dalších složitých a komplikovaných charakterů. Vrchní prchni měl premiéru 1. ledna 1981 a na ČSFD.cz patří s hodnocením 86 % na 129. místo filmů s nejlepším ohodnocením.

FOTO: Petr Nárožný – jubileum

Petr Nárožný – jubileum - Petr Nárožný a Josef AbrhámPetr Nárožný – jubileum - Mach a ŠebestováPetr Nárožný – jubileum - Vrchní prchniPetr Nárožný – jubileum - Petr NárožnýPetr Nárožný – jubileum - Petr Nárožný, Jiřina Šulcová
Další fotky
Petr Nárožný – jubileum - Josef AbrhámPetr Nárožný – jubileum - Petr Nárožný v roce 2009Petr Nárožný – jubileum - Abrham Martin Pauer

Nárožný a Jiří Schelinger

Nárožný si zahrál roli agresivního šéfkuchaře ve snímku Což takhle dát si špenát? K ní nazpíval titulní písničku Jiří Schelinger, který jako třicetiletý náhle zemřel pouhý jeden den před 43. narozeninami Petra Nárožného. Objevili se spolu také ve filmu Romance za korunu z roku 1975.

zdroj: kinobox.cz, ČSFD.cz, Wikipedia, Blesk.cz

Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

Přejeme panu Nárožnému vše nejlepší!Nepřehlédněte