• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

  13.4.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Jeden z nejvýraznějších hlasů české rockové scény. Jiřímu Schelingerovi bylo pouhých třicet, když 13. dubna 1981 skočil (nebo snad spadl?) v Bratislavě z mostu do chladných vod Dunaje. Rodák z Chrudimska má hrob na Olšanských hřbitovech, ale není jasné, zdali je tam pochováno jeho tělo. Kolem jeho náhlé smrti se vyrojila řada konspiračních teorií…

  Školu nedodělal, táhlo ho to k muzice

  Jeho otec vyučoval hudbu, možná díky němu propadl hudbě už jako mladý. Začal hrát na klavír a učil se na kytaru. Z Chrudimska přesídlili s rodinou do Prahy. Jiří nedokončil studium instalatéra na učilišti.

  Když byl v roce 1968 zadržen kvůli tomu, že po okupaci vylepoval v Nuslích protisovětské plakáty, pokusil se o demonstrativní sebevraždu ve vazbě. Dostal modrou knížku a skončil v bohnické léčebně. Poté, co se dostal ven, se z něj stal kulisák v divadle Jiřího Wolkera.

  První Československý beatový festival se konal v Praze před půl stoletím. Jak získal od soudruhů svazácké razítko?

  Během svého života účinkoval v různých kapelách. První založil už na základní škole, kde hrál na kytaru. S kapelou Faraon Karla Šípa v roce 1972 natočil první hitovku Holubí dům, kterou má na svědomí duo Svěrák a Uhlíř (ti v roce 2017 oslavili 50. výročí spolupráce). O rok později začal vystupovat s Františkem Ringo Čechem.

  Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

  Co možná nevíte?
  Jiří Schelinger měl různé přezdívky. Když byl v pubertě, říkali mu Nuselský Holiday, protože nosil kytaru na krku a chodil tak po Praze. Přezdívali mu také Sluníčko, protože se stále smál, a také Peri Hovado. Důvod? Když se opil, dostával se do demoličních nálad. Od roku 1975 nemohl účinkovat v rodném okrese a dva roky nato podepsal antichartu s řadou dalších umělců té doby.
  Kolovala o něm fáma, že ho chtěli do kapely samotní otcové heavy metalu, Black Sabbath (s kapelou zpíval Ozzy Osbourne nebo již zesnulý Ronnie James Dio).

  Beatnik Václav Hrabě ovlivnil Mišíka i samotného Kryla. Kde si ho dodnes připomínají?

  Osudné pondělí 13. dubna 1981 a řada spekulací

  Jeho smrt nebyla nikdy přesně objasněna a je opředena řadou záhad.

  Nazpíval písničky pro filmy Což takhle dát si špenát nebo Hop, a je tu lidoop. Osobně si zahrál ve snímcích Romance za korunu, Trhák a Kufr plný nadějí.
  V roce 2007 o něm byl natočen dokument o délce 73 minut s názvem Jiří Schelinger – Holubí dům.

  Jasné je, že skočil do Dunaje. Podle jedné verze se nechal vyhecovat partou mladých lidí. Jeden z jejích členů ve slipech skočil do řeky a rockový zpěvák ho následoval v oblečení. První skokan (jistý Marian Husák) se zachránil zachycením o bóji, Jiří Schelinger nikoliv. Spekuluje se i o tom, že to byla úkladná vražda zosnovaná StB. Další spekulací je to, že se pokusil emigrovat, popř. toužil po životě v ústraní, nebo dokonce že to byla sebevražda.

  Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

  Není jediným zpěvákem, jehož smrt je zahalena rouškou záhad. Obdobné mýty kolovaly např. kolem smrti amerického rockového zpěváka Jima Morrisona z The Doors v roce 1971, kterému bylo 27 let.

  Mrtvé tělo bylo vyloveno až o necelý měsíc později (7. května), ale nikdo z rodiny jej neidentifikoval. Spočinulo na Olšanských hřbitovech. Schelingerův o rok mladší bratr Milan se domnívá, že zpěvákovo tělo našli až v Maďarsku, kde byl pochován jako neznámý muž. Zůstala po něm dcera Andrea z prvního manželství, které bylo v době zpěvákovy smrti 10 let.

  FOTO: Jiří Schelinger

  Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(4)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(9)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(10)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(7)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(1)
  Další fotky
  Jiří Schelinger - 428px-Jiří_Schelinger_(11)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(2)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(svatba_1)Jiří Schelinger - 800px-Jiří_Schelinger_(svatba_2)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(3)Jiří Schelinger - Jiří_Schelinger_(6)Jiří Schelinger - Nusle,_Čestmírova_18,_pamětní_deska_-_Jiří_Schelinger_a_Josef_Schelinger šjů

  Které z teorií věříte?

  Nešťastná náhoda (klukovina)
  60%
  Vražda StB
  29%
  Sebevražda
  5%
  Život v ústraní
  6%

  Podivná složka od anonyma

  Milan Schelinger v loňském roce podle informací deníku Blesk dostal od anonyma složku, která obsahovala fotografie z místa události i těla na pitevním stole, výslech všech lidí, kteří nehodu nahlásili, dokonce i pitevní zprávu. Mělo se za to, že je již dávno skartována.

  zdroje: Wikipedia, Aktualne.cz, Blesk.cz, iDnes.cz, ČSFD.cz

  „Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

     Nepřehlédněte