Školu nedodělal, táhlo ho to k muzice
Jeho otec vyučoval hudbu, možná díky němu propadl hudbě už jako mladý. Začal hrát na klavír a učil se na kytaru. Z Chrudimska přesídlili s rodinou do Prahy. Jiří nedokončil studium instalatéra na učilišti.
Když byl v roce 1968 zadržen kvůli tomu, že po okupaci vylepoval v Nuslích protisovětské plakáty, pokusil se o demonstrativní sebevraždu ve vazbě. Dostal modrou knížku a skončil v bohnické léčebně. Poté, co se dostal ven, se z něj stal kulisák v divadle Jiřího Wolkera.
Během svého života účinkoval v různých kapelách. První založil už na základní škole, kde hrál na kytaru. S kapelou Faraon Karla Šípa v roce 1972 natočil první hitovku Holubí dům, kterou má na svědomí duo Svěrák a Uhlíř (ti v roce 2017 oslavili 50. výročí spolupráce). O rok později začal vystupovat s Františkem Ringo Čechem.
Co možná nevíte?
Jiří Schelinger měl různé přezdívky. Když byl v pubertě, říkali mu Nuselský Holiday, protože nosil kytaru na krku a chodil tak po Praze. Přezdívali mu také Sluníčko, protože se stále smál, a také Peri Hovado. Důvod? Když se opil, dostával se do demoličních nálad. Od roku 1975 nemohl účinkovat v rodném okrese a dva roky nato podepsal antichartu s řadou dalších umělců té doby.
Kolovala o něm fáma, že ho chtěli do kapely samotní otcové heavy metalu, Black Sabbath (s kapelou zpíval Ozzy Osbourne nebo již zesnulý Ronnie James Dio).
Osudné pondělí 13. dubna 1981 a řada spekulací
Jeho smrt nebyla nikdy přesně objasněna a je opředena řadou záhad.
Nazpíval písničky pro filmy Což takhle dát si špenát nebo Hop, a je tu lidoop. Osobně si zahrál ve snímcích Romance za korunu, Trhák a Kufr plný nadějí.
V roce 2007 o něm byl natočen dokument o délce 73 minut s názvem Jiří Schelinger – Holubí dům.
Jasné je, že skočil do Dunaje. Podle jedné verze se nechal vyhecovat partou mladých lidí. Jeden z jejích členů ve slipech skočil do řeky a rockový zpěvák ho následoval v oblečení. První skokan (jistý Marian Husák) se zachránil zachycením o bóji, Jiří Schelinger nikoliv. Spekuluje se i o tom, že to byla úkladná vražda zosnovaná StB. Další spekulací je to, že se pokusil emigrovat, popř. toužil po životě v ústraní, nebo dokonce že to byla sebevražda.
Není jediným zpěvákem, jehož smrt je zahalena rouškou záhad. Obdobné mýty kolovaly např. kolem smrti amerického rockového zpěváka Jima Morrisona z The Doors v roce 1971, kterému bylo 27 let.
Mrtvé tělo bylo vyloveno až o necelý měsíc později (7. května), ale nikdo z rodiny jej neidentifikoval. Spočinulo na Olšanských hřbitovech. Schelingerův o rok mladší bratr Milan se domnívá, že zpěvákovo tělo našli až v Maďarsku, kde byl pochován jako neznámý muž. Zůstala po něm dcera Andrea z prvního manželství, které bylo v době zpěvákovy smrti 10 let.
Které z teorií věříte?
Podivná složka od anonyma
Milan Schelinger v loňském roce podle informací deníku Blesk dostal od anonyma složku, která obsahovala fotografie z místa události i těla na pitevním stole, výslech všech lidí, kteří nehodu nahlásili, dokonce i pitevní zprávu. Mělo se za to, že je již dávno skartována.
zdroje: Wikipedia, Aktualne.cz, Blesk.cz, iDnes.cz, ČSFD.cz